Статті

ЯК БУДІВЕЛЬНИКИ КОРОВАМ КАРУСЕЛІ ОБЛАДНАЛИ

ОстрійківськеВідродження сільськогосподарського виробництва в селі Острійки Білоцерківського району на Київщині стало логічним продовженням діяльності компанії «МЖК-Буд». Тепер добре знане на теренах столиці і області будівельне підприємство насправді є яскравим віддзеркаленням творення історії незалежної України, коли, аби вижити в нелегких умовах 90-х років, непрофільні підприємства подавалися у сільське господарство.

Наше перше знайомство з її співзасновником Віктором Яровим відбулося 2006 року в с. Глушки згаданого району, де він разом з командою однодумців відбудовував тваринницьку ферму і відроджував поголів'я ВРХ і дійних корів. Демонструючи нещодавно відкриті приміщення і облаштовану територію ферми, господар розповів, що заради того, щоб за умов фінансової кризи у будівельній галузі після дефолту 1998 року, підприємство змогло вижити, будівельники вдалися до сільськогосподарської діяльності. Ввівши до переліку виробничої діяльності сільськогосподарську, «МЖК-Буд» отримало чималі податкові преференції. І це був цілком виправданий крок. Ним могли скористатися будь-хто, але охочих виявилося небагато.

Тож у 1999 році компанія «МЖК-Буд» виступила засновником ТОВ Агрофірми «Глушки». Зрозуміло, що перші роки були дуже важкими, бо відновлювали не лише ферму, а й поле. Якщо в 2000-му в господарстві валовий збір зернових ледь дотягував до 28 ц/га, то з 2005 року і дотепер отримують у середньому 65 ц/га на орендованих 1 тис. га землі. Суттєво зросло поголів'я худоби і, головне, її продуктивність. Підприємство отримало статус племінного заводу з розведення української чорно-рябої молочної породи. Надій молока від корови зріс з 1665 кг до 6200 кг, середньодобові прирости зросли майже в чотири рази.

Досягнувши певних результатів як у будівництві, так і у сільському господарстві, у 2006 році ЗАТ «МЖК-Буд» виступило засновником ТОВ «Острійківське», яке ледь-ледь жевріло. Сьогодні валовий збір зернових тут доходить до 68,4 ц/га на тих самих 1364 гектарах, що орендувало попереднє господарство. Проте головною родзинкою «Острійківського» є відновлена галузь тваринництва. Нашого японського колегу Масару Ямада дуже цікавило бодай якесь господарство, яке щойно створене і ще не досягло значних результатів, а є прикладом «набивання гуль та синців», як він висловився. Оскільки того дня був запланованим візит на Білоцерківський молочний комбінат (розповідь про це див. «Агропрофі» №3 від 18 січня 2013 року), то перед тим ми попросили директора ТОВ «Острійківське» Ярослава Коломійця показати нам своє господарство , щоб створити враження про вітчизняну сировинну базу сучасного молокопереробного підприємства.

Пан Ярослав цього зимового недільного дня приділив нашим відвідинам чимало часу натомість залишитися вдома відпочивати і бавитися з дітьми.

За словами директора, пріоритет в господарстві складають два напрямки: рослинництво і тваринництво. На орендованих землях вирощуються зернові (пшениця, ячмінь, кукурудза і соя) та технічні культури (цукрові буряки, ріпак та соняшник). На основі прогресивних технологій підготовки ґрунту, внесення мінеральних і органічних добрив, гербіцидів й за допомогою досконалого обробітку землі та посівів й подальшого догляду за рослинами, в господарстві вирощують високі врожаї сільгоспкультур.

У тваринницькому напрямку тут спеціалізуються на вирощуванні і реалізації поголів'я ВРХ, вирощуванні свиней і реалізації молодняку. Також підприємство займається виробництвом і реалізацією молока вищого ґатунку і м'яса.

