Статті

ЕКСПОРТ У МЕЖАХ МЕМОРАНДУМУ ТРИВАТИМЕ ДО 15 ЛИСТОПАДА

Рішення з цього питання було прийняте 19 жовтня ц.р. у Києві на робочій зустрічі у Міністерстві аграрної політики та продовольства України. Проводив зустріч перший заступник міністра Іван Бісюк, також у ній взяли участь  заступник міністра Олександр Сень та директори департаментів Мінагрополітики, а також керівники Української аграрної конфедерації, Української зернової асоціації, Аграрного союзу України, Асоціації фермерів та приватних землевласників України, Американської торгівельної палати, Європейської Бізнес Асоціації й керівники п'ятьох потужних компаній-зернотрейдерів.
Поки не відомо, у якому саме вигляді можуть бути оформлені ці обмеження. Водночас, учасники ринку вважають, що як такої офіційної заборони не трапиться, проте обмеження здійснюватиметься непрямими методами – через затягування оформлення митних документів тощо. Наступна така робоча зустріч запланована через два тижні.
Слід нагадати, що в підписаному з зернотрейдерами Меморандумі уряд зобов'язується повідомляти за 2 місяці про введення обмежень на експорт.
Дещо раніше, 12 жовтня, міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк повідомив, що в ході перегляду зернового балансу прогноз по експорту пшениці в 2012/13 маркетинговому році був збільшений до 5 млн тонн, тоді як раніше уряд і зернотрейдери підписали Меморандум, яким домовилися про вивезення не більше 4 млн тонн українського зерна цієї культури.
Невизначеність з приводу об'ємів і конкретної дати обмеження експорту пшениці останнім часом була стимулом до зростання орієнтованого назовні попиту і зростання внутрішніх цін на зерно. Проте певні експортери взагалі припинили закупівлі пшениці, побоюючись, що можуть не встигнути оформити і вивезти закуплений за максимальними цінами товар до моменту введення заборонних санкцій.
Крім того, вітчизняні споживачі сьогодні також відкладають попит на пшеницю, чекаючи введення експортних обмежень. У такому разі увесь об'єм пропозиції буде переорієнтований на внутрішній ринок, що неминуче спричинить зниження внутрішніх цін на пшеницю і зробить її доступнішою для українських борошномелів, виробників крупів і інших переробників.
Наразі не відомо, чи має намір уряд ввести будь-які обмеження на експорт інших зернових культур, зокрема, ячменю і кукурудзи, об'єми експорту яких сьогодні обумовлені урядом і трейдерами у обсязі 3 млн тонн і 12,4 млн тонн відповідно. Якщо такі заходи буде здійснено, то це також спричинить зниження внутрішніх цін на ці культури.
Між тим, за офіційними даними станом на 15 жовтня 2012 року фактичні об'єми експорту зерна з України склали 6636 тис. тонн, у т. ч. пшениці – 3350 тис. тонн (з них 2682 тис. тонн – продовольчої), кукурудзи – 1853 тис. тонн, ячменю – 1341 тис. тонн. Усього на цю дату до вивезення за кордон було законтрактовано 11051 тис. тонн зернових культур, з яких пшениці – 5329 тис. тонн (продовольчої – 4449 тис. тонн), ячменю – 1972 тис. тонн, кукурудзи – 3490 тис. тонн.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"