Статті

ВИСТАВКОВИЙ ВЕРЕСЕНЬ: АГРО-2012

ImageЦьогорічна Міжнародна агропромислова виставка «АГРО 2012» стала вже двадцять четвертою за ліком. Цей найбільший державний виставковий аграрний захід поточного року змінив термін свого проведення з червня на вересень через футбольний чемпіонат Євро-2012. Організатор, Міністерство аграрної політики і продовольства України, повернув виставку на звичне місце – до Національного Комплексу «Експоцентр України» (ВДНГ). Нагадаємо, торік виставка проводилася в Міжнародному виставковому центрі на лівому березі Дніпра, позаторік – на Експоцентрі, а 2009-го року взагалі виставка розривалася між двома майданчиками на Експоцентрі і в селі Чубинському під Києвом.
Осіння погода з 5 по 8 вересня внесла свої негативні корективи у роботу виставки: якщо першого дня відвідувачів пекло майже липневе сонце, то наступного дня холодна тривала злива з вітром позаганяли обмежену кількість людей до павільйонів. П'ятниця намагалася хоч якось компенсувати дощовий четвер, але кількість відвідувачів усе одно була незначною. Ні в якому разі не хочеться виявитися нечемними до організаторів і «порадіти з чужого горя», але усі нечисленні експоненти за підсумками роботи скаржилися на малу кількість відвідувачів. Точну кількість людей, що побували на виставці, встановити неможливо, адже вхід на територію вільний і не передбачає навіть безкоштовної реєстрації. Та виторги харчової продукції, якої традиційно багато привезли учасники обласних стендів, були, за їхніми словами, найнезначнішими за всю історію існування виставки.

Відкривав аграрну виставку Президент України Віктор Янукович. Його промова була стислою і вклалася в п'ять хвилин. Урочисто відкриваючи захід, він висловився у тому сенсі, що Україна твердо закріпила за собою звання провідної зернової держави світу. «Сільське господарство в нашій країні – один із наріжних каменів економіки, запорука стабільності й упевненості в майбутньому, – сказав глава держави. – Український селянин був і залишається дбайливим господарем, який вміє працювати, впроваджувати нові технології, виробляти якісну продукцію».
Віктор Янукович нагадав, що саме в секторі АПК формується значна частка національного ВВП. Нині, констатував Президент, вітчизняний аграрний сектор демонструє високі темпи зростання – обсяги виробництва сільгосппродукції цього року збільшилися у 15 регіонах, виробництво зернових та зернобобових культур очікується на рівні майже 46 млн тонн.

Image
Радник Президента України Віктор СЛАУТА, міністр аграрної політики та продовольства АР Крим Валерій КРАВЕЦЬ та директор ТОВ «Обрій» Анатолій КОРНІЙЧУК (АР Крим)

