Статті

КОМІТЕТСЬКИЙ ПАСЬЯНС

Останнє засідання Верховної Ради у 2012 році закінчилося консенсусом. Депутати в очікуванні новорічних та Різдвяних свят дружно проголосували за розподіл комітетів, на чому, власне, робота і закінчилася. Віднині у парламенті працюватиме 29 комітетів і одна Спеціальна контрольна комісія з питань приватизації. Дружне голосування пояснюється доволі просто – більшість і опозиція поділили їх порівну: 13 комітетів очолили представники Партії регіонів, два – комуністи, ще один дістався колишньому спікеру Володимиру Литвину. З 13 комітетів опозиції 9 забрала собі «Батьківщина», три – «УДАР» і всього один дістався «Свободі», правда у неї в активі є власний віце-спікер. Судячи з того, що постанову про розподіл комітетів підтримали 339 депутатів з 407, вдалося поділити комітети так, що і вівці залишилися цілими, і вовки – ситими.

Хто ж вони – новоспечені володарі заповітних портфелів?

Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин очолив Григорій Калетнік, фракція Партії регіонів

Комітет з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією – Віктор Чумак, фракція Політичної партії «УДАР Віталія Кличка»;

Комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики – Спірідон Кілінкаров, фракція Компартії України;

Комітет з питань бюджету – Євген Гєллєр, фракція Партії регіонів;

Комітет з питань верховенства права та правосуддя – Сергій Ківалов, фракція Партії регіонів;

Комітет з питань державного будівництва та місцевого самоврядування – Давид Жванія, фракція Партії регіонів;

Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи – Ірина Сех, фракція ВО «Свобода»;

Комітет з питань економічної політики – Андрій Іванчук, фракція «Батьківщина»;

Комітет з питань європейської інтеграції – Григорій Немиря, фракція «Батьківщина»;

Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності – Андрій Кожем'якін, фракція «Батьківщина»;

Комітет у закордонних справах – Віталій Калюжний, фракція Партії регіонів;

Комітет з питань інформатизації та інформаційних технологій – Валерій Омельченко, фракція Партії регіонів;

Комітет з питань культури і духовності – В'ячеслав Кириленко, фракція «Батьківщина»;

Комітет з питань науки і освіти – Лілія Гриневич, фракція «Батьківщина»;

Комітет з питань національної безпеки і оборони – Володимир Литвин, позафракційний;

Комітет з питань охорони здоров'я – Тетяна Бахтєєва, фракція Партії регіонів;

Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки – Микола Мартиненко, фракція «Батьківщина»;

Комітет у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів – Валерій Сушкевич, фракція «Батьківщина»;

Комітет з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної політики – Олександра Кужель, фракція «Батьківщина»;

Комітет з питань податкової та митної політики – Віталій Хомутиннік, фракція Партії регіонів;

Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин – Валерій Пацкан, фракція Політичної партії «УДАР Віталія Кличка»;

Комітет з питань правової політики – Валерій Писаренко, фракція Партії регіонів;

Комітет з питань промислової та інвестиційної політики – Юрій Воропаєв, фракція Партії регіонів;

Комітет з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України – Володимир Макеєнко, фракція Партії регіонів;

Комітет з питань свободи слова та інформації – Микола Томенко, фракція «Батьківщина»;

Комітет з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму – Артур Палатний, фракція Політичної партії «УДАР Віталія Кличка»;

Комітет з питань соціальної політики та праці – Петро Цибенко, фракція Компартії України;

Комітет з питань транспорту і зв'язку – Борис Колесніков, фракція Партії регіонів;

Комітет з питань фінансів і банківської діяльності – Олександр Риженков, фракція Партії регіонів;

Головою Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації став Євген Мармазов, фракція Компартії України.

Звісно, нас, як видання, що спеціалізується на аграрній тематиці, особливо цікавить Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин. У цьому скликанні до його відання віднесено економічну політику в агропромисловому комплексі, державне регулювання агропромислового виробництва, сільськогосподарську кооперацію, регулювання земельних відносин (крім земельних відносин у межах територій забудови), а також лісове, водне та рибне господарство.

Персональний склад комітету зріс з 22 до 29 осіб і одночасно оновився на 80% – зі старого складу залишилося всього 6 депутатів. Комітет, як вже йшлося, знову очолив регіонал Григорій Калетнік. У цьому скликанні у нього два перших заступники – Тарас Кутовий з фракції Політичної партії «УДАР Віталія Кличка» та позафракційний Сергій Лабазюк і чотири заступники – Василь Кравчук з фракції «Батьківщина», Ігор Сабій з фракції ВО «Свобода», позафракційний Степан Івахів та Євген Сігал з фракції Партії регіонів. Секретарем комітету став комуніст Віктор Губар.

