Статті

В УКРАЇНІ РІШУЧИХ АГРАРІЇВ БІЛЬШЕ. У КИЄВІ ПРОХОДИТЬ ВИСТАВКА «ЗЕРНОВІ ТЕХНОЛОГІЇ 2012»

Приємно чути від досвідчених фахівців ринку, які представляють обладнання і технології зерновиробництва і зернозберігання провідних світових компаній, що, незважаючи на всі перепони, в нашій країні все ж таки більше рішучих людей в аграрному бізнесі. Замість того, щоб розповідати про експонентів Другої спеціалізованої виставки інноваційних рішень в зерновому господарстві «Зернові технології 2012» під час її роботи 21-23 листопада у Києві, ми мали на меті поспілкуватися з її учасниками щодо тенденцій на цьому ж таки зерновому ринку України.

Image
Під час урочистого відкриття виставки. На фото (зліва направо): президент Української аграрної конфедерації Леонід КОЗАЧЕНКО, директор Департаменту сільгоспмашинобудування Мінагрополітики України Олександр ГРИГОРОВИЧ, президент Української зернової асоціації Володимир КЛИМЕНКО, заступник торгового представника РФ Ігор КУДРЯШОВ, генеральний директор ТОВ «Київський міжнародний контрактовий ярмарок» Володимир ІВАНОВ.

