Статті

КАМ'ЯНКА: ЯКІСТЬ ЗАМІСТЬ ПОКАЗУХИ

Image
Молоді керівники Кам’янської філії ТОВ СП «НІБУЛОН»: головний агроном Микола ІСАКОВ, директор філії Віталій ШЕВЦОВ та головний інженер Андрій НЕПИЙВОДА

Вислів про те, що і на камінні ростуть дерева, на сто відсотків відповідає якості землі, обробляти яку наприкінці 2007 року запросили ТОВ СП «НІБУЛОН» до Кам'янецького району на Черкащині. Важкі трактори губилися в чагарнику і бур'янах. Однак відбулося диво перевтілення: замість лісу – поле. І вже до районної звітності навесні 2008-го було занесено контрольні цифри. Аж з'ясувалося, що тут нічого не посіяли…
Працювати на Черкащині ТОВ СП «НІБУЛОН» почало у 2006 році з будівництва Золотоніського елеватора – високотехнологічного комплексу з приймання та зберігання зерна на 66 тис. тонн. Наступного року було організовано філію «Чигирин» у однойменному районі, яка займається вирощуванням сільгоспкультур.
От тільки землі там були занедбані, бо хороші хто ж віддасть? Коли селяни на собі відчули переваги співпраці з компанією, довкола почала ширитися чутка про «НІБУЛОН» і його реальні можливості. Невдовзі керівництво сусіднього Кам'янецького району звернулося з пропозицією взяти в оренду землі на його території. Тільки заковика була в тому, що місцина горбиста, ґрунти важкі, не оброблялися близько 7-10 років, тож на місці поля – швидше ліс. Однак чи винні в тому люди, що живуть в такій місцевості, і що на паї їм дісталися саме такі угіддя?
Компанія завжди проводить політику закону – заходить на поле тільки після реєстрації договорів оренди. Тому роботу з укладання договорів в селі Лубенці почали ще в листопаді-грудні минулого року. Щоб матеріально підтримати селян, їм тоді сплатили орендну плату за паї не за 1-2 місяці, а за півроку.
Коли ж сільгосптехніка вийшла на поле, стало зрозуміло що це справжня цілина, яку не кожний агрегат витримає. Важкі трактори з дисковими боронами вивертали глиби землі, однак навіть декілька обробок не змогли її вирівняти. Тому було прийнято рішення не сіяти навесні нічого, попрацювати ще з землею і залишити її на осінній комплекс.
 «…Ви тільки уявіть, «НІБУЛОН» порушив слово  – не засіяв близько 600 га землі, погіршив показники в районі тощо», – так бубоніли не лише Лубенці. Галас здійнявся по всьому району, аж поки керівництво компанії не скликало збори селян. Запросили керівників місцевої влади, фахівців-агрономів і власників земельних паїв, щоб ті на власні очі побачили, що іноді краще не сіяти взагалі, ніж кидати насіння в неготову землю.
Щодо орендної плати, то в «НІБУЛОНі» вона не залежить від результату роботи конкретної філії: він може бути трохи гіршим через погодні негаразди або на землях нових філій, які після тривалого занепаду знову вводяться в обіг. Філії  розкидані по всій Україні, і якщо десь неврожай, то зерно на паї перекидається туди з іншого регіону.
Влітку до наявних 700 га лубенської цілини додалися 217 «призових» гектарів чорнозему в с.Лузанівка. І байдуже, що вони також забур'янені. Головне, що довкола села збережено й земельний фонд, й майновий нерухомий комплекс колишнього колгоспу-мільйонера «40-річчя Жовтня», де головував Микола Іванович Іщук.
Отже, 1 липня 2008 року було створено наймолодшу у ТОВ на сьогодні  філію «Кам'янка». Восени посіяно озимі ячмінь і пшеницю, решта землі готова на весну під кукурудзу.
Господарське тваринництво остаточно було знищене за колишніх власників у 2006 році, однак база для його відновлення збереглася. Інша справа, що вкласти в її відновлення треба чималі кошти. Це, на думку керівництва компанії, матиме сенс, якщо суттєво додасться землі в обробітку.
За оренду паїв у 2008 році з селянами повністю розрахувалися ще в середині серпня за тривідсотковою вартістю. Від сплати податків суттєво поповнилися сільські бюджети. Зараз в перспективному господарстві працює понад півсотні робітників, в основному це місцеве населення. І лише керівний склад – зрощена «НІБУЛОНом» завзята молодь. Очолює підприємство двадцятидев'ятирічний Віталій Шевцов. Після закінчення факультету управління бізнесом Харківського політехнічного інституту він поступово рухався кар'єрними сходами економіста на Луганщині та Миколаїщині. Віталій – представник однієї з нібулонівських династій, адже його батько працював водієм філії «Троїцька» Луганської області. Головний агроном Микола Ісаков має за плечима 22 роки, вищу агрономічну освіту і досвід роботи у філії «Прибужанівська» (Миколаївська обл.). Андрій Непийвода у свої 25 років головний інженер, який здобував досвід у ДП «Лідіївське» (Миколаївська обл.). І, якщо агроном і інженер – хлопці сільські та розраховували після закінченні вузів працювати в АПК, то Віталій навіть не уявляв себе на цьому поприщі. Однак тепер вони складають хорошу команду, яка під керівництвом досвідчених фахівців «НІБУЛОНу» вперше цього року самостійно спрацювала на осінньому комплексі. І отриманий в наступному році врожай буде індикатором їх професійної зрілості.
З появою «НІБУЛОНу» в Кам'янецькому районі селяни повірили, що законсервовані приміщення – тік, гаражі, ремонтні майстерні, тваринницькі комплекси – знову оживуть. Гроші від переплавки цвинтаря розпайованої сільгосптехніки підуть на благоустрій села. Можна буде провести газифікацію. В господарстві знадобляться додаткові добре оплачувані робочі руки, тож люди повертатимуться у село.
І тоді романтичний Острів любові, створений серед ставка безумовним романтиком – Миколою Іщуком, знову милуватиме закоханих.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"