Статті

МІСЬКІ ФЕРМЕРИ

В контексті заяв Прем'єр-міністра України Миколи Азарова, який пропонує українцям переходити на самозабезпечення овочами, доволі цікавим видається досвід Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО). Один з проектів організації – Програма міського землеробства ФАО, що здійснюється в п'яти крупних містах Демократичної Республіки Конго, як стверджують експерти, принесла країні $400 млн прибутків. Україна поки що випереджає Конго у рейтингу країн світу за рівнем життя, який щороку оприлюднює ООН. Проте не зарікаймося, та й досвід цікавий.

Цифри і факти. Програма, створена у відповідь на масову міграцію населення в міста в результаті п'ятирічного конфлікту на сході країни, допомагає міським землеробам щорічно вирощувати 330 тисяч тонн овочів.
За короткий період часу приріст склав 122% в порівнянні з відміченими в 2005-2006 рр. врожаями у 148 тисяч тонн.
Учасники проекту з'їдають менше 10% вирощуваних овочів. Надлишки, які складають більше 250 тисяч тонн, продаються на міських ринках і в супермаркетах, ціна на основні види вирощуваних овочів – помідори, солодкий перець і лук – досягає $4 за кілограм.
У п'яти містах країни, де діє програма, – Кіншасі, Лубумбаши, Мбанза-Нгунгу, Кисангані і Лікасі – мешкає близько 11,5 млн чоловік. Загальна чисельність населення Демократичної Республіки Конго складає близько 68 млн чоловік.
Програма міського землеробства ФАО загальною вартістю $10,4 млн фінансується Бельгією і починаючи з 2000 року здійснюється Міністерством розвитку сільського господарства Демократичної Республіки Конго за підтримки муніципальних комітетів. Обсяг виробництва овочів складає близько 28,6 кг в рік на кожного міського жителя.
60 тисяч робочих місць. Окрім продовольства, програма допомогла забезпечити робочими місцями і доходом 16 тисяч дрібних фермерів-овочівників, а також 60 тисяч чоловік, що є ланками землеробського ланцюга від виробника до споживача.
Чисельність міського населення світу наразі вже перевищила чисельність сільського населення, при цьому найшвидшими темпами зростають міста, розташовані в країнах, що розвиваються, тому овочівництво у великих і малих містах, передмістях і трущобах відіграє важливу роль в зміцненні продовольчої безпеки бідних країн.
Так, Лубумбаши, друге за величиною місто Демократичної Республіки Конго, за останні десять років зросло на 50 відсотків, чисельність його населення складає 1,5 млн чоловік. Завдяки проекту ФАО темпи виробництва овочів не відстають від темпів зростання населення. Сьогодні насадження овочів в околицях міста приносять близько 60 тисяч тонн продукції на рік, забезпечуючи роботою 7800 дрібних овочівників.

Як це робилося? ФАО почала свою діяльність в Демократичній Республіці Конго з дослідження бар'єрів, що перешкоджають міському і приміському землеробству. Результати дослідження показали, що основними перешкодами є відсутність надійних прав на володіння землею, обмежений доступ до водних ресурсів, низька врожайність через неякісне насіння, відсутність адекватних методів виробництва і дешевих кредитів для виробників.
Інші перешкоди – це брак грамотного персоналу в Міністерстві розвитку сільського господарства, відсутність післяжнивних технологій і ринкового обладнання, що примушує виробників продавати свою продукцію за нижчими цінами прямо з полів.
«Допомогло те, що багато міських жителів мігрували з сільської місцевості і вже володіли базовими знаннями про землеробство», – зазначає експерт ФАО Ремі Ноно-Вомдім. Крім того, в околицях міст, зокрема Лубумбаши, простоювали порожні великі ділянки родючої землі.
Насамперед ФАО створила організаційні структури, які об'єднали фахівців ФАО, уряд, місцеві органи влади, фермерів і овочівників. Організація надала нові сорти овочів, а також фінансувала відновлення іригаційної інфраструктури і діяльність по боротьбі з повенями, що принесло додаткову користь, забезпечивши населення безпечною чистою водою.
Різко зросли і доходи фермерів. Наприклад, в Кіншасі і Лубумбаши середній річний дохід фермерів збільшився від $500 в 2004 році до $2000 в 2010 році, а в Лікасі він виріс від 700 до 3500 доларів; подібне зростання доходів спостерігається і в інших містах країни.
Аби гарантувати споживачам безпеку і якість продукції, ФАО створила систему комплексного управління виробництвом і захистом овочів, що понизила необхідність використання синтетичних пестицидів.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"