Статті

БІЛИЙ ТАНОК СТОЛИЧНОЇ ОБЛАСТІ, АБО КИЇВЩИНА ЗАПРОШУЄ БІЗНЕС

ImageБудь-який кавалер вважатиме за честь бути запрошеним дамою до танцю. Тим паче, якщо дама – Київська область, приваблива сама по собі і може скласти дуже вигідну партію. Проте не слід вважати, що ця дама спокуситься на першого ліпшого. Та й сьогоднішній бізнес – це сформований кавалер з вишуканими, але досить практичними манерами. Зустріч двох партнерів «на паркеті» столичного Українського дому зорганізувала 9 вересня Київська обласна державна адміністрація. 
Презентації інноваційно-інвестиційних можливостей та перспектив розвитку Київської області, обговоренню питань розвитку регіону, механізмів та інструментів інвестиційної діяльності, розширенню та активізації міжрегіональної та міжнародної співпраці, а також встановленню партнерських відносин з приватним капіталом було присвячено Міжнародний інвестиційний форум «Інтеграція та партнерство», що учора пройшов у Києві. Організований Київською ОДА, він зібрав представницький склад учасників. Переважно – це вітчизняні та іноземні інвестори, фахівці дипломатичних представництв, народні депутати України, лідери громадських організацій, керівники підприємств. 
Основну роботу форуму зосередили на тематичних «круглих столах», де презентувалися і обговорювалися галузеві інвестиційні проекти. 
По закінченні їх роботи на загальну пленарну частину до учасників форуму приєдналися прем’єр-міністр Микола Азаров, голови обласних держадміністрацій, а також посадовці, які брали участь у виїзному засіданні Ради регіонів у смт Буча під Києвом.
Відкрився форум з привітання до учасників та гостей події від Президента України Віктора Януковича, в якому було висловлене переконання, що такий захід позитивно вплине на розвиток регіону та економічну стабільність держави загалом.  
Віце-прем'єр-міністр України Віктор Слаута крім привітань також повідомив, що уряд має завдання від Президента і наполегливо над ним працює – скоротити дозвільну систему на 50% до кінця року, а в майбутньому до необхідних 10-15%. Це, на переконання влади, поліпшить інвестиційний клімат в Україні.
Від імені організаторів учасників привітали перший заступник голови Київської ОДА Ярослав Москаленко і заступник голови ОДА Олександр Шевченко.
Основну роботу форуму планувалося зосередити на п'яти тематичних «круглих столах»: 
– «Розвиток АПК та переробна промисловість»;
– «Інформатизація області»;
– «Розвиток медицини»;
– «Розвиток туризму та спорту»;
– «Енергозберігаючі технології та очисні споруди».
* * *
НайбІльшу зацікавленість і кількість учасників, близько 150 фахівців, виборов аграрний напрям. До проведення круглого столу «Розвиток АПК та переробна промисловість», на нашу думку, організатори форуму готувалися найбільш ретельно, та й місцем проведення визначили найбільш містке приміщення – концертний зал. 
Проводив захід віце-прем'єр-міністр України з питань АПК Віктор Слаута. У вступному слові він наголосив, що з кожним роком інтерес до аграрного сектору у світі зростатиме, особливо це стосується країн, які ще остаточно не розкрили свій виробничий потенціал. З огляду на це, Україна стає привабливою для інвестицій. Наприкінці вересня, повідомив віце-прем'єр, Президент проводитиме чергове засідання комітету економічних реформ, на якому очолювана Віктором Слаутою робоча група представить цілу низку напрацьованих нею законопроектів щодо розвитку АПК і земельної реформи. Зокрема, повідомив він, переглянуто закон, якому вже понад 5 років, про основні засади державної аграрної політики, і з пропозицією продовжити його дію до 2020 року документ буде поданий до Верховної Ради України в пакеті першочергових. Також доопрацьовано чинний від 1 січня 2005 року Закон України «Про державну підтримку сільського господарства України», який стане не стратегічним, а тактичним щорічним планом дій, термін якого планується продовжити до 2015-2020 рр. Переглянуто і вдосконалено державну цільову програму розвитку сільського господарства до 2015 року, щоб продовжити її дію ще на 5 років.
