Статті

ФЕРМЕРСЬКИЙ ЕКШЕН У СТОЛИЧНОМУ БУДИНКУ КІНО

Недитячі пристрасті вирували на Стрітення Господнє 15 лютого ц.р. у Будинку кіно в Києві. Дещо екзотичне місце для проведення зібрання фермерів, проте саме тут відбувся черговий XXIII звітно-виборний З'їзд Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ). І місце цілком себе виправдало.

Фермери – основа сільського господарства багатьох успішних країн світу. Проте в Україні їх 40-тисячна громада погоди в АПК не робить – до думки фермерського загалу влада не дослухається, їх позицію у питаннях формування та реалізації державної аграрної політики ігнорують. Не є впливовим органом і Асоціація фермерів. Частково це підтвердив з'їзд: серед почесних гостей цього дня не спостерігалося ні очільника профільного міністерства, ні голови аграрного комітету Верховної Ради, ні решти впливових високопосадовців, яких запросили особисто. Із запрошених на з'їзд данину ввічливості віддали лише президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко та голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков. Міністерство аграрної політики та продовольства наразі представляв заступник міністра Олександр Сень.

На порядок денний роботи ХХІІІ з'їзду АФЗУ було винесено чотири питання: одне – стратегічне і три тактичні. Стратегічне питання стосувалося ролі та місця фермерства в майбутньому України. Тактика стосувалася звіту про роботу Ради АФЗУ за період від останнього з'їзду, внесення змін до Статуту організації та виборів її керівних органів. На з'їзд прибули 239 із 248 делегатів, висунутих обласними та районними осередками АФЗУ на своїх конференціях.

Загалом на булаву фермерського очільника претендувало четверо осіб: нинішній президент Микола Миркевич, висунутий Полтавською та рядом інших обласних організацій, голова Союзу учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СУСОКУ) Іван Томич, депутат Верховної Ради України п'яти скликань Іван Заєць, висунутий обласними конференціями Херсонської, Донецької, Запорізької, Черкаської, Львівської, Волинської та Івано-Франківської областей, та директор фермерського господарства «Геркулес» з Переяслав-Хмельницького району Київської області Віктор Шеремета, висунутий столичною обласною організацією.

З'їзд йшов чинно-благородно, виступали делегати, звітувало керівництво, аж поки справа не дійшла до внесення змін до Статуту: виявилося, що внести їх неможливо, бо робоча група, котрій ще на минулому з'їзді за ініціативою Миколи Миркевича було доручено ці зміни розробити, своє завдання не виконала. Через це головуючий на з'їзді Микола Миркевич запропонував питання про зміни до Статуту зняти з порядку денного. Делегати на цю пропозицію ніби то й пристали, аж поки не виявилося, що існуюча редакція Статуту робить неможливим обрання головою Асоціації Івана Зайця.

Чому заманулося вносити зміни до Статуту? Бо нинішня редакція робить неможливою обрання до керівних органів АФЗУ сторонніх людей – наприклад, відомого політика і відстоювача інтересів фермерського руху Івана Зайця. Незважаючи на те, що його висунули кандидатом на посаду голови чимала кількість обласних організацій Асоціації.

Згідно до процедури, почали виступати кандидати на посаду голови АФЗУ. Першим слово взяв Іван Томич. Як досвідчений політик, він подякував за честь, проте відмовився від балотування, мотивуючи це тим, що зараз цілком успішно просуваються справи в очолюваному ним Союзі учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, тому кидати розпочату справу на півдорозі не годиться.

Іван Заєць навпаки, виявив палке бажання покласти свої знання та досвід на вівтар фермерського руху, та от заковика – невнесення змін до Статуту АФЗУ робить його обрання неможливим. Відтак він мусить зняти свою кандидатуру. Ось тут фермери й розбушувалися. Спершу пропонували внести зміни до Статуту просто на з'їзді, та виявилося, що в будь-якому випадку їх доведеться ще затверджувати в Мінюсті. А раз так, то потрібно буде потім проводити або ще один з'їзд, або другий етап цього з'їзду. Зрозуміло, що це тягне за собою суттєві фінансові витрати: оренда зали, витрати на дорогу та перебування делегатів тощо. Та й чи вдасться після такого конфузу зібрати кворум? Крім того, поки будуть влагоджувати формальності, Асоціація без голови може просто розвалитися.

Стихію фермерського з'їзду не могли вгамувати кілька годин. Навіть погрози Миколи Миркевича зняти свою кандидатуру не остудили фермерський запал, навпаки, із залу лунали вигуки «знімай і йди». Трохи заспокоїлися делегати лише після нового виступу Івана Зайця, котрий підтвердив, що зняв свою кандидатуру, тому зміни до Статуту вносити вже не актуально, бо вони зіграють на руку ворогам фермерського руху, котрі намагаються розколоти Асоціацію фермерів. Врешті здоровий глузд переміг і вирішили голосувати за двох кандидатів, що залишилися. Таємним голосуванням панівною більшістю голосів – 148 проти 74 – президентом Асоціації фермерів та приватних землевласників України було переобрано Миколу Миркевича.

Далі вже в спокійному режимі, за процедурою, під головуванням новообраного президента відкритим голосуванням обрали керівні орган АФЗУ. Так першим віце-президентом став Микола Стрижак з Кіровоградщини – заступник очільника Українського державного фонду підтримки фермерських господарств; віце-президентами обрано Василя Бурлаку – голову Полтавської АФЗ, Івана Андрійчука – голову Кіровоградської АФЗ та вищезгадуваного Віктора Шеремету з Київщини.

Таким чином очільник фермерів залишився на своїй посаді. Але зміни до Статуту вносити все ж доведеться, хоча б для того, щоб привести його у відповідність із Законом «Про об'єднання громадян», котрий набув чинності 1 січня 2013 року. Втім, якби пана Миркевича й не переобрали, ситуація з фермерським рухом навряд чи змінилася б кардинально. Можливо, потрібно переглядати самі підходи у роботі Асоціації, а не намагатися залучити до своїх лав «зірку», яка вирішить усі проблеми? Вочевидь, зараз Асоціація не виконує функцію донесення думки фермерського загалу до влади або робить це занадто мляво. Чи вистачить для цього особистого авторитету будь-якого нового голови? Відтак, позицію фермерів поки й ігнорують – хоча б у питанні проектів землеустрою та інших болючих точках.

Проте зі старим очільником та докорінно новим складом його заступників учасникам з'їзду полегшало – вони не лише не розвалили організацію, але і створили умови для змін на краще. Поживемо, побачимо.

 

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"