Статті

РОСЛИННИЦТВО ОПАНУВАЛИ. НА ЧАСІ – ТВАРИННИЦТВО

Повний цикл сучасного виробництва – від створення племінного свинопоголів'я до відгодівлі і переробки м'яса на ковбаси – покликаний впровадити на теренах Полтавської області інвестиційний проект ТОВ «Агропромислова компанія «Докучаєвські Чорноземи». Компанія фактично реанімувала свинокомплекс і заклала міцний фундамент промислового свинарства в Карлівському районі.
Започатковувати нове – завжди дуже відповідальний крок. Усі напрямки роботи агрокомпанії спрямовані на отримання високоякісної конкурентоспроможної продукції, доступної нашому пересічному громадянинові. Від моменту заснування у 2006 році вона постійно знаходиться у стадії інтенсивного розвитку та розширення.
«Докучаєвські чорноземи» надзвичайно пишаються тим, що вони є вітчизняними товаровиробниками і не шукають гроші у закордонних інвесторів, а навпаки купують їхні послуги. Тому коли керівництво компанії визначилося з доцільністю розвивати інтенсивне свинарство, провели тендер і зупинилися на оптимальному партнерові – чеській компанії «Брунтхаллер» з постачання комплексного обладнання для тваринницьких ферм.
Співпрацювати над спільним проектом розпочали майже три року тому і не припиняли його дію навіть за умов фінансової кризи. До активного будівництва залучилися півтора року тому і завершили його в обумовлені графіком терміни. Тому заради відкриття другого приміщення нового свинарника-маточника цього спільного українсько-чеського проекту 11 листопада в Карлівці зібралося багато гостей. Це стало подією не лише для чималої місцевої громади і фахівців компанії, а й для мешканців сусідніх районів, високоповажних почесних гостей і представників ЗМІ. Серед безпосередніх учасників були радник Президента України, голова Аграрної партії України (АПУ) Віктор Слаута, заступник голови Полтавської облдержадміністрації Володимир Замикула, голова Полтавської обласної організації АПУ Петро Ківшик, голова Карлівської райради Петро Світлик, Карлівський міський голова Володимир Слєпцов, голова Котелевської райдержадміністрації, Герой України Тетяна Корост, голова Машівської райдержадміністрації Олександр Прокопенко, голова ради засновників ТОВ «Агропромислова компанія «Докучаєвські Чорноземи» Андрій Сокіл, генеральний директор ТОВ АК «Докучаєвські Чорноземи» Анатолій Кибка, заступник посла Чехії в Києві Ян Ербен, генеральний директор компанії «Брунтхаллер» Петер Жировніцки.

Image
Під час урочистого відкриття (зліва направо): Ян ЕРБЕН, Петер ЖИРОВНІЦКИ, Володимир ЗАМИКУЛА, Віктор СЛАУТА, Тетяна КОРОСТ, Петро КІВШИК, Андрій СОКІЛ

«Куди б не покликали мене, де відкривається об'єкт, хоч 3 на 3 метри, але тваринницького напрямку, я залюбки поїду!», – такою думкою поділився з учасниками заходів радник Президента України Віктор Слаута. За його словами, ми вже опанували виробництво зерна: в Україну прийшли новітні технології – і 100-120 ц/га кукурудзи у нас вже нікого не дивують. Зерновиробництво, переконаний посадовець, у Полтавській, Черкаській, Київській областях можна назвати сталим, навіть за примхливих умов нинішньої осені.
Радник Президента України щиро подякував усім учасникам цього проекту – від керівників і натхненників – Андрію Соколу і Петру Ківшику, Петру Жировніцки до виконавців і майбутніх працівників – за їхній вагомий внесок у розвиток вітчизняного свинарства. «Я б дуже хотів, – сказав Віктор Слаута, – щоб через рік тут так само запрацював напрямок скотарства, ВРХ, – це дуже важливо. На плечах селян ми подолали економічну кризу 2008-2009 років, на них виїжджаємо і зараз. Ми зі спаду виробництва курятини до 100 тис. тонн на початку 1990-х вийшли сьогодні на 1,2 млн тонн і вже готові експортувати близько 300 тисяч тонн м'яса птиці.. Виробництво ж свинини в нашій країні у найгірший рік падіння становило трохи більше мільйона тонн, зараз ми вийшли на виробництво 9 млн. І ці «скороспілі» галузі, дякувати Богу, продовжують розвиватися». Він наголосив, що головним болем наразі залишається галузь великої рогатої худоби, особливо молочного напрямку, як довготермінова, багатовитратна, довгоокупна. «Рекордне виробництво зерна, яке ми можемо спокійно мати на рівні і 50, і 80 мільйонів тонн на рік, слід обов'язково пропустити через тваринництво. Щоб з'явилося додаткове виробництво, додаткові робочі місця і покращився добробут селян. Тому і бюджетні програми підтримки сільського господарства на 2012 рік зорієнтовані, перш за все, на тваринництво».
За проголошеною інформацією голови Карлівської райради Петра Світлика, «Докучаєвські Чорноземи» є безумовним лідером виробництва і наповнення бюджету в районі. Так, у Карлівському районі з 16 інвестиційних проектів 2011 року та з 12 майбутніх проектів наступного року рівно половину становлять започаткування агропромислової компанії «Докучаєвські Чорноземи».
За його словами, яскравим підтвердженням тому, що компанія стабільно розвивається, служить той факт, що якщо 2010 року агрокомпанія сплатила до місцевого бюджету 1,8 млн грн податків, то пройшов рік, і ця цифра сягнула вже 8 мільйонів».
Настрій у голови ради засновників ТОВ «Агропромислова компанія «Докучаєвські Чорноземи» Андрія Сокола, це відчувалося по всьому, був піднесений. Йому та його команді насправді є чим пишатися. Його промова була короткою. «Наша компанія. – сказав він, – закінчує цей рік – п'ятий з моменту заснування – з відповідним доробком. Ми успішно завершуємо цей сезон, і я вдячний за це всім нашим робітникам, колегам, партнерам, владі за підтримку.
Ми виростили хороший урожай і прийняли на наш елеватор вже понад 100 тис. тонн зерна з власних полів.
Відкриття цього об'єкту для нас – значна подія. Ми прийняли рішення створити цей свинокомплекс-маточник для того, щоб відродити славу полтавського свинарства. На будівництво цього об'єкту ми витратили 15,5 млн грн власних ресурсів, а також кредити банків «Агріколь», «Райффайзен Банк Аваль». Ми залучилися до співпраці з кращими фахівцями з братньої Чехії, яким також дуже вдячні. Я переконаний, що в нас усе вийде!»
Петер Жировніцки, генеральний директор компанії «Брунтхаллер», коротко проінформував про історію створення проекту, масштаби будівництва і кількість завезеного й змонтованого високотехнологічного обладнання. Він також подякував Петру Ківшику – «батьку» ідеї створення цього спільного проекту, який три роки тому разом з фахівцями Української аграрної палати відвідав декілька збудованих компанією ферм в Чеській Республіці і запропонував цю компанію як учасника тендера. «Наразі ми передаємо інвестору об'єкт для утримання 350 свиноматок і 24 кнурів. Ми пишаємося гідними результатами нашої співпраці, яка стала цікавою через ділові і суто людські стосунки, адже багато питань нам доводилося вирішувати, як кажуть, з коліс. Я щиро вдячний за це українським колегам».