Глава держави також зауважив, що з початку року Україна експортувала сільськогосподарської продукції на суму понад 9 мільярдів доларів США – а це на 35% більше, ніж за відповідний період 2011 року.
Торкнувся Президент і земельного питання, зазначивши, що мета аграрної реформи, яка впроваджується в Україні, – створити прозорий механізм обігу земель на основі єдиної системи державного земельного кадастру. Глава держави назвав ключовою складовою реформування сільського господарства впровадження ринку земель сільгосппризначення. «Ми зробимо все, щоб земельна реформа захищала насамперед інтереси селян, сприяла реалізації їх прав та припинила схеми тіньової приватизації сільгоспземель», – сказав він.
Віктор Янукович також зауважив, що недотримання норм ведення землеробства та безгосподарне ставлення до землі – питання, які сьогодні викликають стурбованість і потребують пильної уваги. «Внаслідок цього в Україні спостерігаються процеси деградації та виснаження ґрунтів», – констатував Президент.
Також, за його словами, Україні вкрай необхідно розвивати інфраструктуру аграрного сектору, зокрема забезпечити розбудову транспортної та логістичної бази, а також роздрібної мережі продажу продовольчої продукції виробниками.
З невідомих і незрозумілих причин промовою Президента урочисте відкриття виставки «АГРО-2012» і обмежилося. Після того міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк доповів Президентові про стратегію розвитку національного аграрного сектору до 2020 року вже на іншому заході.
За словами міністра, Україна планує до 2020 року збільшити валове виробництво в 1,6 разу, а експортний потенціал – у 2,5 разу. Міністр також додав, що за останні 10 років Україна збільшила валове виробництво сільгосппродукції на 67%. Шкода, що аналогічних стратегій і програм написано і презентовано безліч. Та всі вони існують лише на папері.
Також на виставці Віктор Янукович оглянув стенди державних установ центрального павільйону: Аграрного фонду, Державних агентств земельних та лісових ресурсів, Державної ветеринарної та фітосанітарної служби.
Серед несподіванок виставки – повна відсутність свиней в якості експонатів. Мабуть, це трапилося через адміністративні заходи щодо нерозповсюдження африканської чуми свиней, що була виявлена в Запорізькій області. Проте офіційних підтверджень цьому ми, на жаль, не знайшли. Натомість були присутні всі складові для сучасного виробництва свинини – від кормів і ветпрепаратів до місць утримання тварин. Та й зовсім залишати виставку без свиней не варто, вочевидь думали експоненти, тож ряжені хрюшки роздавали відвідувачам рекламну продукцію.
Майже у традиційній кількості була присутня велика рогата худоба: корівки-рекордсменки та декілька бугаїв. Суттєво скоротилася кількість учасників галузей вівчарства і птахівництва, кролівників можна було перерахувати на пальцях однієї руки.

 Народний депутат Катерина ВАЩУК, міністр аграрної політики та продовольства України Микола ПРИСЯЖНЮК та начальник Головного управління АПР Полтавської ОДА Сергій ФРОЛОВ
Народний депутат Катерина ВАЩУК, міністр аграрної політики та продовольства України Микола ПРИСЯЖНЮК та начальник Головного управління АПР Полтавської ОДА Сергій ФРОЛОВ

Традиційний павільйон рибної галузі майже на 90% був заповнений невеличкими стендами державних підприємств. На думку відвідувачів, серед яких здебільшого були фахівці, а не керівники підприємств з розведення риби, висока ціна участі у виставці (2,9 тис. грн за 1 кв.м) та занепад галузі позбавили їх бажання приймати участь у виставці. Практично нестерпними для початківців, які вирішили зайнятися розведенням риби у ставках, виявилася законодавча чехарда: і водники, і земельники намагаються перетягти на себе озера; а де має водитися риба, їх не цікавить – вона не передбачена у їхніх проектах законодавчих документів. Старожили рибної галузі звертали нашу увагу на презентацію голого коропа, який практично позбавлений луски і набагато привабливіший у виробництві і реалізації. Ми звикли до лускатого коропа і навіть дзеркального. М'ясо коропа голого так само дієтичне, біле, дуже живильне і смачне, придатне для всіх видів кулінарної обробки, однак на його переваги мало хто звернув увагу.
Неприємним виявився той факт, що в рибному павільйоні не можна було знайти жодної людини, яка б розмовляла англійською.
І нечисленні іноземні відвідувачі, адже виставка має статус міжнародної, марно шукали бодай який спосіб дізнатися про галузь хоча б зі сторінок інтернет-сайту рибгоспу, якого так і не знайшли. Ми, до речі, також.
Натомість цього року порадували відвідувачів можливістю за символічну плату порибалити. Ну де ще, скажіть, в Києві за десять гривень знайдеш годину риболовлі у фонтані? Все нехитре знаряддя – вудку і кукурудзу-наживку – видавали тут же на місці, проте з умовою, що впіймане відразу випускається назад у воду. І рибалкам радість, і рибі – не кожний з риб'ячого роду може похвалитися, що плавав у столичному фонтані.
Загальне ж враження, як по Гоголю: «воли, мішки, сіно, цигани, горщики, баби, пряники, шапки – все яскраве, строкате, безладне; кидається купами і снується перед очима». Є місце і для велетнів аграрного виробництва, і для майстра української глиняної свистульки. Щодо останніх є відчуття, що їх виробництво вже поставлено на потік в якомусь невеличкому китайському містечку, – настільки багато цих свиристілок було на виставці.
Здається, щойно ти ходив розглядав потужні компанії, а завернув на сусідню алею і опинився у царстві меду, воску і бджіл.

