Статті

СОЄВИЙ БУМ НА ЗРОШЕННІ

ImageСоя завдяки максимальному природному вмісту білку (35-48%), олії (17-25%), вуглеводів (25-30%), а також вітамінів, мінеральних речовин та ферментів належить до числа найцінніших агрокультур. У світі немає більш технологічної культури. Вона займає великі площі на усіх континентах і має саме широке використання в харчуванні людини, тваринництві, в промисловості та медицині.
Крім цього варто додати, що соя має велике агротехнічне значення. Як і будь-яка інша бобова культура, вона сприяє підвищенню родючості ґрунту, збагачує його азотом і тому є одним із кращих попередників для більшості сільськогосподарських культур.
Збільшення виробництва сої – це реальний і швидкий шлях до подолання фінансової кризи. Соя користується високою популярністю серед аграріїв, оскільки ця культура здатна: покривати витрати на постійно зростаючі ціни сільськогосподарської техніки, пального, добрив та засобів захисту рослин, дає змогу отримувати гідні прибутки.
В Україні створено «Асоціацію виробників і переробників сої», яка ініціювала прийняття Галузевої програми «Соя України 2008-2015». Завдяки виконанню цієї програми іде динамічний розвиток виробництва сої. У 2010 році посівні площі в Україні сягнули більше 1 млн га – і це не межа – є всі можливості довести посівні площі до 2 млн га.
В рамках виконання Галузевої програми «Соя України 2008-2015» 24-25 березня 2011 року було проведено науково-практичну конференцію на тему «Сучасні технології виробництва сої в післяукісних та післяжнивних посівах». Організаторами виступили Міністерство аграрної політики та продовольства України разом з Національною академією аграрних наук України, Асоціацією виробників і переробників сої, Інститутом землеробства південного регіону НААН, Асканійською ДСДС НААН. Оскільки одним із резервів збільшення посівних площ під соєю є післяукісні та післяжнивні посіви, аграріям південних регіонів України було запропоновано саме таку тему. Прикладом раціонального використання зрошуваних земель є Туреччина, де 90% площ сої розміщуються в післяжнивних посівах після збирання озимої пшениці.
На конференції виступили науковці НААН з Інституту землеробства південного регіону, Інституту кормів, Інституту олійних культур, Селекційно-генетичного інституту, Хмельницького інституту АПВ та Асканійської ДСДС, які представили товаровиробникам технологію вирощування сої в післяукісних та післяжнивних посівах. Також науковці зробили оцінку сортових ресурсів сої та можливості їх використання в цих посівах. Генеральний директор СТОВ «Таврійська перспектива» Володимир Єрмоленко поділився досвідом вирощування сої в післяжнивних посівах.
Значне розширення посівних площ буде підтримувати родючість ґрунтів завдяки поєднанню використання мінеральних добрив та біологічного азоту. Практично в усіх кліматичних зонах України можна вирощувати сою, навіть у спекотливому південному Степу, але тільки на зрошуваних землях, зазначали промовці. Тільки забезпечивши рослини достатньою кількістю вологи там можна вирощувати і ранні, і пізньостиглі сорти сої.

Врожай
починається
з сорту
В умовах зрошення до сорту висуваються більш високі вимоги. Він повинен забезпечити максимально можливу продуктивність, не вилягати, добре реагувати на збільшення густоти стояння і доз добрив, а також відповідати вимогам механізованого збирання врожаю.
Встановлено, що навіть кращі сорти сої не повністю задовольняють вимогам зрошуваного землеробства. Для подальшого підвищення врожайності сої при зрошенні і більш успішного її впровадження в виробництво необхідно створення сортів більш чутливих (адаптованих) до зрошення з підвищеною азотфіксуючою здатністю, а також постійне проведення екологічного вивчення існуючих сортів і кращі з них рекомендувати у виробництво.
Створенням сортів сої в Україні займаються більше 10 оригінаторів, у тому числі й Інститут землеробства південного регіону НААН (далі Інститут, ІЗПР НААН).
Селекція сортів сої в Інституті спрямована на створення сортів для вирощування на поливних землях півдня України з оптимальним вираженням основних морфологічних ознак і властивостей – високорослість, багатоквітковість, стійкість до вилягання та ураження хворобами, з високим рівнем фотосинтетичної активності листового апарату, адаптивної здатності, підвищеної фіксації атмосферного азоту.  
За 50 років селекційної роботи в Інституті створено самостійно і разом з іншими науково-дослідними установами 25 високопродуктивних сортів різних груп стиглості. На сьогодні до Державного Реєстру сортів рослин України внесено 8 сортів – Юг 30, Юг 40, Фаетон, Аполлон, Діона, Вітязь 50, Деймос, Даная – ці сорти більш адаптовані до умов зрошення, мають високий потенціал продуктивності, характеризуються стійкістю до вилягання та ураження основними хворобами. Крім того, 4 сорти створено разом з Інститутом кормів – Оксана, Оріана, Золотиста, Феміда.
Кращі середньостиглі сорти Інституту в оптимальних умовах при зрошенні на півдні України здатні забезпечувати урожайність зерна на рівні 3,5-4,5 т/га.

