Статті

СОРГО ЗАМІСТЬ ЯРОГО ЯЧМЕНЮ: МЕНШІ ВИТРАТИ, БІЛЬШІ ПРИБУТКИ

Провідний національний сільгоспвиробник, експортер зерна та інвестор компанія «НІБУЛОН» запроваджує нову програму співпраці з вітчизняними виробниками. Вона спрямована на заохочення аграріїв південних регіонів України вирощувати замість ярого ячменю – сорго, яке відчутно підвищить ефективність виробництва. Ціна на цю культуру, відповідно до існуючих світових тенденцій, буде високою, тому від такої співпраці виграють усі.
Сорго
на наших теренах

ImageПротягом останніх років фахівці «НІБУЛОНа» на власному досвіді переконалися, що виробництво ярого ячменю та кукурудзи в південних регіонах України є дуже ризикованим. Несталі врожаї, висока собівартість вирощеної продукції і, як наслідок, малий економічний зиск, а часто-густо навіть прямі збитки змусили компанію зайнятися пошуком іншої ярої культури, яка б органічно увійшла до сівозміни цієї зони і за відносно невеликих витрат на виробництво приносила аграріям сталі прибутки.
Такою культурою фахівці ТОВ СП «НІБУЛОН» обрали зернове сорго, яке за своїми показниками має посісти одне з чільних місць в складових валових зборів зони ризикованого землеробства. Крім південних областей – Одеської, Миколаївської, Херсонської – до таких слід віднести Запорізьку, Дніпропетровську, Кіровоградську, Донецьку і Луганську області.
Щоб отримати тут 2,5 т/га ярого ячменю, треба чимало попрацювати. А врожайність сорго, навіть за несприятливих природнокліматичних умов, становить мінімум 5 т/га, а при стабільному вирощуванні сягає 10 т/га. При цьому собівартість вирощування сорго значно нижча від ярого ячменю.
Питання вирощування зернового сорго є наразі дуже актуальним. Зернове сорго займає четверте місце після пшениці, рису та кукурудзи у світовому виробництві. За останні 50 років посівні площі під сорго в світі збільшилися на 60%. Основні виробники зернового сорго – Мексика, США, Аргентина і Японія.

Світові
тенденції

Відслідковуючи світові тенденції, «НІБУЛОН» цього року розпочав посіви зернового сорго у філіях компанії на Миколаївщині. Урожайність цієї культури за несприятливих природнокліматичних умов була досить високою. Наприклад, у ДП «Лідієвське» 5 т/га. Спираючись на цей досвід, можна оцінити економічну доцільність вирощування сорго. Так, станом на 15 грудня 2009 року ціна на сорго в середньому на 150-200 грн/т перевищувала ціну на ячмінь. А врожайність у минулому сезоні становила: сорго – 4-8 т/га, ярого ячменю – 1,8-3 т/га. Тож за підсумками року вирощування сорго принесло з кожного гектара в середньому на 630 грн більше, ніж виробництво ярого ячменю.
Слід зауважити, що ціна на сорго у світі щільно пов'язана з ціною на кукурудзу, і є нижчою в середньому на $20 за тонну. За наявними обрахунками експертів, ціновий коридор по сорго на наступний маркетинговий рік становитиме 1050-1200 грн/т. Це дає змогу сільгоспвиробникам планувати власні економічні результати від вирощування сорго.
Безумовно, вважає заступник генерального директора ТОВ СП «НІБУЛОН» Андрій Вадатурський, програма просування нової для вітчизняного сільського господарства культури вимагає зваженості та поступовості. Так на сьогодні актуальним є виробництво саме фуражного сорго.
Аналізуючи кон'юнктуру ринку, фахівці компанії дійшли висновку, що попит на фуражні групи є більшим, ніж на продовольчі. За їхніми прогнозами, у 2009/2010 МР великої різниці в ціні на продовольче і фуражне зерно не буде. Тому «НІБУЛОН» готовий сьогодні прийняти та експортувати до одного млн тонн українського сорго.
Комплексна
пропозиція

З цІЄю метою компанія «НІБУЛОН», яка за 18 років своєї діяльності зарекомендувала себе як надійний партнер, спільно з компаніями «Syngenta» (Сингента) та ДП «Рейлін» започаткували програму підтримки вирощування сорго в зонах недостатнього та нестійкого зволоження. В рамках цієї програми лідер вітчизняного експорту зернових в довгостроковому періоді гарантує сільгоспвиробникам закупівлю у них фуражного сорго в погоджених об'ємах на підставі укладених форвардних контрактів.
Наприкінці минулого року у Миколаєві відбулась ділова нарада на тему «Сорго як стратегічна та високорентабельна культура», участь в якій взяли керівники ТОВ «Сингента», ДП «Рейлін» і фахівці «НІБУЛОНа» на чолі із Андрієм Вадатурським. Головними темами наради стали принципи співробітництва і прогноз цін на сорго на 2010 рік, аналіз економічної ефективності вирощування гібридів зернового сорго в умовах Півдня України в 2003-2009 рр., комплексна система захисту зернового сорго.
Президент ДП «Рейлін» Валентина Барбарук і заступник генерального директора ТОВ «Сингента» Олександр Лапа також підтвердили великий потенціал розвитку цього напрямку в сільському господарстві України. Проте сьогодні існує нагальна потреба у популяризації сорго серед українських агровиробників. Саме тому партнери вирішили спільно розробити чіткий алгоритм і ефективну технологію виробництва цієї культури з метою подальшого поширення цієї інформації серед усіх зацікавлених аграріїв через фахові ЗМІ та іншими засобами.

Практичні
умови співпраці

«Ми готовІ в лютому-березні купити у сільгоспвиробників, які вирішать у привабливих об'ємах вирощувати якісне сорго, їх майбутній урожай, – говорить Андрій Вадатурський. – Наприклад, якщо витрати на гектар сорго становитимуть близько 3000 грн, то, отримавши з цього ж гектару врожай хоча б три тонни, виробник уже матиме прибуток. Купівлю цих трьох тонн ми гарантуємо йому наперед за форвардом. Навіть якщо ціна буде нижчою на решту врожаю з тих можливих 5-8 т/га, то виробник усе одно не буде в збитку, оскільки встигне реалізувати за форвардом певний об'єм. Таким чином, здійснюючи планування фінансової діяльності на наступний період, господарства – наші партнери – зможуть свідомо прийняти рішення про те, що саме необхідно сіяти цієї весни. Крім того, виробник отримує великий проміжок часу, щоб продати решту вирощеного по нормальних цінах. На цих же засадах ми плануємо працювати з виробниками кукурудзи».
Таким чином «НІБУЛОН» забезпечує українським аграріям підтримку з боку надійного партнера, який готовий співпрацювати по сорго і сьогодні, й у перспективі. Як запевняє генеральний директор ТОВ СП «НІБУЛОН» Герой України Олексій Вадатурський, підприємство завжди раде подальшому розширенню співробітництва в галузі вирощування та експорту вітчизняної сільськогосподарської продукції та цінує кожного свого ділового партнера.
За детальною інформацією та питань укладання угод читачі можуть звернутися у торговий відділ підприємства за тел. (0512) 766100.
P.S. «АГРОПРОФІ» планує і надалі надавати інформаційну підтримку новій програмі компанії «НІБУЛОН» з вирощування сорго та кукурудзи.

.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"