Статті

СТОЛИЦЯ ОТРИМАЛА ГУРТОВИЙ РИНОК СІЛЬГОСППРОДУКЦІЇ

Найбільший гуртовий продуктовий ринок «Столичний» розпочав свою роботу в Києві на Великій Кільцевій. Поточної п'ятниці відбулося робоче відкриття його першої черги, урочисте ж заплановане на 26 липня.
Зі сцени гостей вітали посадовці, польські партнери і наші співвітчизники, які доклали максимум зусиль для реалізації цього пілотного проекту, зокрема голова Асоціації оптових ринків України, генеральний директор ТзОВ «Шувар» Роман Федишин, генеральний директор ринку «Столичний» Олексій Чумак.
ImageЗа словами заступника міністра аграрної політики та продовольства України Ігоря Якубовича, міністерство підтримало зазначений проект з розбудови оптових ринків сільгосппродукції поблизу міст-мільйонників, «закладено певні програми щодо компенсації такого будівництва. Слід також, щоб наша податкова система підтримала такі ринкові механізми, за яких сільгоспвиробник міг би вигідно продавати свою продукцію, а пересічний громадянин – купувати її за прийнятними цінами».
«Декілька років тому, – поділився з присутніми народний депутат України Павло Климець, – група депутатів і бізнесменів, включаючи «батька» цього ринку Романа Федишина, побувала на південнокорейських ринках, які і стали зразком того, що ми сьогодні вже відкриваємо. Для держави оптовий ринок – це не просто місце, куди приходять люди і приїжджають машини. Це ринковий регулятор ціноутворення на плодоовочеву продукцію на тлі стрімкого зростання цін. Мушу сказати, що в тих умовах, тобто поки без державної підтримки, бо кошти виділяються вкрай обмежено, і у ті стислі терміни, в які будував Роман Федишин, цей ринок – просто диво. За це йому велика шана».
ImageЗа словами Романа Федишина, перша функція оптового ринку – доставити продукцію від виробника до споживача за схемою «село-місто». Друга – переміщення товарів між регіонами держави. Враховуючи специфіку зон вирощування, ринки мають стати портами для концентрації плодоовочевих товарів і здешевлення їх переміщення в межах України. Третя функція – переміщення товарів через кордони держави. Ринки мають стати майданчиками для експорту та імпорту продукції. На території ринку має бути розташована ветеринарна служба, карантинна інспекція, митниця й інші структури, які забезпечують видачу дозвільних документів.
Отже наразі збудовано перший павільйон площею 8 тисяч квадратних метрів. Окремі оснащені площадки під навісом для торгівлі з машин для 400 автомобілів одночасно. На думку експертів, з появою такого об'єкта ціни на харчі для містян знизяться на 20-25%. Щоправда, купувати їх в подальшому можна буде лише оптом – щонайменше по 10 кілограмів.
Упродовж цих вихідних і наступного тижня виробники реалізовуватимуть свою продукцію з машин без сплати за торгове місце. Таку акцію впровадили організатори для заохочення майбутніх продавців і покупців. Тому наразі найкраща продукція, підтверджена сертифікатом якості, продається вроздріб за оптовими цінами. За обсягами пропозиції лідирують цибуля – 3,7-4,5 грн/кг, картопля молода – від 4 грн/кг, морква – 3,5-4 грн/кг, молода білокачанна капуста – 1-1,2 грн/кг, буряки столові – 2,5-3 грн/кг, помідори – 5-8 грн/кг, огірки – 2-4,5 грн/кг, солодкий перець «білозерка» – 6-7 грн/кг, баклажани – 3,5-6 грн/кг, часник – 20 грн/кг, кавуни – 2 грн/кг, персик вітчизняний – 12-14 грн/кг, абрикоси – від 8 грн/кг.
Через брак часу ще не створено належних, передбачених проектом, побутових умов для реалізаторів гуртового ринку. Та й ціни, зрозуміло, формуватиме ринок, тому експерти сумніваються, що вони довго протримаються на такому рівні. Однак хочеться вірити, що державна програма створення мережі великих оптових ринків сільськогосподарської продукції нарешті віднайшла своє реальне втілення. І що вона дозволить українцям гідно виробляти і споживати найсмачніші в світі овочі і фрукти.

Артем Житков

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"