Досвід
виробничників
У структурІ поширення сортів сої по Україні сорти селекції ІЗПР НААН посідають гідне місце: за останні чотири роки площі посіву складають від 58897 до 113466,83 га, а частка від загальної кількості коливається в межах від 10,9 до 17,9%. Товаровиробники зацікавлені в сортах Інституту саме через їхню високу продуктивність та високу білковість.
Так, фермерське господарство «Відродження-100» (Братський р-н Миколаївська обл.) протягом 2004-2006 років вирощувало на площі 300 га сорти Аполлон і Фаетон. Урожайність зерна при цьому була в межах: у сорту Фаетон від 1,71 до 2,92 т/га, у сорту Аполлон від 1,92 до 3,23 т/га.
ЗАТ «Фрідом Фарм Інтерншенл» у 2004-2006 роках по 200-400 га вирощували сорти Аполлон і Фаетон урожайність цих сортів була на рівні 2,8-3,46 т/га.
У СТОВ «Таврійська перспектива» протягом 2000-2006 років на площі від 200 до 900 га висівалися сорти Юг 40 і Аполлон. Урожайність зерна у сорту Юг 40 коливалася в межах від 2,96 до 4,03 т/га, середній врожай становив за роки вирощування 3,56 т/га. Урожайність зерна у сорту Аполлон коливалася в межах від 3,04 до 4,06 т/га, середня врожайність за роки вирощування становила 3,64 т/га.
Посівна площа сої ДПДГ «Каховське» у 2010 році була 1868 га, середня врожайність по господарству склала 4,7 т/га. Більшість посівних площ сої в цьому господарстві займали сорти Аполлон і Фаетон.
Крім цих господарств великий рівень урожайності зерна сортів сої ІЗПР НААН мають дослідні господарства: ДПДГ «Асканійське» – урожайність зерна на рівні 2,8-4,2 т/га, ТОВ «СіНа» – 3,0– 4,0 т/га.

Нові сорти
За останню п’ятирічку до Реєстру сортів рослин України було занесено два сорти – дуже скоростиглий сорт Діона – у 2007 році і середньостиглий сорт Даная – у 2009 році, крім того на державне сортовипробування передано два нових високопродуктивних сорти: середньоранній Аратта і середньостиглий Святогор. У 2010 році нові сорти проходили апробацію в ДПДГ «Каховське». Сорт Аратта забезпечив урожайність зерна 4,0 т/га, сорт Святогор – 4,2 т/га.
Ультраскоростиглий сорт Діона, після внесення до Державного реєстру сортів рослин України, з 2009 року державною комісією по сортовипробуванню визнаний національним стандартом для сортів скоростиглої групи. Сорт характеризується підвищеною адаптивною здатністю до несприятливих умов вирощування, має короткий вегетаційний період – 80-85 днів. Посівні площі сорту Діона по Україні у 2007 році становили 104 га, а у 2010 році вже 16744,36 га. При мінімальній рекламній кампанії сорт буквально завойовує прихильність товаровиробників з усіх кліматичних зон України. Великі посівні площі цього сорту зосереджені у Полтавській, Київській, Дніпропетровській областях, його висівають у Сумській області і на Волині. На зрошуваних землях висівається у проміжних посівах і додатково забезпечує товаровиробникам 20-25 ц/га.
Даная – новий сорт, його впровадження у виробництво відбулося тільки у 2010 році: у ДПДГ «Каховське» на площі 25 га він дав врожайність 42 ц/га, у ТОВ «СіНа» на площі 20 га – 35,7 ц/га, ЗАТ «Фрідом Фарм Інтернешнл» на площі 2,5 га – 35,3 ц/га, ТОВ «Борис-Агро» (Автономна республіка Крим) на площі 20 га – 30,6 ц/га.
Сорт Аратта у 2010 році пройшов перший рік державного сортовипробування, на більшості Державних центрів експертизи сортів рослин мав перевищення над стандартом Київська 98 від 2,2 до 3,3 ц/га, а на Хмельницькому ДЦЕСР, де урожайність зерна становить 17,7 ц/га, у сорту Аратта вона становила 41,7 ц/га, тобто перевищення над стандартом досягло 24 ц/га.
Кращі середньостиглі сорти ІЗПР НААН в оптимальних умовах при зрошенні на півдні України здатні забезпечувати урожайність зерна на рівні 3,5-4,5 т/га.