Крім того, за словами Віктора Слаути, усі зауваження і пропозиції до нового податкового кодексу, що надходили від фахівців АПК з областей, у тому числі державних і громадських структур, враховано на 95%. «Це і збереження спеціального режиму оподаткування – ціна питання 11,2 млрд грн, і фіксованого сільськогосподарського податку тощо», – сказав він. Також доопрацьовано законопроект про торгівлю.
Серед пріоритетних напрямів роботи уряду віце-прем'єр назвав сприяння у наданні довгострокових кредитів для АПК, а також підтримку тваринництва, особливо молочного скотарства. Щодо експортного потенціалу, то поточного маркетингового року Україна може без ризику для себе експортувати 15-16 млн тонн зерна. 
Щодо ефективності роботи чиновників, то критерієм її якості, у тому числі, слугуватиме кількість залучених інвестицій. Тому зацікавленість у їх збільшенні і ефективності має суттєво зрости, переконаний Віктор Слаута.
Від профільного міністерства у роботі круглого столу приймав участь перший заступник міністра Сергій Мельник. За його словами, міністерство надзвичайно зацікавлене у максимальній кількості залучення інвестицій як внутрішніх, так і зовнішніх. Серед паритетних напрямків їх залучення – нарощування тваринництва, розвиток логістики, впровадження нетрадиційних біоенергоносіїв і ресурсозаощаджуючих технологій, реалізація проектів органічного землеробства та розбудова інфраструктури аграрного ринку. 
За даними МінАП, у структурі інвестицій в сільське господарство понад 70% спрямовується на технічне переоснащення виробництва. «У 2009 році в Україну було залучено близько 20 млрд грн інвестицій, з них 10,5 млрд грн було вкладено в харчову і переробну промисловість і майже стільки ж у сільське господарство», – сказав Сергій Мельник. 
Серед факторів, які стримують залучення інвестицій, промовець назвав невирішеність земельного питання і відсутність аграрного ринку продукції. Нині вітчизняні мегаполіси, такі як Київ, Харків, Донецьк, потребують створення оптових ринків сільськогосподарської продукції. Наразі розглядається 9 проектів створення таких ринків. Тому інвестиції у збереження сільгосппродукції сьогодні є надто актуальними.
Щодо Київської області, переконаний заступник міністра, то вона має ряд переваг щодо залучення інвестицій в АПК, у першу чергу, через підвищений попит населення столиці на продукти харчування, вигідне географічне становище і родючі землі.
* * *
Заступник голови Київської облдержадміністрації з питань АПК Олександр Шевченко стисло охарактеризував наявний стан аграрного сектору області. Серед двох винятково важливих завдань інноваційно-інвестиційної політики Київщини він назвав вибір на користь впровадження новітніх технологій для виготовлення конкурентоспроможної продукції і послуг, а також забезпечення для наявних і потенційних виробників адекватних умов, які стимулюватимуть виробництво такої продукції. Позитивним прикладом вирішення цих завдань він назвав збільшення обсягів виробництва м'яса в області і захист у такий спосіб внутрішнього ринку від недоброякісного імпорту. «Підкреслю, що головну роль у цьому досягненні відіграли ефективні і своєчасні інвестиції у діяльність підприємств м'ясної та м'ясопереробної галузі, – сказав він. – Заслуговує на увагу інноваційно-інвестиційний досвід ВАТ «Миронівський хлібопродукт», ТОВ «Комплекс Агромарс» з добре відомими торговими марками «Наша Ряба» й «Легко» та «Гаврилівські курчата». 
Щоб переконати присутніх, чому вигідні інвестиції в аграрний сектор Київщини, Олександр Шевченко навів кілька аргументів. По-перше, область має природне багатство: унікальне поєднання земельних ресурсів у 1,6 млн га родючих сільськогосподарських земель та природнокліматичних умов. Розташування у так званому «золотому поясі» областей дозволяє вести менш ризиковане землеробство, в тому числі з такими «комерційними» культурами, як кукурудза та ріпак.
