Статті

КВІТНЕВІ ТЕЗИ АГРАРНОЇ АКАДЕМІЇ

На черговій сесії загальних зборів Національної академії аграрних наук України 4 квітня 2013 року обрано нового президента академії. Ним став 56-річний Василь Петриченко. За нього віддали голоси 185 з 206 голосуючих. Із загальної кількості 5 бюлетенів лічильною комісією на чолі з академіком Анатолієм Даниленком було визнано недійсними, решта 16 науковців висловилися проти запропонованої кандидатури. Так само безальтернативно ввечері того ж дня було обрано новий склад Президії НААН, а попередній, відповідно, склав свої повноваження.

Новообраний президент НААН Василь ПЕТРИЧЕНКОНовообраний президент НААН Василь ПЕТРИЧЕНКОЧисленна наукова громада на чергову сесію Загальних зборів Академії традиційно останнім часом зібралася в актовій залі Інституту біоенергетичних культур та цукрових буряків НААН у Києві.

Події засідання сесії, можна сказати, розвивалися без особливих несподіванок. Спочатку виконуючий обов'язки президента академії Василь Петриченко доповідав «Про підсумки роботи Національної академії аграрних наук України за 2012 рік та основні завдання на перспективу», а також «Про фінансове забезпечення та використання коштів у 2012 році в системі Національної академії аграрних наук України».

Після того, як учасники зборів заслухали виступи ще 8 промовців, серед яких був і член-кореспондент НААН, міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк, сесія зборів долучилася до виконання 3 пункту порядку денного, а саме – до виборів нового складу Президії НААН.

Проводили їх таємним голосуванням у два етапи. Спочатку – вибори президента академії, а після перерви – висунення та обговорення кандидатур віце-президентів та віце-президента – головного вченого секретаря НААН та обрання означеного керівного складу.

Перед початком процедури внесення прізвищ кандидатів до бюлетенів для голосування єдиний можливий конкурент Василя Петриченка Дмитро Мельничук, академік НААН України, ректор Національного університету біоресурсів і природокористування, Герой України, зняв свою кандидатуру з перегонів. Він подякував усім колегам, хто висунув його кандидатуру на посаду президента НААН й підтримував увесь цей час, і мотивував свою відмову тим, що хоче поступитися молодому і більш перспективному Василеві Флоровичу, який крім підтримки науковців також отримав «підтримку керівних структур на папері».

Тим не менше опоненти вважають, що Дмитра Мельничука можна було би взяти до уваги як компромісну фігуру (враховуючи те, що багато хто дорікає Петриченку за гріхи його попередника Безуглого, мовляв, знав, але терпів), однак Дмитро Олексійович вже переступив 70-річний рубіж. Згідно до чинного Статуту НААН, президентом, віце-президентом аграрної академії та директором інституту може бути дійсний член (академік) академії віком допенсійний + 5 років, тобто 65-66 років. Тож мандатна комісія не мала би підстав реєструвати його як претендента на цю посаду.

За інформацією учасників зібрання, на посаду президента академії всього було висунуто сім кандидатур, дехто вказував навіть більше. Проте з різних причин вони не погодилися брати участь у виборах. Це, зокрема, академік Михайло Зубець (чинний почесний і колишній президент НААН); член-кореспондент НААН Сергій Рижук (депутат від ПР у ВРУ 5 і 6 скликань, нині – голова Житомирської облдержадміністрації, але ж він не є дійсним членом (академіком), а також академік НААН Микола Гаврилюк. Крім того, як ми вже інформували, випробувати наукового щастя мав бажання академік Григорій Калетнік, колишній ректор Вінницького національного аграрного університету (до речі, нещодавно його обрали президентом цього університету «зі збереженням посади ректора») та голова Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин ВРУ. Проте на зборах Григорія Миколайовича не було.

У результаті обговорень у відділеннях академії зупинилися на двох реальних кандидатурах – Петриченка і Мельничука, однак останній, як вже йшлося, зійшов з дистанції в боротьбі за посаду президента НААН. Таким чином, в бюлетені для голосування була тільки одна кандидатура – Василь Петриченко.