 Голова правління ПАТ «Луганськмлин» Зінаїда НАДЬОН, директор ПАТ «Луганський м'ясокомбінат», Герой України Тетяна МОЛЧАНОВА, генеральний директор ПрАТ «ЛЛВЗ ЛУГА-НОВА» Леонід ДЕРЖАК
Голова правління ПАТ «Луганськмлин» Зінаїда НАДЬОН, директор ПАТ «Луганський м'ясокомбінат», Герой України Тетяна МОЛЧАНОВА, генеральний директор ПрАТ «ЛЛВЗ ЛУГА-НОВА» Леонід ДЕРЖАК

Ще трохи пройшов – торгують реманентом для присадибних ділянок, ще трохи – знову потужна техніка, між якої затесалися продавці запчастин, біжутерії і виробів з хутра. От тільки циган з ведмедем не було, хоча хто їх знає…
Окремі добрі слова від столичних жителів, як завжди, слід сказати на адресу обласних експозицій, що традиційно показово розмістилися в 7-му та 9-му павільйонах. Вільно чи не вільно, але на виставку адміністрації областей висувають своїх кращих виробників. А ті, гідно тримаючи рідну виробничу марку, везуть кращу свою продукцію і ціни на неї виставляють без торговельних надбавок. А що ще умовно взятому пересічному споживачу потрібно? Однак його, як вже згадувалося, на виставці цьогоріч було дуже мало.
Бізнесова і наукова частини тим часом відбувалися своєю чергою і на конференціях, і на семінарах, і за чашкою кави на стендах учасників. На жаль, неможливо дізнатися, скільки угод на купівлю-продаж складної сільгосптехніки, оптових партій насіння, ЗЗР, добрив укладається на подібних заходах. Хочеться вірити, що вони таки насправді укладаються.
* * *
За інформацією організаторів, викладеною у друкованому каталогу, цього року у виставці «АГРО» взяли участь понад 700 підприємств, фірм, компаній з 24 регіонів України та АР Крим, іноземні компанії з 18 країни світу: Бельгія, Білорусь, Великобританія, Данія, Ірландія, Італія, Канада, Китай, Німеччина, Польща, Росія, США, Туреччина, Угорщина, Франція, Чехія, Індія…
ImageТематичні розділи «АГРО 2012» були представлені Animal'EX 2012 – ХІ спеціалізованою виставкою сільськогосподарських тварин, ветеринарії та товарів для тваринництва; Еквісвіт 2012 – IX Національною виставкою конярства та кінного спорту із демонстрацією наукових та технічних досягнень з розведення, утримання та догляду за кіньми; FishExpo – VI Спеціалізованою виставкою рибного господарства та рибальства; Плодоовочевим форумом, Міжнародними спеціалізованими виставками Овочівництво, Садівництво, Виноградарство та інші.
Виставка відбулася. І нехай не всі спромоглися побачити все – кожен міг знайти собі щось до смаку. Якщо не саджанці, добрива чи нову техніку, то хоча б пару шкарпеток чи вовняні капці. Хто прийшов розважатися – куштував соковитий шашлик чи традиційний український борщ під ароматну медовуху. Щодо погодних умов та не чисельності відвідувачів – навряд чи їх варто було і чекати багато – у аграріїв у розпалі жнива, не до подорожей. Втім аграрний комплекс держави вкотре продемонстрував, що нам є що показати і чим пишатися, а сільське господарство все одно буде розвиватися, попри всі ініціативи очільників міністерств і відомств, бо сила праці та природи подолає усі негаразди.



© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"