Статті

ЦІНОВІ ТРЕНДИ НА СВІТОВИХ РИНКАХ ЗЕРНА 1705

Останні тижні на ринку відзначилися виходом звіту USDA 10 травня, в якому було опубліковано перші прогнозні баланси зернових та олійних культур, а також обговорення рекордно низьких темпів посівної кампанії у США.

Кукурудза. Баланс кукурудзи старого врожаю у США залишився практично без змін згідно з даними, опублікованими у звіті USDA від 10.05.13. Світове виробництво кукурудзи у 2013-2014 МР становитиме рекордні 966 млн т., рівень перехідних залишків може досягнути максимуму за останні чотири роки. У США рівень перехідних залишків, за прогнозами, може бути більш ніж у два рази вищим проти поточного сезону (50,9 млн т проти 19,2 млн т).

За сприятливих погодних умов, опубліковані прогнози не нададуть підтримки новому врожаю кукурудзи і впливатимуть на ціни у бік зниження. Проте наразі значне занепокоєння викликає темп посівної кампанії у США. Як відомо, строки сівби були зміщенні через затяжну прохолодну погоду. За останніми оцінками, станом на 13.05.2013 року всього кукурудзою засіяно 28% запланованих площ проти 85% на аналогічну дату минулого року. В середньому за п'ять останніх років відсоток засіяних площ становить 65%.

На цьому тижні в США сформувалися сприятливі погодні умови для нарощування темпів сівби. Якщо ж надалі погода не сприятиме польовим роботам, частина площ, відведених під кукурудзу, може бути засіяна соєю. Отже наразі основну підтримку старому та новому врожаю кукурудзи надають новини про хід посівних робіт. Результатами низьких темпів сівби можуть бути зменшення посівних площ та зниження прогнозованої врожайності.

На сьогодні в Україні під кукурудзу було засіяно 4,638 млн га площ, що становить майже 98% від плану. За сприятливих погодних умов та необхідної кількості опадів, обсяг виробництва 2013 МР може перевищити минулорічний показник. В Україні ціни на старий урожай кукурудзи протягом місяця залишалися практично без змін на рівні 1900-1980 грн/т у портах. Деякі трейдери закінчують закупівлі, а також готуються до нового сезону і прийомки ранніх зернових. Ми очікуємо, що в короткостроковому періоді ціни не зазнають суттєвих змін.

Пшениця. За даними звіту USDA, в США очікується зменшення виробництва пшениці більш ніж на 9% у 2013 МР. На сьогодні лише 32% озимини перебуває в доброму стані. Проте в цілому обсяг виробництва пшениці у світі має досягнути рівня 701 млн т., що на 7% більше минулорічного показника. В результаті це призведе до збільшення перехідних залишків і може спричинити тиск на ціни у бік зниження.

Стан посівів озимої пшениці в Україні оцінюється як хороший, не дивлячись на посушливу погоду. Стан посівів ярої пшениці залежатиме від опадів, що мають пройти по всій території України найближчим часом. В Україні активність на ринку залишається низькою. Власники реалізують зерно переважно переробникам, оскільки практично всі трейдери зупинили закупівлі пшениці в портах та на лінійних елеваторах.

Соя. Перехідні залишки старого врожаю сої в США залишаються без змін. Оцінка виробництва сої в Бразилії також залишається на тому ж рівні - 83,5 млн т., а в Аргентині прогноз виробництва був зменшений на 500 тис. т. (до рівня 51 млн т.), що все ж таки виявилося вище за середні сподівання учасників ринку. Слід зазначити, що впродовж останніх двох місяців ситуація з експортом сої з Латинської Америки значно поліпшилася, не дивлячись на періодичні заяви про проведення страйків робітниками бразильських портів.

Перехідні залишки нового врожаю сої в США оцінюються на рівні 7,2 млн т., що перевищує аналогічний показник старого врожаю більш ніж у два рази. При цьому врожайність оцінюється на рівні 3 т/га. Минулого року в травневому звіті оцінка врожайності становила 2,95 т/га, проте внаслідок посушливого літа врожайність сої 2012 МР становила в результаті 2,66 т/га (-10% в порівнянні з травневою оцінкою). Тож ціни на новий урожай сої будуть значною мірою залежати від погодних умов літа, навіть незначне зменшення врожайності може призвести до необхідності переглянути рівень споживання з метою урівноваження балансу попиту-пропозиції.

В Україні впродовж останнього місяця ціни на сою залишаються без змін – в портах 4430-4450 грн/т. Більшість трейдерів останнім часом зупинили закупівлі в портах та на лінійних елеваторах. Надалі ціни на внутрішньому ринку формуватимуться за рахунок попиту з боку переробників.

За інформацією торгового відділу ТОВ СП «НІБУЛОН»

З ціновою політикою ТОВ СП «НІБУЛОН» можна ознайомитися на сайті http://www.nibulon.com/r/main.php

або зателефонувавши на автовідповідач (тел 0512 58-04-02)

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"