Статті

СТРИБКИ ВИЩЕ ГОЛОВИ

ImageКажуть, що вище голови стрибнути не можна. Проте український агропромисловий комплекс поточного року довів, що здатен робити неможливі речі. Та здобутки не впали на голову самі собою – мільйони людей вкладали в справу всю свою майстерність та сили. Такі карколомні стрибки потребують років ретельної підготовки та тренувань. Можемо констатувати – ми навчилися так стрибати. Не менше часу і зусиль потрібно, щоб навчитися вирощувати такі урожаї. Хлібороби довели, що ми можемо це.
Є в Україні чудове свято з міцними селянськими традиціями. Кожного року, коли урожай вже зібрано і є час для недовгого перепочинку, завжди підбиваються підсумки і урочисто відзначається завершення ще одного сільськогосподарського року. Починаючи з кожного села свято шириться і росте: спочатку до райцентру, потім до області і нарешті до столиці. Селяни, які вміють так пристрасно працювати, вміють і святкувати. Тому з особливим настроєм чекали вони неділі 20 листопада, адже цього року День працівників сільського господарства мав бути особливим святом – не на фоні втрат, а на тлі трудових перемог.

Проте події довкола відзначення Дня працівників сільського господарства продемонстрували якесь байдуже ставлення центральної влади до селян. Тож, щоб аграріям не почуватися другорядними гречкосіями, час заявити про себе на повний голос. Такі думки почули ми від учасників, за їхніми словами, таких собі урочистостей, що поточного року відбулися 18 листопада в Національному палаці «Україна». І зробити це можна лише ставши впливовою політичною силою – скористатися нагодою і самим йти в депутати, формувати аграрне лобі в парламенті. Тоді і сумнівні законодавчі ініціативи не з'являтимуться, і реальну нормативну підтримку агросектору можна буде забезпечити.
До свята в столиці готувалися дуже відповідально і заздалегідь – відзначали кращих фахівців, готували на них подання щодо присвоєння нагород та державних відзнак. Зазвичай урочистості починалися в Києві серед тижня напередодні свята і поступово хвилею котилися через області і райони до кожного господарства. І той, хто не отримував високої державної нагороди в столиці або області, обов'язково знаходив подяку за свій нелегкий труд у своєму колективі. Дякувати Богу, у колективах по сьогодні традиції не змінилися. А от у столиці…
По кількості гостей перед Національним палацом «Україна» складалося враження, що він не зможе вмістити усіх бажаючих. Люди чекали свята. Вже у фойє розпочиналися обійми і привітання – більшість присутніх добре знають одне одного, бо віддали сільському господарству не один десяток років.
Глядацька зала Національного палацу «Україна» розрахована на 3700 місць, тож від кожної області могли б приїхати не менше 100 осіб, проте їх було максимум по 40. Хіба ж можна було втиснути у цю квоту усіх достойних? Дивним був і принцип розподілу квитків серед запрошених гостей – з обіцяних 10 діставався лише один. А хто поодинці ходить на свято?
За традицією, на сцену під гучні оплески піднявся Президент України Віктор Янукович і  урочистості розпочалися з Державного гімну нашої країни. У своїй промові глава держави привітав аграріїв зі святом. Він стисло окреслив здобутки галузі, зокрема закцентував увагу на успіхах хліборобів Полтавщини, які зібрали 5 млн тонн зерна, Вінниччини, які одержали понад 4 млн тонн, а також Дніпропетровщини, Одещини, Черкащини, Кіровоградщини та Харківщини, які зібрали понад 3 млн тонн зерна. Щодо перспектив галузі, то особлива увага була зосереджена на завершенні земельної реформи, покращенні аграрного законодавства, розвитку кооперації та розбудові інфраструктури аграрного ринку. Окремо відзначив Президент України необхідність поліпшення соціального розвитку сільських територій, покращення рівня життя селян, забезпечення доступу до сучасної якісної медицини та освіти.

