Статті

НАСІННЯ ЯК ЗАДОВОЛЕННЯ

від того, що виростив; від того, що продав. Від того, що купив, знову посіяв, виростив і продав. Якщо від кожної з цих операцій аграрій отримує задоволення, значить він співпрацює з компанією «Рост Агро», яка з 1996 року займається виробництвом та реалізацією насіння кукурудзи, пшениці, ячменю, бобових культур.

Image
Михайло Бернацький

Спеціалізація господарства – вирощування насіння. З понад 10 тис. га орендованої землі в Полтавській області майже 3,5 тисячі відводиться під насіннєві ділянки. Найбільш універсальними у агровиробництві на сьогодні в Україні є зернові та зернобобові культури, тому зупинилися саме на них. Однак досвід у насіннєвій справі засновника підприємства Михайла Бернацького, можна сказати, – пожиттєвий. 
Насіннєвий радгосп ім.Крупської, у якому він починав працювати, а згодом очолив, був одним з найбільших в Радянському Союзі і вирощував насіння овочевих культур на площі 1100 га. Наявними обсягами посадкового матеріалу, наприклад, огірків і цибулі, можна було засіяти всю Україну. Тоді ж він переконався, що вітчизняне насіння може бути не просто краще за іноземне, а набагато краще.

Image
Максим Бернацький

Після розпаду вітчизняних насіннєвих господарств і не досить вдалих спроб вже на «вільних хлібах» попрацювати з іноземними селекціями, народилася в пана Михайла мрія – відродити українське насінництво. Мовляв, ми ж визнали, що наші продукти харчування природніші і смачніші, а вирощені вони, між іншим, з нашої сировини і на наших полях.
Відтак вирішили створити свою компанію, у якої був би постійний якісний асортимент і постійне коло споживачів. Дали їй оптимістичну назву «Рост Агро» і почали працювати: купували сільгосптехніку, поступово збільшували об'єми ріллі, переоснащували зерносховища, одним словом, – підвищували культуру агровиробництва з року в рік.
Насінництво в господарсті почалося з кукурудзи. Попрацювавши з кількома вітчизняними і зарубіжними установами-оригінаторами, врешті-решт у «Рост Агро» віддали перевагу співпраці з Інститутом зернового господарства УААН (м.Дніпропетровськ), колишнім Всесоюзним науково-дослідним інститутом кукурудзи. Результати такої роботи виявилися вражаючими. Вже років п'ять з насіння цієї культури від «Рост Агро» у 18 областях України агровиробники отримують високі стабільні результати. А такі гібриди, як: «Дніпровський-181», «Подільський-274», «Любава-279» давали на окремих промислових посівах по 10-11 т/га!
Щодо пшениці і ячменю, то тут співпраця склалася з Селекційно-генетичним інститутом – Національним центром насіннєзнавства та сортовивчення УААН (м.Одеса). Усі одеські озимі пшениці – «Антонівка», «Безмежна», «Писанка», «Годувальниця Одеська», «Господиня» – відносяться до групи сильних пшениць, високопродуктивні, є толерантними до несприятливих умов вирощування, здатні забезпечити високу якість зерна, стійкі до хвороб. Як приклад, у господарстві середня урожайність стабільно перевищує 5,5 т/га, а найбільший виробничий показник становив 8,3 т/га.
Ярі ячмені, такі як «Командор», «Водограй», «Еней» добре знайомі нашим аграріям, тому одна з переваг при купівлі насіння в цьому господарстві – його гарантована якість.
Соя в останні роки набула особливої актуальності у агровиробників через активізацію тваринництва, що призводить до хорошого попиту . Безумовним лідером у селекції ранньостиглих сортів сої є ННЦ «Інститут землеробства» УААН, з яким співпрацює господарство. Сорти сої «Устя» і «Київська-98» є ультра- та ранньостиглими, посухостійкими, стабільними у виробництві, стійкими до основних хвороб і здатними давати до 3,4 т/га.
Квасоля є досить екзотичною культурою для промислового виробництва і здебільшого сприймається як присадибна рослина. Однак у «Рост Агро» вона щорічно займає понад 300 га, і ця площа постійно збільшується. Господарство чи не єдине в Україні виробляє як насіннєвий матеріал, так і товарну продовольчу квасолю. Господарство спирається на наукові надбання Інституту землеробства УААН. Найбільш поширеним в Україні є сорт «Мавка», який здатен давати у виробничих посівах 1,5-2,5 т/га.
Але основною культурою у господарстві залишається королева полів – кукурудза. І, незважаючи на важливість інших культур, саме вона забирає більшість уваги обох Бернацьких – батька Михайла і сина Максима. Завдяки цій відданості «Рост Агро» є одним з найбільших виробників насіння кукурудзи в Україні. Щоб і надалі залишатися в лідерах у цій царині, вони постійно відстежують світовий досвід виробництва насіння.
А щоб пропонувати українським виробникам дійсно достойні зразки насіння, відбір гібридів для виробництва господарство здійснює на основі власних результатів дослідницьких посівів. Тут останні досягнення вітчизняних селекціонерів порівнюються з кращими іноземними гібридами. Треба віддати належне українським оригінаторам, адже у останні роки вітчизняні гідриди усе частіше, як-то кажуть, наступають на п'ятки іноземним брендам.
Після нещодавніх відвідин Франції господарі зробили дещо несподіваний для нас, журналістів, висновок: так, культура насінництва в них дуже висока, однак у нас, принаймні в кращих господарствах, – не гірше. На закінчення розмови Максим Бернацький додав: «Цінність українського насіння полягає не у походженні, а у якості і можливості забезпечення достойного результату на полі. Але особисто мені завжди приємно, коли наш сорт чи гібрид переважає іноземний. Останнім часом це стає дедалі частіше».

 

 

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"