Тоді, у 2006 році, виплативши усі борги попереднього сільгосппідприємства, а це 2,5 млн грн, і викупивши у селян розпайоване майно, яке вже і майном назвати було неможливо, нові господарі почали замислюватися над розвитком тваринництва. «Ми власними силами, – веде далі розповідь господар, – почали розбудовувати територію молочної ферми господарства. Ще на початку 2012 року «Острійківське» налічувало близько 500 голів великої рогатої худоби, у тому числі 198 корів. У січні 2012 року господарство закупило 21 голову племінних нетелів на суму майже 480 тис. грн. На підприємстві було створено 25 нових робочих місць. Також у січні господарство частково завершило реконструкцію – було введено в дію першу чергу молочного комплексу на 500 голів, який загалом розрахований по завершенні будівництва на 1000 корів». Вартість комплексу в с. Острійки, за словами директора, добігає 16 млн грн, і ще 5 млн грн було вкладено в закупівлю корів та нетелів.

Острійківське 2Масару ЯМАДА і Ярослав КОЛОМІЄЦЬ у доїльному залі ТОВ «Острійківське»Про важливе значення цього об'єкту для Київщини говорить той факт, що 18 січня 2012 року відбулося урочисте відкриття після реконструкції цієї першої черги молочного комплексу за участю голови Київської облдержадміністрації Анатолія Присяжнюка.

Тож на фермі встановлено доїльну установку типу «карусель» марки «AutoRotorMagnum 40», на 32 доїльних місця фірми WestfaliaSurge. За словами пана Ярослава, в Україні таких каруселей знаного в світі німецького виробника обладнання для молоковиробництва лише 9, а на Київщині в Острійках – вона перша. До складу обладнання входять: апарати доїння IQ з чотирьохкамерним колектором, прибор управління процесом доїння Metatron, що підключений до програми управління стадом DairyPlan, за допомогою якого можна побачити та відстежити дані про корів.

За годину на такій каруселі встигають «прокотитися» 180 голів корів. «Наші засновники вже отримали чималий досвід роботи молочної ферми в Глушках, тому при зведенні нового комплексу вирішили застосувати найкраще обладнання, – розповідає Ярослав Коломієць. – В Україні більш поширені доїльні установки типу «ялинка» або «паралель». Це непогані і досить економічні установки, але їх можна використовувати для невеликого стада. Якщо ж на фермі понад 200 голів, то фахівці рекомендують устаткування роторного типу, яке ще називають «каруселями». Правильне використання її дає змогу працювати практично цілодобово, витрачаючи лише кілька годин на прибирання зали. Тут також важливий правильний підбір тварин за продуктивністю, щоб не було затримок у часі при доїнні».

Також, за словами директора, на комплексі було встановлено автомат промивки Envistar 7148, який дає можливість якісно здійснити промивку доїльного обладнання, без сторонньої допомоги, танк-охолоджувач молока типу «TCool» ємністю 15000 л на 4 надої з холодильними агрегатами потужністю 13х10 к.с. Також в комплектацію входить автоматичний погонич корів CowMander 600, довжиною 10 м.

Результати не забарилися. Під час нашого перебування поголів'я дійних корів на фермі становило 330 особин і їхня продуктивність з введенням нових технологій значно збільшилася. Ми перебували у господарстві наприкінці минулого року, коли результати роботи галузі були ще попередніми. За остаточними ж результатами 2012 року Київщини «Острійківське» має середній надій на одну корову 8132 кг. Це є третім показником для Білоцерківського району. Перші два місця посідають, відповідно, ТОВ АФ «Матюші» – 8677 кг і ФГ «Томилівське» – 8181 кг.

Добра конкуренція з відмінними показниками – це запорука того, що молочна галузь в столичній області розвивається. Хочеться побажати тваринникам – справжнім ентузіастам АПК – подальших успіхів, адже молоко було і залишається дуже смачним продуктом щоденного вжитку. І життєво необхідним, бо в молоці багато вітамінів і кальцію, що забезпечують людині міцність кісток і нервової системи, які дуже потерпають від реалій сьогодення. 

 

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"