Скільки
і що сіяти?
Ми вважаЄмо, що на поливних землях сорти селекції нашого Інституту повинні висіватись на площі не менше 50%, а решту площ максимально займати сорти Інституту олійних культур, Селекційно-генетичного інституту та Кіровоградського інституту АПВ, це і підтверджує структура посіву 2010 року, коли на Херсонщині було отримано найбільшу урожайність сої за всі роки – 2,99 т/га.
Підтвердженням цьому є і результати екологічного сортовипробування сортів сої 2008-2010 років, яке проводилося в Інституті землеробства південного регіону. Кращими скоростиглими сортами для умов зрошення визнано сорти Діона, Фаетон, Спринт, Знахідка. Про сорт Медея, який займає значні посівні площі, зазначено що він сильно розтріскується. Дуже скоростиглі сорти Легенда, Анжеліка Інституту землеробства (смт Чабани) для півдня України зовсім не придатні, оскільки різко знижують свій потенціал до 1,28-1,37 т/га, це при тому, що в зоні Лісостепу їхня урожайність становить 2,5-3,0 т/га. До того ж ці сорти сильно розтріскуються в умовах зрошення.
При вивченні середньоранніх сортів виявлені більш стійкі сорти до вилягання. Це сорти: Інституту землеробства південного регіону – Юг 40, Аполлон, Даная, Аратта, Інституту олійних культур – Сонячна, Маша. Крім того, ці сорти мають великий потенціал продуктивності – 3,52-4,44 т/га.
Звертає на себе увагу сорт Аркадія Одеська, хоч це відносно «старий» сорт, але за 3 роки сортовипробування урожай зерна його становить 3,39 т/га, крім того він відносно стійкий до вилягання і є одним із сортів, який легше за всіх переносить спеку та суховії. Сорти Чернівецька 8, Ювілейна, Одеська 150 мають також великий потенціал урожайності, але ці сорти вилягають в умовах зрошення.
Кращими сортами середньостиглої групи є сорти: Вітязь 50, Деймос, 704(3)05 (Святогор), Тризор (Франція), Антарес, Ельдорадо, Данко.