«Господарство за п'ять років роботи, – ділиться інформацією з журналістами нашої газети генеральний директор компанії Анатолій Кибка, – збільшило обсяг орної землі до 30 тис. га, більшість яких розташована в Карлівському районі. До них нещодавно додалися землі Зінківського району на Полтавщині і Нововодолазького – на Харківщині. У виробництві агрокультур досягли високих показників. Останнім часом усе більше уваги приділяємо тваринництву. Ми маємо де вирощувати кормову базу, а також власний комбікормовий завод, щоб вигодувати власне поголів'я, а не купувати закордонне, часто-густо невідомо чиє. Бо на переконання нашого керівника Андрія Олексійовича Сокола і всієї створеної ним команди, у першу чергу йдеться про продовольчу безпеку країни і здоров'я нації».
За словами гендиректора, тваринництво в господарстві багатогалузеве, і кількість стада щороку стабільно збільшується. Наразі поголів'я свиней нараховує 2,5 тисячі. Завдяки цьому спільному українсько-чеському проекту – введення в дію 2 сучасних свинарників племзаводу – збільшено поголів'я свиноматок до 350 особин. Найближчим часом це дасть можливість довести річне виробництво свиней до 6-7 тисяч голів.
Робота компанії є класичним прикладом того, що ефективність свинарства залежить від генетики, технології вирощування і годівлі, а також здоров'я тварин і кормів, які в структурі собівартості становлять до 70-80%. В господарстві, яке має статус племзаводу і племрепродуктора з розведення української білої породи свиней, працюватимуть на нову кон'юнктуру ринку – проводитимуть схрещування з м'ясними породами ландрас, дюрок, гемпшир. Зараз середньодобовий приріст свиней на відгодівлі при вазі від 60 до 115 кг перевищує 900 грамів на добу, при цьому тут досягли конверсії корму на рівні 3 кг на 1 кг приросту.
На досягненому зупинятися не збираються. В рамках означеного інвестпроекту наразі повним ходом триває реконструкція приміщень племрепродуктора на 1 тисячу свиноматок і ферм для одночасного утримання 8 тисяч свиней на відгодівлі. До того ж, на новому свинокомплексі тваринник – це оператор, а не чорноробочий. І якщо раніше за традиційною технологією за 400 тваринами доглядало 6-7 чоловік, які працювали не здіймаючи голови, то тепер 6-7 операторів опікуватимуться п'ятитисячним поголів'ям в умовах високотехнологічного утримання. Господарі розраховують запустити в дію ці об'єкти впродовж півроку.
Гордістю агропромислової компанії є також птахівничий племрепродуктор другого порядку, що спеціалізується на виробництві гібридного молодняку. Поголів'я качок за три роки збільшено вдвічі – до 5-6 тисячі голів Благоварського кросу, гусей – так само до 5-6 тисяч Великої сірої української породи. Поголів'я курей зросло до 8 тисяч і до 15 тисяч – поголів'я перепелів. Для підтримання асортименту м'ясної продукції утримують 600 голів нутрій. Навіть фазани в господарстві є. Але це, швидше, – як доказ можливості того, що ми здатні їх утримувати, і для того, щоб діти під час екскурсій підприємством могли подивитися на цю екзотичну птицю.
Віднедавна докучаєвці долучилися до скотарства – поступово збільшують кількість ВРХ на відгодівлі, у тому числі закуповують тварин у населення, – наразі мають вже 150 голів.
Повністю оновили стадо овець – утримують 150 особин на м'ясо, яке виявилося дуже затребуваним. Активно займаються риборозведенням.
Як і планували, розширили в господарстві територію плодово-ягідного саду – навесні це вже буде 79 га, до того ж усе на крапельному зрошенні. З 40 до 49 збільшиться територія під городиною, так само на зрошенні.
Попереду у агропромислової компанії «Докучаєвські Чорноземи» багато планів, і, хочеться вірити, ще не одна ударна п'ятирічка.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"