Статті

КРИМ АГРАРНИЙ ЦІКАВИТЬ ІНВЕСТОРІВ, ПОПРИ ПРИМХИ ПОГОДИ І НЕДОСТАТНЮ ДЕРЖПІДТРИМКУ

Днями у Сімферополі відбулася прес-конференція міністра аграрної політики Автономної Республіки Крим Анатолія Корнійчука, яка була присвячена стану і пріоритетним напрямам розвитку агропромислового комплексу регіону, а також підсумкам роботи галузі у першому півріччі 2010 року.
За словами міністра, фінансова підтримка аграрної галузі на 2010 рік передбачена на суму 85,1 млн грн. Станом на 1 липня ц.р. фактично профінансовано – 38,4 млн грн з бюджету АР Крим і 0,8 млн грн з Держбюджету України.
За 5 місяців 2010 року збільшені об'єми виробництва валової продукції сільського господарства по всіх категоріях господарств на 3,6%, зокрема по сільськогосподарських підприємствах на 6,7%, по населенню на 0,9%.
Анатолій Корнійчук повідомив журналістам і детально проаналізував показники за окремими напрямами сільськогосподарського виробництва АР Крим.

Рослинництво. У всіх категоріях господарств республіки озимі культури були посіяні на площі 615,8 тис. га, в тому числі на зерно – 600,8 тис.га. Весною поточного року проведена сівба ярових культур на площі 248,4 тис. га, що складає 126% від прогнозу і на 12,4 тис. га більше, ніж в 2009 році. Згідно підсумковому звіту статистики, під урожай 2010 року посівна площа сільгоспкультур становить 862,8 тис. га. 
До збирання ранніх зернових культур кримські аграрії приступили 15 червня. За даними районних управлінь агропромислового розвитку, у всіх категоріях господарств ранні зернові потрібно зібрати на площі 652,1 тис. га. Станом на 7 липня зібрано 190,2 тис. га (29,2%) зернових колосових, зібрано 408,3 тис. тонн зерна при середній врожайності по республіці 21,5 ц/га. Темпи збирання стримують украй несприятливі погодні умови, що склалися на півострові (безперервні рясні опади, грози, шквали) в період з 21 червня по 7 липня включно, протягом якого випало в різних районах від 70 до 240 мм опадів.
За попередніми даними Міністерства аграрної політики АР Крим, через сильні дощі півострів втратить до 30% урожаю ячменю. Так, від злив постраждало близько 20 тис. га посівів ячменю, збитки становлять близько 40 млн грн. 
За інформацією пана Корнійчука, кримські аграрії не зможуть отримати компенсацію збитків ні з держбюджету, оскільки в ньому не закладені такі видатки, ні від приватних страхових компаній – деякі господарства застрахували зернові від посухи, а не від води.
Кримським агропідприємствам, щоб уникнути подібних втрат урожаю в майбутньому, запропоновано створити служби по боротьбі з грозовими хмарами. В Криму вже є кілька градобійних установок, проте вони не вирішать проблеми півострова. У зв'язку з цим міністерство запропонувало аграріям варіант створення спеціалізованих служб, які використовуватимуть більш потужне устаткування. 
Поскаржився пан міністр і на те, що цього року порівняно з минулим спостерігається зниження вартості пшениці і ячменю, як на світовому, так і внутрішньому ринку. Він зазначив, що на світовому ринку ціна тонни пшениці складає $176, в 2009 році – $206, українські ж трейдери купують ячмінь по 620-800 грн за тонну, тоді як минулого року – в середньому по 900 грн за тонну. Водночас Аграрний фонд задекларував ціну на зерно на рівні 1150 грн за тонну.
На думку міністра, ціни на пшеницю на світовому ринку падають через те, що провідні експортери зерна – Бразилія і Аргентина – знижують ціни на зерно за рахунок зменшення собівартості його виробництва шляхом впровадження енергозберігаючих і водозберігаючих технологій. «На жаль, у нас ціни на всі технологічні складові виробництва зросли, а ціни на зерно падають», – зазначив Анатолій Корнійчук. При цьому він підкреслив, що собівартість виробництва 1 тонни зерна становить наразі близько 1000 грн.
Садівництво і виноградарство. В Криму проведено роботу із забезпечення розвитку садівництва, виноградарства і ефіроолійних культур. Зокрема, за весняний період висаджено багаторічних насаджень 1100 га або 62% від прогнозу на 2010 рік (1766 га). Посадка ведеться за інтенсивними технологіями із застосуванням краплинного зрошування. Робота по закладанню нових багаторічних насаджень буде продовжена восени. Також проведено щеплення саджанців багаторічних культур в кількості 1,1 млн шт. відповідно до замовлень агровиробників;
За оперативними даними, станом на 1 липня ц.р. сільгосппідприємствами Криму зібрано 1,19 тис. тонн плодово-ягідної продукції, що складає 101% до відповідного періоду минулого року. 
Тваринництво. У всіх категоріях господарств збільшилося поголів'я свиней на 12,3%, овець на 13,3%, птиці на 1%. Зросло виробництво м'яса – на 2,7 %, яєць – на 9%. Із 45 сільгосппідприємств республіки, які займаються молочним скотарством в 15 господарствах вдалося стабілізувати і збільшити поголів'я корів.
Харчова промисловість. За підсумками роботи 5 місяців 2010 року в АР Крим порівняно з 2 місяцями 2010 року індекс промислового виробництва по харчовій промисловості виріс з 97,2% до 99,0%, зокрема по виробництву дистильованих алкогольних напоїв на 2,5%, по виробництву виноградних вин на 3,6%, по виробництву безалкогольних напоїв на 6,1%, по виробництву молочної продукції на 5,5%, по виробництву борошномельно-круп'яної промисловості на 13,7%, проте індекс понижено по виробництву м'яса і м'ясних продуктів на 4,8%
Технічне забезпечення, ціни, інвестиції. В результаті проведення організаційно-технічних заходів завершена підготовка власного парку зернозбиральних комбайнів Криму в кількості 1440 одиниць. Для зменшення навантаження на один комбайн залучено 919 одиниць високопродуктивних зернозбиральних комбайнів з інших регіонів України.
З метою стабілізації цінової ситуації на ринку сільгосппродукції з березня по липень 2010 року в містах і селищах республіки проведено 380 ярмарків із залученням фермерських господарств (всього з початку року проведено 884 ярмарки).
Обсяг прямих іноземних інвестицій в сільське господарство Криму зріс з $10,2 млн в I кварталі 2009 року до $10,5 млн за аналогічний період 2010 року. 
Також, за даними Анатолія Корнійчука, в сільськогосподарській галузі півострова сформовано 81 інвестиційну пропозицію на суму 1,5 млрд грн. Як уточнив міністр, інвестиційні проекти спрямовані на розвиток тваринництва, виробництво екологічно чистої продукції.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"