Президент України нагородив орденом «За заслуги»  II ступеня директора ТОВ «Світанок Плюс» Володимира ГЕЛЮ
Президент України нагородив орденом «За заслуги» II ступеня директора ТОВ «Світанок Плюс» Володимира ГЕЛЮ

Потім відбулося вручення державних нагород. До свого професійного свята когорта кращих керівників аграрних підприємств та простих трудівників отримала з рук глави держави ордени, медалі та почесні відзнаки «Заслужений працівник сільського господарства».
За вагомі трудові досягнення, значний особистий внесок у розвиток агропромислового комплексу, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм Президент України Віктор Янукович особисто вручив орден «За заслуги» II ступеня Володимиру Гелі – директору товариства «Світанок Плюс», що на Київщині, Анатолію Кузьменку – генеральному директору товариства «УкрАгроКом», що на Кіровоградщині та Миколі Присяжнюку – міністру аграрної політики та продовольства України.
Орден «За заслуги» III ступеня з рук глави держави отримали Володимир Купіна – комбайнер агрофірми «Хлібороб» Харківської області, Валерій Панасенко – тракторист акціонерного товариства «Юг-Агро» Донецької області та Анатолій Хортюк – директор товариства «Лан» Одеської області.
Не залишилася без нагород і прекрасна половина аграрної спільноти. Орденом княгині Ольги III ступеня нагородив Віктор Януковича Марієту Данієлян – телятницю філії «Криниці» товариства агрофірми «Агротіс», Донецька область та Тетяну Кулик – керуючу молочнотоварною фермою товариства «Агрофірма «Маяк», Полтавська область.

Віктор ЯНУКОВИЧ вручає орден «За заслуги» II ступеня гендиректорові ТОВ «УкрАгроКом» Анатолію КУЗЬМЕНКУ
Віктор ЯНУКОВИЧ вручає орден «За заслуги» II ступеня гендиректорові ТОВ «УкрАгроКом» Анатолію КУЗЬМЕНКУ

Нагрудні знаки до почесного звання «Заслужений працівник сільського господарства України» Президент вручив Галині Бардадим – генеральному директорові сільськогосподарського підприємства «Агрофірма «Перше травня», Дніпропетровська область, Віктору Нескроменку – механізаторові сільськогосподарського товариства імені Шевченка, Сумська область, Михайлу Руденку – директорові Стеблівської філії сільськогосподарського товариства «Агрофірма Корсунь», Черкаська область та Ганні Шоповій – головному агрономові товариства «Олександрівка», Запорізька область.
Шкода лише, що до самого дня святкування Указ Президента, датований 18 листопада 2011 року, так і не з'явився хоча б на сайті глави держави (він став доступний аж у понеділок 21 листопада). Тому нагороджені перебували в напрузі до останньої миті. Після нагородження Президент залишив залу. І одразу розпочався концерт.
Як не дивно, ґрунтовної розмови про стан справ у галузі на святі не відбулося. А вона вкрай необхідна людям, адже занадто багато невизначеності і непередбачуваності у аграрній політиці влади. Сільгоспвиробники вже з острахом чекають нових ініціатив уряду, бо на загал від них більше шкоди, ніж користі.
н Початок на стор. 1, 5

Нагороду до свята – орден «За заслуги» II ступеня  отримав міністр аграрної політики Микола ПРИСЯЖНЮК
Нагороду до свята – орден «За заслуги» II ступеня отримав міністр аграрної політики Микола ПРИСЯЖНЮК