По-друге, Київщина посідає лідируючі позиції на аграрному ринку за багатьма видами продукції (зокрема, рослинництва, птахівництва, свинарства, переробної промисловості) і має один з найбільших потенціалів зростання продуктивності і обсягів виробництва. 
Вдала комбінація рослинницької та тваринницької галузей дозволяє розраховувати на прибутковий збут зерна та надійне сировинне забезпечення тваринництва. Аграрна політика акцентована на інвестиційну складову, у тому числі – на створення тваринницьких комплексів.
По-третє, це місткий ринок, що має потенціал зростання. Наближеність до найбільш місткого і платоспроможного ринку збуту в Києві дозволяє продавати продукцію АПК з меншими логістичними витратами. Крім того, підприємства області мають доступ на інші ринки через участь у СОТ, наявність вільної торгівлі із країнами СНД та перспективи вільної торгівлі із ЄС. Слід враховувати, що відновлюється торгівельно-економічне співробітництво з Росією та здійснюється адаптація виробництва сільськогосподарської продукції до умов СОТ. Розвинута переробна промисловість (наприклад, молочна) та достатня конкуренція створюють сприятливий ціновий фон для підприємств області.
Ще одним аргументом для вкладення інвестицій в агровиробництво, переконаний заступник губернатора, є наростаючий конфлікт між зростаючими потребами людства в продовольстві та обмеженими земельними і водними ресурсами.
І, звичайно, сільське господарство має сприятливе податкове середовище, у якому діє низка пільг для аграрного сектору.
«Наука стверджує, а практика доводить, що 65% успіху у впровадженні інноваційно-інвестиційних проектів залежить від активної позиції органів місцевої влади всіх рівнів. Київська обласна державна адміністрація і обласна рада взяли на себе ініціативу розробити і впровадити механізми реалізації настанов, які ставить перед нами Президент України Віктор Янукович та Прем'єр-міністр Микола Азаров в питаннях удосконалення інвестиційної політики в державі.
В липні цього року була прийнята «Програма залучення інвестицій та поліпшення інвестиційного клімату в Київській області на 2010-2012 роки», – наголосив Олександр Шевченко.
Він також повідомив, що на форумі презентовано Координаційну раду по залученню інвестицій при голові Київської ОДА. Її Основними завданнями буде надання практичної допомоги суб'єктам господарювання і потенційним інвесторам у впровадженні інвестпроектів. Координаційна рада працюватиме за принципом так званого «єдиного вікна».
Київська ОДА спільно з Національною палатою міжнародного співробітництва розпочала системний моніторинг інвестиційного клімату в кожному із регіонів Київщини.
Олександр Шевченко також охарактеризував представлені на форумі інвестиційні проекти. У першу чергу це пілотний інвестиційний проект «Іванків», впровадження якого дозволяє комплексно вирішити питання нарощування виробництва зерна, яловичини та свинини, молока, продуктів їх переробки та заготівлі кормів. Проект розроблено за ініціативи Київської обласної адміністрації дніпропетровською корпорацією «Агро-Союз» (див. «Агропрофі», №32 за 2010 рік). Між його ініціаторами, розробниками і інвестиційною компанією «Лікрут Інтернешнл Проджекс» (Ізраїль) підписано меморандум про взаєморозуміння. Документом передбачається фінансування цього пілотного проекту та тиражування його в Поліському районі. Загальний обсяг інвестицій становить $270 млн, для отримання яких слід прискорити надання державних гарантій. 
Цікавими, на думку посадовця, є запропоновані Російською Федерацією інвестпроекти: фірмою «Мортадель» – з відродження свинарства та компанією «Ростсільмаш», яка пропонує нову гаму комбайнів і тракторів.
Фінська компанія «Сампо Росенлев» представила проект з організації виробництва зернозбиральних комбайнів «Сампо» на ВАТ «Точмаш».  
