Статті

ЗАПОРІЖЖЯ – ПРОМИСЛОВИЙ РЕГІОН З АГРАРНИМ ПОТЕНЦІАЛОМ

ImageЗапорізький регіон ще з радянських часів вважався промисловим, і питанням розвитку АПК традиційно приділялося значно менше уваги. Однак останнім часом стало зрозуміло, що і в аграрному секторі області є що продемонструвати. Доказом цьому є значний рівень і велика кількість учасників і відвідувачів ювілейної Десятої спеціалізованої виставки «Агротехсервіс-2011», що тривала 9-11 березня в Запоріжжі, та проведення в рамках виставки Першого міжнародного АгроІнвест форума.
Заходи, організовані Запорізькою торгово-промисловою палатою, проводяться за підтримки обласної державної адміністрації та обласної ради.
За словами організаторів, результати перебільшили сподівання. Виставка на території виставкового центру «Козак-Палац» зібрала на площі п’ять тисяч кв. м експозиції 80 компаній, які представили рішення, як кажуть «на вимогу дня», тобто справді здатні допомогти за сучасних складних економічних умов вижити сільгоспвиробнику. Наприклад, сьогодні неспинно зростає ціна на паливо, тому питання його контролю та економії набуває особливої актуальності. Отже, на виставці представлено кілька компаній, які пропонують вітчизняне та імпортне обладнання для обліку дизельного пального та мастил на сільгосптехніці.  
ImageНеабияку цікавість викликає недороге обладнання вітчизняного виробництва для сепарації зерна порівняно невеликими партіями. В основному – це універсальне обладнання, яке забезпечує первинне очищення та розподіл на товарне та фуражне зерно, а також п'ятифракційні пневмосепаратори, які дозволяють дрібним господарствам самостійно готувати власне насіння і при цьому не закидати в землю сміття.
Традиційно представлені насіннєві компанії і постачальники добрив та засобів захисту рослин, також сільгосптехніки середньої потужності.
Інвестиційний бізнес-форум зібрав понад двісті учасників. Презентуючи його, президент ЗТТП Володимир Шамілов наголосив, що запрошення учасників виходило з мети якнайвигідніше представити аграрний потенціал Запорізького краю, напрацювати стратегію регіонального розвитку місцевого АПК і залучити інвестиції в інноваційні проекти.
Головним у програмі АгроІнвест форума було питання співпраці влади і бізнеса з урахуванням майбутніх реформ.
Привітавши учасників форуму, перший заступник голови Запорізької ОДА Олексій Литвин зазначив, що якщо торік в області був один багатогалузевий бізнес-форум, то наразі обласна влада вперше свідомо змінює підхід, організовуючи спеціалізовані заходи визначених у програмі розвитку регіону пріоритетних галузей.
Зараз особливу увагу приділяють саме АПК, адже край має унікальні землі, сприятливі природно-кліматичні умови і, звісно, фаховий кадровий склад. Тому перспективи розвитку АПК, на думку посадовця, цілком оптимістичні.
ImageГолова обласної ради Павло Матвієнко підтвердив, що АПК приділяється багато уваги у всіх гілках влади. В нинішній обласній раді найбільшою комісією є комісія по АПК, адже до ради в промисловому регіоні прийшло багато аграріїв. Комісія займає дуже активну лобістську позицію щодо фінансування саме АПК регіону, і рада погоджується, оскільки аграрний потенціал Запоріжжя дуже великий.
Дізнатися про українські потреби і запропонувати співпрацю прибула численна делегація Воронезької області Росії. Її очільник, заступник департаменту економічного розвитку області Вадим Дмитрієв наголосив, що нині в області пріоритетом є вирощування пшениці, свинарство і будівництво молочно-товарних ферм в рамках державних програм підтримки АПК. Воронежці зацікавлені в інвестиціях в свою область і розвитку співробітництва між країнами. Тому й завітали до нас – подивитися на наш потенціал і розповісти про свій. За підсумками форуму запланована зустріч із керівництвом області.
Презентацію аграрного потенціалу області зробив перший заступник начальника Головного управління АПР Запорізької ОДА Анатолій Колесніков. За його словами, за темпами росту валової продукції сільського господарства область посідає в 2010 році періоді 8 місце в Україні. Це тим більше приємно, що в 2009 році область за цим показником була на 24 місці. За обсягами виробництва область перебуває на 14 місці в країні. Питома вага Запорізької області в загальнодержавних обсягах виробництва – 3,5% (3,4% в 2009 р.).