Безпрецедентний урожай агрокультур – абсолютний рекорд за усі роки незалежності – зібрали селяни цьогоріч. Однак держава, закликаючи їх з минулої осені до подвигу і обіцяючи належним чином віддячити трудівникам села за цей, по суті, урожайний ентузіазм, вкотре не впоралася з обіцянками. Не дослухалася вона і до думки вітчизняних і світових експертів, які наполегливо рекомендували активізуватися Україні на зовнішніх ринках, адже вже тоді було відомо, що перевиробництво загрожуватиме обвалом внутрішньому ринку. Так воно і сталося. Рекордний урожай не призвів до рекордних прибутків, скоріше навпаки – ціни на збіжжя катастрофічно падають, а величезний урожай овочів гниє без сховищ. Наразі селяни не мають можливості гідно реалізувати вирощене, тому досі не вирішили, чи доцільно закінчувати його збирання. Складається враження, що, через відсутність стратегічного державного планування в агросекторі, великі врожаї гірше, ніж недорід. На цьому тлі мрії уряду про підвищення врожаїв до 80 млн тонн (між іншим, цілком реальні для нашої країни) розбиваються об суворі реалії, а саме – неспроможність дати раду врожаю в 50 млн тонн.
Зерновий експорт практично паралізований. Навіть за ідеальних умов наявна інфраструктура дозволяє експортувати не більше 3 млн тонн на місяць. Простий розрахунок показує, що близько 10 млн тонн зернових до нового урожаю реалізувати не вдасться, і він залишиться непотрібним вантажем у фермерських коморах. Невизначеною залишається ситуація з митами на наступний рік та поверненням ПДВ, дотація за здане молоко та м'ясо десь розчинилася у бюджеті, так і не повернувшись до селян. Через несприятливі погодні умови викликає занепокоєння стан озимих. Принаймні третина посівів точно не перезимує, ще третина – просто не зійшла через посушливу осінь.
Шкода, що не надали слова жодному аграрію, а, повірте, їм є що сказати і про урожай, і про землю. Може цього і боялися? Згладжуючи гострі кути аграрної реформи, вирішили відбутися концертом та й по всьому. Мовляв, ви нам – хліб, а ми вам – видовища. Але видовища, хай якими б приголомшуючими вони не були, не в змозі замінити реальної щоденної підтримки, якої так не вистачає селянам.
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк з'явився на сцені лише одного разу, щоб отримати з рук Президента орден. Жодної подяки від нього трудівники полів і ферм не дочекалися. Але ж це за їх здобутки, за їх рекорди і звершення отримав він свою нагороду. Здивувало також і те, що попри таке серйозне досягнення – 55 мільйонів тонн зерна – кількість нагороджених була доволі малою. Думається, що зірка Героя, і не одна, мала б засяяти у цей день на грудях хліборобів. Та, мабуть, чиновники, які готували указ про нагородження, достойних не знайшли.
Ніякої участі в урочистостях не брали і громадські організації аграрного сектору. Часто-густо їх бойовитості не вистачає для консолідованого захисту інтересів селян. Але хоча б у підготовці урочистостей можна було себе проявити? Не прийшли на свято й представники міністерств і відомств, що своєю діяльністю тісно пов'язані з агропромисловим комплексом. Не було помітно у концертній залі і представників депутатського корпусу. Одним-однісінький сидів у залі голова аграрного комітету Верховної Ради Григорій Калетнік. Вочевидь, депутатам теж не з руки вітати тих, хто гарантує продовольчу безпеку держави.
Так само не дотягував до рівня справді святкового й концерт. Замість народних і заслужених артистів, якими раніше «балували» аграріїв, виступали кращі студентські колективи – переможці конкурсу аграрних вишів «Софіївські зорі». Аматорські колективи з Луганського, Вінницького та Львівського національних аграрних університетів були дійсно неперевершеними і вкладали у виступ талант і душу, їх майстерність і завзяття викликали щире захоплення. Відчувалося, що виступити перед такою шанованою аудиторією для них і честь, і задоволення. Проте якийсь гіркий осад меншовартості залишився. Центральні телеканали навіть словом не обмовилися про те, яке свято відзначає країна 20 листопада, лише кілька згадали побіжно про виступ Президента перед аграріями. Але ж кожен журналіст починає день зі сніданку. Проте, не те що вшанувати, а хоча б згадати про тих, хто забезпечує їм хліб і до хліба, не спромоглися. Невже й досі люди, які годують країну, не заслужили на повагу і гідне ставлення?
Як не прикро, урочистості вийшли куцими, більше того – ніхто так і не закрив урочисте зібрання. Мабуть, жоден з високопосадовців до кінця концерту досидіти не зміг. Можна зрозуміти Президента – на його плечах відповідальність за усю країну, але профільний міністр? Втім свято все ж відбулося, бо окремі недоліки організації не в змозі затушувати піднесення і гордість за талант і звитягу найбільш шанованої у світі професії – хлібороба. Тому ще довго ширився відгомін свята над спочиваючими нивами, а люди, «окрилені» цьогорічним успіхом, продовжують працювати. Бо святкування – лише мить, а праця – усе життя. І треба нарощувати майстерність і продовжувати ростити хліб. А справжнє свято не в палацах, воно в душах. І можете нам повірити, аграрії, які можуть так працювати, можуть самі влаштувати собі свята. Бо уряди приходять і йдуть, а хліборобська праця залишається. А людина, яка працює на землі і пам'ятає своє коріння, завжди залишається гідною Людиною.

Фото: Артем Шелкопляс

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"