Організатор виставки ТОВ «Київський міжнародний контрактовий ярмарок» (КМКЯ) ставив собі за мету зробити з неї потужний агропромисловий форум, тобто комплекс інноваційних рішень на різних стадіях виробництва, зберігання, переробки та транспортування зернових, бобових, круп'яних та олійних культур.
Зважаючи на те, що виставка проходить лише вдруге і має порівняно низький рівень популярності, часу у стендистів було доволі. За їхніми словами, наприклад, у Росії так само родючі землі і роботящі руки і, на відміну від нас, дешевий газ та вільний ринок землі. Грошей різного походження, у тому числі і за рахунок дешевих енергоресурсів, у Російській Федерації багато, однак росіяни не поспішають вкладати ці кошти і так само брати кредити для розбудови інфраструктури зернового ринку. Як приклад, вздовж харківської автотраси до кордону з Росією можна побачити принаймні з п'ять потужних елеваторів, а як їхати Краснодарським краєм ті самі понад п'ять годин, жодного елеватора не побачиш. Посміхаються стендисти, мовляв, по три роки тягнуть з відповіддю щодо будівництва елеваторів: в Парижі квартиру купувати не боїться, а вкладати гроші в аграрний сектор не наважується. Така сама ситуація щодо сміливості розвитку зернозберігаючої інфраструктури і у Казахстані.
Щодо якості віддачі від проведення тематичних аграрних виставок у наших країнах-сусідках, то українські мають більшу користь, більшу віддачу. Українські аграрії – ризикові люди: вони не бояться брати кредити, будувати і працювати на ці кредити, бо у такому разі їхній бізнес неможливо відібрати. Той, хто відбере, матиме проблеми з кредиторами, а вони цього не люблять.
І хоч це лише припущення учасників виставки, тим не менш прийняте нашими аграріями рішення будувати дається взнаки. Адже, за словами голови Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка на урочистому відкритті виставки, Україна наразі є третьою у світі країною з експорту зернових. На його думку, ця третя сходинка є неправильною, адже другу посідає не окрема країна, а Європейський Союз, до якого входять аж 27 держав. Такий високий рівень є результатом дуже важкої праці українських аграріїв, які, безумовно, заслуговують на найвищу повагу. Однак, якщо ми хочемо мати усе найкраще, а ми споконвіку пишаємося найкращими землями і так само людьми, то до цього слід додати сучасні технології і не боятися застосовувати їх як у окремих господарствах, так і в державі в цілому, резюмував він.
Якщо Україна виконає укладені міжнародні контракти, то цього року ми посядемо 4 місце у світі за експортом ячменю, 4 – за експортом кукурудзи і 8 – з продажу пшениці. Про це сказав наступний промовець – президент Української зернової асоціації Володимир Клименко. Він підсумував, що якщо ці показники скласти докупи, то ми упевнено ввійдемо до трійки потужних світових експортерів зернових культур. Він також зауважив, що сьогодні експорт зернових – це, по суті, є експортом такої важливої складової існування усього живого, як вода. Зараз у світі існують технології, що за умов наявності води навіть на пісках у пустелях можна вирощувати сільгоспкультури. Додавши до наших чорноземів належну кількість води і застосувавши передові технології вирощування та зберігання, ми можемо впевнено протистояти потужній світовій кризі – кризі продовольчій. Крім того, що ми навчимося вирощувати, ми маємо також навчитися належним чином зберігати і переробляти збіжжя, а отже будувати сучасні комплекси для зберігання і відвантаження зерна.
ImageЩодо контрактів, які нібито укладаються на виставках, стендисти розповіли, що на таких заходах лише може визріти остаточне рішення. Поміркований сільгоспвиробник середньої ланки спочатку довго виношує ідею необхідності створення зернового терміналу. Це етап перший. Другий, який може або остаточно його переконати, або надовго відмовити від цієї ідеї – саме відвідини виставки і пошук відповіді на усі свої сумніви. Тут фахові виставки відіграють більш значну роль, адже відвідувач прагне подивитися на всі пропозиції ринку, тим паче, що зернозберігання – це чималі гроші. Тож на користь прийняття подальшого позитивного рішення грають державна політика на ринку зерна і фаховість представників обраної селянином компанії з оптимальною для нього пропозицією.
Знову ж таки, слід зауважити, що наразі хоч і начебто стабілізувався вітчизняний ринок зерна, фермери все одно продовжують зубожіти, тому задовольняються напільним зберіганням. Середні господарства воліють якщо і вкладати гроші в сучасні зерносховища, то у невеликі обсяги 10-20 тис. тонн одноразового зберігання. Такий вибір вони пояснюють тим, що в якості звичайного зерноскладу великий об'єкт тримати невигідно, а експортом вони не займаються. Тож у поєднанні зі звичайним током такий елеватор доводитиме зерно до належних кондицій перед продажем його переробникам або зернотрейдерам. Тут знову ж таки виникає питання: якщо елеватор невеличкого об'єму, то все одно якість його має дорівнювати світовим стандартам. І тут, не в образу світовим брендам, наприклад, з виробництва силосів, вітчизняні підприємства з ними вправляються аж ніяк не гірше.
Проте все одно відшукати щонайменше $10 млн на середній елеватор – 30-50 тис. тонн – агровиробникові дуже складно. До того ж сам елеватор – недорогий, дорога інфраструктура для нього, особливо в Україні. Наприклад, наразі під будівництво елеватора на 200 тис. тонн газовики за прокладення газогону виставили рахунок 8 млн грн, тобто мільйон доларів США. Якщо додати реставрацію або прокладання залізничних колій, асфальт, електрообладнання, ця арифметика плюс витрати на подальше утримання, швидше за все, спричинять відмову іноземної компанії братись за будівництво такого комплексу.
* * *
ImageА тепер дещо сумна новина про «перенесення» наступного року надзвичайно популярної та дієвої виставки тих самих організаторів «ІнтерАГРО» на осінній період. За нашою інформацією, вона вийшла занадто конкурентоспроможною щодо традиційної літньої виставки «АГРО», яку профільне міністерство наполегливо прагне зробити найголовнішою подією виставкового життя України в галузі сільського господарства. Однак, щоб не поширювати чутки та нікому не псувати настрій, наводимо офіційну інформацію, що міститься на сайті КМКЯ.  
Зокрема, організатори відзначають, що підсумки виставки «ІнтерАГРО 2012» вкотре підтвердили її лідируючі позиції серед сільськогосподарських виставок України та країн СНД. У роботі виставки взяли участь 460 компаній, в тому числі 160 іноземних з 21 країни. Загальна площа виставки склала більше 30000 кв.м. Виставку відвідало більше 19000 фахівців з України і країн зарубіжжя.
Під час проведення виставки «ІнтерАГРО 2012» відбулося засідання Виставкової ради, де було прийняте одноголосне рішення рекомендувати організаторам виставки перенести постійні терміни проведення «ІнтерАГРО» на осінь, починаючи з 2013 року.
Таким чином, виставка «ІнтерАГРО 2013» відбудеться всередині осені наступного року і буде присвячена демонстрації сільськогосподарської техніки та обладнання провідних світових та вітчизняних виробників.
У свою чергу, в традиційні лютневі терміни в 2013 році пройдуть міжнародні спеціалізовані виставки «Agro Animal Show» (Агро Енімал Шоу) та «Зернові технології».
«Agro Animal Show» - виставка, націлена на просування сучасних технологій в галузі тваринництва і птахівництва, що пропонує широкий спектр техніки і обладнання, новітні науково-технічні розробки для господарств різних форм власності і розмірів, які професійно займаються виробництвом тваринницької продукції. На виставці буде широко представлена техніка та обладнання для заготівлі кормів.
«Зернові технології» - найбільший агропромисловий виставковий форум, який посідає провідне місце в АПК України як комплекс інноваційних рішень кормовиробництва, переробки, зберігання та логістики зернових, бобових та олійних культур.
На виставці буде широко представлена сільськогосподарська техніка та обладнання, технології для виробництва зернової продукції, обладнання для зберігання та переробки зернових та олійних культур, виробництва комбікормів, обладнання для елеваторів та хлібоприймальних пунктів, мукомельної, круп’яної промисловості, насіннєвий матеріал, засоби захисту рослин, лабораторне та ваговимірювальне обладнання.
Також, виконуючи зобов'язання перед міжнародними партнерами та враховуючи попередні домовленості з компаніями, які уклали угоди про участь у наступній виставці «ІнтерАГРО» на початку цього року, організаторами було прийняте рішення про проведення виставки «ІнтерАГРО (весна)».
«ІнтерАГРО (весна)» – спеціалізована виставка передових аграрних технологій в рослинництві, овочівництві, високотехнологічного обладнання, засобів захисту рослин, мінеральних добрив та насіння сільськогосподарських культур.
Такий розподіл за тематикою, на думку організаторів, дозволить всім учасникам ринку більш детально ознайомитися з останніми світовими досягненнями в даних галузях.
Отже, в 2013 році міжнародні виставки «Agro Animal Show», «Зернові технології» та «ІнтерАГРО (весна)» пройдуть з 12 по 14 лютого, а 10 Міжнародна виставка «ІнтерАГРО» відбудеться з 30 жовтня  по 1 листопада.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"