З точки зору промовця, саме реалізація пріоритетних проектів в сфері АПК може стати рушійною силою соціально-економічного розвитку України, таким наприклад, є проект «Іванків», який з пілотного стане типовим для Полісся України.
На завершення Олександр Шевченко зазначив, що стратегічні цілі регіональної політики розвитку територій досягаються за рахунок формування ефективно діючого цивілізованого ринку інновацій та інвестицій, а також створення на місцевому рівні ефективного організаційного і фінансового механізму підтримки і розвитку інноваційної діяльності за безпосередньої і солідарної участі держави.  
* * *
В Українському домі було розгорнуто експозицію понад 70 регіональних і міжнародних компаній, які, у тому числі представляли інвестиційні проекти районів та міст Київщини. 
В аграрному секторі були представлені вже добре відомі підприємства. Це, зокрема, ТОВ СП «НІБУЛОН», Асоціація «Нива Переяславщини», Миронівський м'ясопереробний завод «Легко» та завод з виготовлення круп та комбікормів, ЗАТ «Комплекс Агромарс», ТОВ НВП «БілоцерківМАЗ», ТОВ «Укравтозапчастина», представництво компанії «Ростсільмаш» в Україні, ТОВ «Білоцерківський молочний комбінат», селекційний центр «Генетичні ресурси», Інститут картоплярства НААНУ тощо.
Прем'єр-міністр України Микола Азаров наголосив, що уряд зацікавлений у створенні сприятливого і стабільного інвестиційного клімату в Україні. Він відзначив важливість проведення реформ в Україні. «Перший етап, можна сказати, практично завершено – в країні побудовано стабільну систему управління. І настав час реалізації середньострокових і довгострокових проектів реформ, які дозволять Україні розвиватися швидкими темпами», – сказав він.
Серед першочергових завдань уряд також визначив прийняття Податкового кодексу України, який зараз спільно доопрацьовують Президент, уряд та народні депутати і велика кількість інших фахівців. «Уряд зацікавлений у тому, щоб створити в країні, перш за все, сприятливий і стабільний, багато разів підкреслюю – стабільний, інвестиційний клімат», – наголосив він, додавши, що прийняття кодексу дозволить знизити податковий тиск на бізнес. Держава зацікавлена у тому, щоб ці зменшені податки сплачувалися і бюджет стабільно наповнювався. Він наголосив, що нестабільний бюджет – це нестабільний фінансовий стан в країні. «Ми з вами на досвіді 2008-2009 років переконалися, як виконання бюджету за будь-яку ціну шляхом запозичення знекровлює економіку, відбирає в неї кредитні ресурси і призводить до стагнації. Такої мети ми не ставимо. Наша мета – щоб економіка була забезпечена кредитними ресурсами», – сказав Прем'єр-міністр. 
Уряд в рамках підготовки до проведення в Україні чемпіонату Європи з футболу 2012 року планує здійснити ряд великих інфраструктурних проектів, пов'язаних з будівництвом доріг, комунікацій, аеропортів. «Планів у нас багато, всі вони потребують підтримки бізнесу, як найбільш ініціативної частини суспільства», – резюмував глава уряду.
Свій виступ голова Київської обласної державної адміністрації Анатолій Присяжнюк розпочав з привітання і інформації про те, що перший міжнародний інвестиційний форум виявився досить численним. У ньому взяли участь представники 15 іноземних держав. Вартість представлених інвестиційних проектів сягнула $4 млрд. «Мені приємно повідомити, – сказав він, – що вже укладено угоди майже на $2 млрд. Отже Київщина – інвестиційно дуже приваблива область. Вона підтримує зовнішньоекономічні зв'язки зі 115 країнами. Експортний баланс склав $1,5млрд, імпортний – $2 млрд. Це підтверджує, що бізнес в області стабільно працює, і ми створюємо хороші умови для подальшого його розвитку».
Губернатор також повідомив, що на виконання указу Президента в області створено інвестиційну компанію і координаційну раду, яку промовець особисто очолив. Він наголосив, що на Київщині створюються максимально сприятливі умови для погодження інвестпропроектів і запросив представників бізнесу до більш тісної співпраці.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"