Коротка характеристика сортів сої селекції Інституту землеробства південного регіону
Сорти сої селекції Інституту землеробства південного регіону НААН, що районовані в Степовій зоні України.
Юг-30. Сорт дуже скоростиглий. При посіві в першій-другій декаді травня, повна стиглість настає в третій декаді серпня, а вегетаційний період становить 86-92 дні. Сорт є надійним попередником для озимої пшениці в південних областях України та АР Крим. Короткий вегетаційний період дозволяє висівати його в основних (весняних), післяукісних і післяжнивних посівах, в основному після озимого ячменю.
Сорт характеризується стійкістю до ураження грибковою хворобою – пероноспорозом, високою інтенсивністю росту головного стебла в початковому періоді розвитку. Відрізняється підвищеною посухостійкістю, що забезпечує йому менший ступінь зниження врожайності зерна в умовах дефіциту ґрунтової вологи, в порівнянні з іншими сортами.
Висота рослин 70-90 см, має 11-13 міжвузлів. Нижні боби прикріплюються на висоті 12-14 см. Насіння жовте. Маса 1000 насінин 150-175 г. В насінні міститься 37-40% білка та 21-23% олії.
В дослідженнях Інституту землеробства південного регіону НААН при весняній сівбі, в умовах оптимального поливного режиму, врожай зерна коливається в межах 26-30 ц/га, а у виробничих умовах досягає 23-25 ц/га.
Головна перевага сорту Юг-30 у порівнянні з іншими сортами, які мають більш довгий період вегетації, в умовах дефіциту паливно-мастильних матеріалів, проявляється в тому, що він найбільш раціонально використовує осінньо-зимові запаси вологи в ґрунті. У виробничих умовах достатньо своєчасно провести 2-3 поливи, щоб одержати 20-25 ц/га зерна й більше.
При сівбі 1-10 липня (після збирання озимого ячменю) урожай зерна сорту Юг-30 становить у середньому 20-22 ц/га.
Сорт внесено до Державного реєстру сортів України і рекомендовано для вирощування в усіх кліматичних зонах України.
Фаетон. Сорт скоростиглий (вегетаційний період 90-105 днів), придатний для вирощування як в основних (весняних), так і в післяжнивних посівах (після збирання озимого ячменю); стійкий до вилягання, та ураження пероноспорозом і бактеріальним опіком.
Висота рослин середня (70-80 см), кущ стиснутий, компактний із проміжним типом росту. Стебло пряме, має 12-13 міжвузлів. Листя при дозріванні жовтіє і опадає дружно. Опушення стебла й бобів руде. Боби бурі, слабо-вигнуті, переважно три-насіннєві. Нижні боби прикріпляються на висоті 12-14 см, насіння жовте, овальне за формою, середнє за розміром. Рубчик насіння світлий з коричневим відтінком. Маса 1000 насінин 157,0 г. У насінні міститься 38-41% білка та 19-20% олії.
В умовах зрошення за останні роки випробувань сорт забезпечив урожайність зерна на рівні 25-28 ц/га (весняний посів) і 23-26 ц/га (літній посів), перевищивши Юг-30 на 4-5 ц/га Максимальна врожайність зерна при весняному посіві досягала 36,7 ц/га.
Сорт занесений до Державного реєстру сортів рослин України з 2000 року і рекомендований для вирощування на зерно в зонах Степу, Лісостепу, Полісся.
Діона. Сорт дуже скоростиглий (вегетаційний період 80-85 днів). Завдяки короткому вегетаційному періоду його можна вирощувати, як в основних (весняних), так і в післяукісних та післяжнивних посівах.
Висота рослин 70-90 см. Кущ стиснутий, компактний з проміжним типом росту, має 13-14 міжвузлів. Забарвлення опушення стебла і бобів біле. Нижні боби прикріпляються на висоті 12-14 см. Боби світло-жовті, три-чотири-насіннєві. Насіння округло-овальне, жовте, рубчик насіння з вічком. Маса 1000 насінин 150-175 г. В зерні міститься 37-40% білка та 19-22,4% олії.
Урожайність зерна в умовах зрошення – 23-30 ц/га; в післяжнивних посівах (після озимого ячменю) – 18-25 ц/га. Максимальний урожай досягав 32,3 ц/га.
Сорт Діона занесений до Державного реєстру сортів рослин України і рекомендований для вирощування в усіх кліматичних зонах України. Державною комісією по сортовипробуванню сорт визнано національним стандартом.
Юг-40. Сорт середньоранній, за оптимального строку сівби (в першій половині травня) повна стиглість настає в 2-й декаді вересня. Тривалість вегетаційного періоду становить 108-118 днів. У південних областях України та АР Крим на зрошенні сорт Юг-40 може використовуватися як попередник для озимої пшениці. Характеризується підвищеною стійкістю до вилягання в поливних умовах.
Висота рослин 80-100 см, кущ стиснутий із проміжним типом росту. При дозріванні листя жовтіє і обпадає. Опушення стебла й бобів сіре. Боби жовтувато-бурі. Нижні боби прикріплюються на висоті 14-16 см, насіння жовте, іноді зі слабкою світло-коричневою пігментацією, овальне за формою, середнє за розміром (маса 1000 насінин 160-190 г), рубчик світлий. У насінні міститься, в середньому, 39,6-41,7% білка та 22,4% олії.
Максимальна врожайність зерна досягала 42,9 ц/га. Сорт добре реагує на зрошення, особливо при поливах у фазу бутонізації та цвітіння.