Як відомо, 16 жовтня 2012 року на позачерговому засіданні Президія одноголосно задовольнила заяву про складання повноважень президента НААН України Миколи Безуглого. Загальні позачергові збори Академії 30 жовтня затвердили таке рішення, виконуючим обов'язки президента було призначено чинного першого віце-президента Василя Петриченка. Того ж дня Збори ввели додаткову посаду віце-президента, яких відтоді стало четверо разом з першим віце-президентом. Того дня вибори було призначено на 4 квітня, і це рішення, власне, й було виконане. (Див. публікацію «Наче тая сирота – без хати і тата», «Агропрофі» №9  від 01.03.2013. – Прим. ред.)

Ще до виборів багато учених-аграріїв вважали Василя Петриченка найбільш прохідною кандидатурою на пост президента НААН. По-перше, Василь Флорович – людина, яка не з чуток знає аграрну науку: він пройшов шлях від агронома, потім молодшого наукового співробітника до директора Інституту кормів НААН, і, до речі, був його організатором. По-друге, зарекомендував себе, як зараз прийнято говорити, ефективним менеджером, а також вмілим керівником «різношерстного» наукового колективу.

Почесний член НААН Павло ДОСТОЄВСЬКИЙ та дійсні члени (академіки) НААН Анатолій ДАНИЛЕНКО і Володимир БУСОЛ – під час голосування.Почесний член НААН Павло ДОСТОЄВСЬКИЙ та дійсні члени (академіки) НААН Анатолій ДАНИЛЕНКО і Володимир БУСОЛ – під час голосування.Така значна кількість учасників голосування пояснюється рішенням тогоденних Загальних зборів прирівняти почесних членів академії до дійсних членів (академіків) НААН. Таким чином почесним членам надано право брати участь в усіх процедурах голосування на цій сесії Загальних зборів академії.

Отже, абсолютну перемогу і посаду президента Національної академії аграрних наук України на наступні 5 років отримав дійсний член (академік) НААН, відділення рослинництва, в.о. президента НААН Петриченко Василь Флорович.

Першим віце-президентом обрано Гриника Ігоря Володимировича, дійсного члена (академіка) НААН, відділення рослинництва, директора Інституту садівництва НААН.

Віце-президентами стали – Ібатуллін Ільдус Ібатуллович, дійсний член (академік) НААН, відділення ветеринарної медицини та зоотехнії, завідувач кафедри годівлі тварин та технології кормів НУБіП України; Балян Ануш Валеріївна, дійсний член (академік) НААН, відділення аграрної економіки і продовольства, директор Закарпатського інституту агропромислового виробництва НААН; Гадзало В'ячеслав Михайлович – дійсний член (академік) НААН, відділення рослинництва, заступник міністра аграрної політики у відставці (з 14.04.2010 р.).

Посаду головного вченого секретаря науковці довірили Ковтун Світлані Іванівні, член-кореспонденту НААН, відділення ветеринарної медицини та зоотехнії, заступникові директора Інституту розведення і генетики тварин НААН.

До складу Президії також увійшли: Зубець Михайло Васильович – почесний президент НААН; Заришняк Анатолій Семенович – академік-секретар Відділення землеробства, меліорації та механізації; Іващенко Олександр Олексійович – академік-секретар Відділення рослинництва; Жукорський Остап Мирославович – в.о. академіка-секретаря Відділення зоотехнії; Мандигра Микола Станіславович – академік-секретар Відділення ветеринарної медицини; Жук Валерій Миколайович – академік-секретар Відділення аграрної економіки і продовольства; Володін Сергій Анатолійович – академік-секретар Відділення наукового забезпечення інноваційного розвитку; Балюк Святослав Антонович – в.о. директора ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н.Соколовського»; Власов В'ячеслав Всеволодович – директор ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є.Таїрова»; Даниленко Анатолій Степанович – ректор Білоцерківського національного аграрного університету; Калетнік Григорій Миколайович – голова Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин ВРУ; Мельник Юрій Федорович – перший заступник голови правління ПАТ «Миронівський хлібопродукт»; Мельничук Дмитро Олексійович – ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України; Мельничук Максим Дмитрович – проректор Національного університету біоресурсів і природокористування України; Найдьонова Віра Опанасівна – директор Асканійської ДСДС Інституту зрошуваного землеробства НААН; Присяжнюк Микола Володимирович – міністр аграрної політики та продовольства України; Снітинський Володимир Васильович – ректор Львівського національного аграрного університету.

Як влучно відзначили учасники зборів, дата їх проведення доволі символічна – збіг четвірок дати, місяця і року (04.04.13) – має стати переломною на шляху поневірянь нашої Національної аграрної академії і розпочати нову віху в її славетній історії. 

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"