Членами комітету стали: Михайло Апостол, Ігор Бриченко, Володимир Купчак, Валерій Лунченко – фракція «Батьківщина»; Юрій Бублик – фракція ВО «Свобода»; Олександр Корнійчук та Федір Негой – фракція Політичної партії «УДАР Віталія Кличка»; Геннадій Бобов, Віктор Бондар, Андрій Веревський, Станіслав Мельник, Денис Омелянович, Сергій Кузьменко, Володимир Пилипенко, Григорій Смітюх, Олег Шаблатович, Олег Кулініч, Олександр Волков, Олег Царьов – фракція Партії регіонів; Руслан Скарбовійчук – фракція Компартії України та Олександр Домбровський – позафракційний. Проста арифметика показує, що Партія Регіонів має 14 депутатів з 29, а три опозиційні фракції разом мають лише 10 депутатів. У разі необхідності регіонали разом з двома комуністами чи трьома позафракційними легко отримають більшість з будь-якого питання.

Хто ж вони – вершителі законодавчої долі аграрної галузі впродовж найближчих п'яти років? Шестеро членів комітету на чолі з головою – Григорієм Калетніком – залишилися у спадок від попереднього скликання. Навіть якщо вони і не пов’язані безпосередньо з аграрним бізнесом, як, наприклад, власник курячої імперії «Комплекс Агромарс» Євген Сігал, співвласник холдингу «Кернелл Груп» Андрій Веревський чи колишній генеральний директор ЗАТ «АПК-Інвест» Денис Омелянович, то принаймні за п'ять попередніх років повинні були навчитися розбиратися у сільському господарстві. А хто ж новоприбулі?

Є серед них і аграрії – наприклад, голова фермерського господарства Михайло Апостол, директор ПВТФ «Агросвіт» Ігор Бриченко, генеральний директор ТОВ «Група компаній «ВІТАГРО» Сергій Лабазюк, генеральний директор ТОВ «Панда», цукровар і Герой України Геннадій Бобов. Можна вважати людиною, обізнаною з проблемами села і заступника голови Кіровоградської обласної державної адміністрації з питань АПК, колишнього комерційного директора ТОВ «УкрАгроКом» Сергія Кузьменка, Ковалівського сільського голову Юрія Бублика чи голову наглядової ради громадської організації «Всеукраїнське громадське об'єднання «Спілка спасіння села» Тараса Кутового, директора Науково-дослідного інституту екорозвитку Білоцерківського аграрного університету Руслана Скарбовійчука.

Навіть Степана Івахова можна вважати аграрієм, бо він є співвласником ТзОВ «ТД «Західна молочна група» («ТМ «Комо»). Не чужий для селян і генеральний директор оптового ринку сільськогосподарської продукції «Нежданий» Федір Негой. Та й депутат минулого скликання Олександр Царьов хоч і працював у комітеті ВРУ з питань податкової та митної політики, був до депутатства головою спостережної ради ВАТ «Новомосковський комбінат хлібопродуктів». Нехай і не аграрій, проте може дати корисну пораду і провідний науковий співробітник відділу глобальних систем сучасної цивілізації Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України Олександр Домбровський.

А що ж робитимуть у аграрному комітеті радник міністра культури України Олег Шаблатович, колишній міністр транспорту Віктор Бондар чи видатний спортсмен Олександр Волков, котрий у минулому скликанні посідав більш звичну для себе посаду голови комітету ВРУ з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту і туризму? Так само незрозуміло, чому вирішили змінити комітетську прописку депутати минулого скликання Василь Кравчук, котрий працював у комітеті з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України та Володимир Пилипенко, котрий працював у комітеті ВРУ з питань правової політики.

Залишається загадкою, чому вирішили попрацювати на аграрній законодавчій ниві і партійні функціонери – голови обласних осередків своїх партій свободівець Ігор Сабій та комуніст Віктор Губар, громадський активіст, керівник проектів громадської організації «Моя Полтавщина» Олег Кулініч. «Підніматимуть село» також фізична особа – підприємець Олександр Корнійчук, безробітні Володимир Купчак та Валерій Лунченко.

Компанія підібралася хоч і різношерста, проте персональний склад комітету дає підстави сподіватися на плідну роботу – все ж таки більшість його членів люди селу не чужі і в агробізнесі обізнані добре. Побачимо, як конвертують вони свої знання та досвід у законопроекти, та чи стануть написані ними закони працювати на всіх аграріїв, чи лише на близькі їм підприємства. Курчат, як відомо, рахують восени (2016 року).

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"