Юг-40 занесений до Державного реєстру сортів рослин України й рекомендований для вирощування на зерно в Степовій зоні України.
Аполлон. Сорт середньоранній – вегетаційний період в умовах півдня України 105-115 днів. Середня врожайність зерна при оптимальних умовах вирощування 34,4-37,5 ц/га, максимальна досягала 45,2 ц/га.
Висота рослини 80-100 см, кущ стислий із проміжним типом росту. Стебло має 15-18 міжвузлів. При дозріванні листя жовтіє і опадає. Боби жовтувато-бурі злегка вигнуті. Нижні боби прикріплюються на висоті 13-14 см. Насіння жовте, овальне за формою й середнє за розмірами (маса 1000 насінин 160-190 г), рубчик сірий. У насінні міститься 38-39% білку та 18-20% олії.
Сорт занесений до Державного реєстру сортів рослин України в 2003 році.
Витязь 50. Сорт середньостиглий, вегетаційний період в умовах зрошення Херсонської області становить 114-120 днів.
Характеризується підвищеною стійкістю до вилягання, ураження пероноспорозом, має високу адаптаційну здатність, що забезпечує високу врожайність зерна в різних ґрунтово-кліматичних умовах.
Висота рослин 100-115 см, кущ стиснутий із проміжним типом росту. Стебло із прямим закінченням, має 20-22 міжвузлів. Опушеність стебла й бобів – сіра, боби бурі, в основному три насіннєві. Нижні боби прикріплюються на висоті 14-16 см, що дозволяє проводити механізований збір урожаю з мінімальними втратами зерна. Насіння овальне, жовте, середнє за розмірами (маса 1000 насінин становить 185-220 г), рубчик сірий і світлий. У насінні міститься 38-41% білку та 21-24% олії.
В умовах оптимального зволоження ґрунту врожайність зерна становить 37,4 ц/га. Максимальна врожайність зерна досягала 40,8 ц/га.
Державною комісією із сортовипробування сорт Витязь 50 занесений до Державного реєстру сортів рослин України й рекомендований для вирощування на зерно в зоні Степу.
Деймос. Середньостиглий сорт (вегетаційний період в умовах зрошення півдня України становить 120-122 дня). Рослини висотою 80-90 см, прикріплення нижніх бобів 14-16 см. Насіння жовте, випукло-овальне, середнє за розміром. Колір рубчика насіння коричневий.
Сорт стійкий до вилягання й ураження пероноспорозом, придатний до механізованого збирання врожаю.
В умовах зрошення врожайність зерна досягає 37,0-39,5 ц/га. Маса 1000 насінин 173 г. У зерні міститься 38,6-39,8% білка та 20,5-24,0% олії.
Сорт занесений до Державного реєстру сортів рослин України й рекомендований для вирощування на зерно в зоні Степу.
Даная. Сорт середньостиглий-вегетаційний період в умовах зрошення півдня України 120-122 дня. Характеризується підвищеною стійкістю до вилягання, ураження пероноспорозом. Висота рослин 100-105 см), кущ стиснутий, компактний з проміжним типом росту. Стебло пряме, має 17-20 міжвузлів. Опушення стебла і бобів біле. Боби бурі. Насіння жовте округло-овальне, середнє за розмірами. Маса 1000 зерен 160-180г. В насінні міститься 38,0-39,6% білка і 20,0-23% олії.
Середня врожайність при оптимальних умовах вирощування 37-38,5 ц/га. Максимальна врожайність зерна досягала 43,2 ц/га.
Сорт внесено до Державного реєстру сортів України на 2009 рік й рекомендовано для вирощування на зерно в зоні Степу.
Аратта. Сорт створений методом гібридизації Юг 30/Колубар і послідуючим багаторазовим добором. Опушення світле, боби світлі слабозігнуті, насіння жовте, рубчик світлий інколи світло-коричневий, квітка білого кольору. Довжина боба середня, ширина мала, насіння – округло-випукла форма, середнього розміру. Боби світло-бурого кольору три-чотири-насіннєві. Проміжний тип росту.
Протягом останніх трьох років сорт перевищував стандарт на 4,3-5,2 ц/га, середня урожайність 38,8 ц/га, максимальна – 43,4 ц/га. Вегетаційний період 107-115 днів. Маса 1000 насінин 158-175 г. В насінні міститься 37,8-39,6% білка та 20,4-21,8% олії.

Висновки
Отже, в умовах зрошення півдня України для гарантованого отримання високих врожаїв сої в 50-60% сортового складу бажано використовувати сорти селекції Інституту землеробства південного регіону НААН.
На Півдні після збирання зернових колосових залишається тривалий, безморозний період, тому необхідно більш раціонально використовувати зрошувані землі – застосовувати проміжні посіви (післяукісні і післяжнивні). До того ж такі посіви є реальним резервом збільшення посівних площ сої та коефіцієнта використання зрошуваних земель. Тому такий резерв посівних площ необхідно використовувати, тим більше, що для таких посівів селекціонерами країни створено достатньо сортів.

Раїса Вожегова
доктор с.-г. наук,
директор Інституту землеробства південного регіону НААН
Віра Найдьонова
директор ДПДГ «Асканійське», Герой України,
почесний академік НААН,
Віктор Тимченко
президент асоціації
«Українська асоціація виробників і переробників сої», к.е.н,
почесний член НААН
Віктор Клубук
завлабораторією селекції сої Інституту землеробства південного регіону НААН

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"