Статті

ЛАГІДНІ ПРОГНОЗИ НА ТЛІ СУВОРОЇ РЕАЛЬНОСТІ

Діалог між експертами аграрного ринку, представниками провідних консалтингових компаній, фінансового сектора, а також представниками влади відбувся наприкінці березня в Києві у рамках форуму «Агро-2011: еволюція аграрних ринків». Захід зібрав близько ста учасників: агровиробників, фінансистів, страховиків, посадовців і медійників. Організаторами форуму виступили компанії Conference House і «Аграріка».
Форум виявився цікавим і змістовним і справдив сподівання учасників. Наведений обсяг інформації та її розгалуженість свідчили про те, що учасники вважають наявну в Україні ситуацію з невизначеністю державної політики щодо ситуації в галузі АПК недовготривалою. Вони навіть висловили впевненість, що незабаром усе має повернутися до цивілізованого розвитку ринку. Нам також дуже хочеться в це вірити. Але, на нашу думку, у більшості своїй, це були лагідні прогнози на тлі суворої реальності.
За інформацією директора департаменту розвитку аграрного ринку Міністерства аграрної політики і продовольства України Анатолія Розгона, який відкривав форум, поточного року Україна буде з хлібом. Урядовець розповів про динаміку розвитку і перспективи продовольчих ринків, а також навів прогнози відомства щодо врожаю основних культур.
Зокрема, за даними Мінагропродполітики, у 2011/12 МР в Україні очікується виробництво зернових і зернобобових культур на рівні 42,9 млн тонн. Експорт може скласти 17,2 млн тонн. Дуже оптимістичні прогнози у департаменту і щодо цукру. Зокрема, підраховано, що 2011 року його буде вироблено на рівні 2,25 млн тонн, що на 375 тис. тонн більше минулорічного показника. Виробництво соняшникової олії і надалі зростатиме: у 2011 році воно становитиме 3,1 млн тонн проти 3 млн тонн торік. Знов зросте, після падіння цьогоріч до 18 млн тонн, і виробництво картоплі – до 19,1 мільйонів. Виробництво овочів збільшиться майже на 400 тис. тонн і становитиме 8,4 млн тонн.
Щодо переробки м'яса, то фахівці департаменту очікують на приріст у 2011 році по м'ясу птиці і свинині й падіння – по телятині і яловичині: 1,07 млн тонн, 76 тис. тонн і 300 тис. тонн відповідно.
Незважаючи на тенденцію до падіння протягом останніх трьох років, урядовці прогнозують збільшення виробництва молока у 2011 році на майже 50 тис. тонн – до 11,3 млн тонн.
Також посадовець акцентував увагу присутніх на спільних діях влади і бізнесу проти спекуляцій на ринку.
Про державну підтримку АПК доповідав Баграт Ахиджанов, заступник директора департаменту фінансів Міністерства аграрної політики і продовольства України. Також було розглянуто особливості бюджетних програм-2011.
Більш довгостроковими і широкомасштабними прогнозами на зерновому ринку поділився з присутніми Олександр Одосій – начальник відділу АПК ДП «Держзовнішінформ». Так, за словами доповідача, у найближчі 50 років щорічні темпи приросту виробництва зерна складуть близько 0,5-1%. На цю цифру впливають кілька чинників. По-перше, населення Землі збільшується в геометричній прогресії (з 5 млрд осіб у 1990 році до 9 млрд – у 2050 році). По-друге, обмеження орних земель на душу населення (зниження з 0,5 га на душу населення в 1950 році до 0,2 га – у 2020-му). По-третє, збільшення використання зерна на відгодівлю худоби, для виробництва біопалива. Обов'язково через інтенсифікацію виробництва зросте врожайності сільгоспкультур.
Також доповідач зазначив, що стрімке збільшення населення, особливо в країнах, що розвиваються, може істотно змінити географію експорту-імпорту у світі. Так, прогнозується, що загальний світовий приріст споживання пшениці до 2050 року становитиме 250 млн тонн. До речі, Україна, за цими прогнозами, суттєво скоротить об'єми харчування, оскільки чисельність нашого населення не перевищуватиме 26 мільйонів.
Ґрунтовну доповідь щодо тенденцій на світовому і українському ринках рослинної олії презентував генеральний директор Асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук.
За його даними, на світовому ринку збільшується виробництво олійних культур та рослинної олії, так само як і попит на них для харчових цілей і виробництва біодизельного пального.
Песимістичні прогнози на початку 2010/11 МР щодо виробництва олійних культур та олії через складні погодні умови в більшості частин світу у січні-лютому 2011 року покращились. Так, нині у 2010/11 МР передбачається зростання (на 0,17%) світового виробництва олійних культур до 441,783 млн тонн проти 441,029 млн тонн у 2009/10 МР.
При цьому прогнозується зростання світового виробництва рослинних олій до 145,974 млн тонн проти 138,499 млн тонн у 2009/10 МР, або на 7,5 млн тонн (на 5,4%).
Україна, як і раніше, залишається світовим лідером з експорту соняшникової олії – понад 2,6 млн тонн (або 65%) від обсягів світового експорту цієї продукції.
У 2010/11 МР загальне виробництво основних видів олійних культур в Україні досягло 10 млн тонн при вітчизняних потужностях по їх переробці 10,3 млн тонн (станом на 01.01.2011 р.). Це дозволяє повністю переробити вирощений урожай в Україні, а також дає можливість переробляти понад 30 тис. тонн олійних культур на добу і виробляти близько 10 тис. тонн соняшникової олії.
Також, за словами доповідача, поточного маркетингового року соняшник залишається однією з найрентабельніших агрокультур. За прогнозами Асоціації, у 20010/11 МР його рентабельність перевищить 80%. Зменшення його виробництва у 2011/12 та наступних роках на даний час не очікується.
Тетяна Карнаух, адвокат ЮФ «Прокопенко, Чуйко і партнери» детально зупинилася на застосуванні окремих механізмів держрегулювання в АПК. Зокрема, – на ціновому регулюванні, квотуванні, ліцензуванні, держзакупівлях, діяльності бірж.
Про актуальні інструменти залучення фінансування для агропідприємств йшлося у доповіді Тараса Грици, старшого менеджера департаменту корпоративних фінансів компанії «Делойт». Він детально проаналізував можливості для компаній різних галузей і масштабу бізнесу, а також способи збільшення інвестиційної привабливості. Отже, до цих способів належать: створення чіткого бізнес-плану, стратегії зростання, бюджету, а також необхідність захисту цих даних; створення прозорості фінансової звітності і організаційної структури; хороші стосунки з банкірами; розуміння компонентів ринкової вартості; використання сучасного менеджменту, технологій.
За словами Михайла Мельника, директора департаменту аудиту компанії «Делойт», статистика останніх років доводить, що АПК розвивається динамічно. Якщо в інших галузях у посткризовий період помітні досить різкі стрибки темпів зростання (чи темпів падіння), то аграрні компанії демонструють стабільне зростання, що не може бути не відмічено інвесторами.
Про тенденції, перспективи та інструменти фінансування аграрного сектору в 2011 році розповів Сергій Стратонов, голова наглядової ради Universal Bank. Також щодо наявних в Україні програм фінансування сільськогосподарських проектів інформували представники IFC і ЄБРР.
Про необхідність і ефективні методи страхування для захисту аграрного бізнесу учасники дізналися від Юрія Золотаря, начальника управління страхування сільськогосподарських ризиків Страхової групи «ТАС».
Жваве обговорення викликали питання щодо тенденцій на ринку цукру, мінеральних добрив і сільгосптехніки, а також проблеми вітчизняного насінництва.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"