Валовий збір зернових і зернобобових культур 2010 року склав 1,9 млн тонн в заліковій вазі (89,4% до 2009 р.) за середньої врожайності 22,7 ц/га.
Валовий збір насіння соняшнику складає 757,5 тис. тонн в заліковій вазі (99,1 % до 2009 р.) за  врожайності 13,3 ц/га.
Крім того, в 2010 році накопано 268,5 тис. тонн картоплі, зібрано 54,9 тис. тонн ріпаку, 18,7 тис. тонн сої, 281,8 тис. тонн овочів, 37,9 тис. тонн баштанних культур, 58,5 тис. тонн плодів і ягід.
Поголів'я ВРХ у всіх категоріях господарств дещо скоротилося порівняно з 2009 роком і на 01.01.2011 в області налічувалося 108,1 тис. голів, що становить 94,9% до 2009 р. У тому числі корів – 60,6 тис. голів. (94,5%).
Проте збільшилося поголів'я свиней і складає 360,9 тис. голів (107,6% до 2009 р.), побільшало овець і кіз – 49,4 тис. голів (104,9%). Зменшилося поголів'я птиці – 5407,9 тис. голів (86,4%).
Порівняно з 2009 роком виросли обсяги виробництва м'яса свинини – на 2,6%, ковбасних виробів – 35,0%, олії нерафінованої – 14,2%, молока обробленого – 50,9%, олії вершкової – на 37,4%, хлібобулочних виробів – 1,9%, макаронних виробів – 6,9%, води мінеральної негазованої – на 28,4 %.
Падіння залишається у виробництві м'яса яловичини і телятини – на 10,6%, сирів жирних – на 5,5%, борошна – на 8,5%, борошняних кондитерських виробів – на 15,0%.
Проте найцікавішим, мабуть, для слухачів виявився інвестиційний потенціал АПК області, на якому зосередився посадовець.
Так, загальний обсяг інвестицій в основний капітал сільського господарства, полювання і пов'язаних з ним послуг за січень-вересень 2010 року склав 263,091 млн грн, у тому числі в галузь рослинництва 229,332 млн грн (87,2%), тваринництва – 29,76 млн грн (11,3%). Порівняно з відповідним періодом 2009 року об'єми освоєних інвестицій збільшилися на 24,2%. Інвестиційна активність сільськогосподарських підприємств в 2010 році підтримувалася за рахунок основного джерела росту інвестицій – власних коштів підприємств і позик в комерційних банках. В першу чергу, інвестиційні кошти спрямовувалися на оновлення основних фондів, впровадження енергозберігаючих технологій, будівництво і реконструкцію об'єктів виробничого призначення.
Найпривабливішою галуззю сільськогосподарського виробництва області для вкладення інвестицій залишається рослинництво, що обумовлено швидкою, порівняно з іншими галузями, окупністю вкладених коштів.
Так, основні напрями інвестицій в рослинництво це: розширення площ посіву високопродуктивними сортами і гібридами; придбання техніки; розширення площ зрошуваних земель; виробництво екологічно чистої продукції. Потреба в інвестиціях на 2011 рік оцінюється у 252-273 млн грн. Зокрема на придбання насіння еліти і супереліти – 8-9 млн грн; придбання техніки – 120-140 млн грн, в т.ч. для здешевлення вартості придбаної техніки 20 млн грн; розширення площ зрошуваних земель – до 100 млн грн, в т.ч. для краплинного зрошування – 6-8 млн грн; виробництво екологічно чистої продукції – 4-5 млн грн.
Потреба в інвестиціях в галузь тваринництва оцінюється в 40-45 млн грн. Основні напрями інвестицій: придбання устаткування для тваринницьких приміщень і кормозбиральної техніки; придбання високопродуктивної худоби; часткове відшкодування витрат на будівництво тваринницьких приміщень. В той же час, окрім прямих інвестицій потрібна програма державної підтримки галузі, в першу чергу молочного скотарства. На думку керівників господарств, без дієвої державної підтримки молочного скотарства зупинити падіння чисельності молочних корів не реально.
Значних інвестицій вимагає й інфраструктура аграрного ринку: будівництво елеваторів (30-40 млн грн), оптових ринків (до 100 млн грн), с/г обслуговуючих кооперативів (10-12 млн грн).
Підбиваючи підсумки свого виступу, Анатолій Колесніков зазначив, що обласна влада зробить усе можливе для створення комфортного бізнес-середовища і залучення коштів в АПК області.
Тези виступів інших учасників форуму читайте у наступних числах «Агропрофі».

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"