Статті

ФРАНЦУЗЬКІ НАСІННЄВІ ПЕРШОПРОХІДЦІ

Тетяна Шелкопляс 

Діяльність компанії «Піонер» у Франції є дуже популярною. Звісно, сам себе не похвалиш – ніхто тебе не похвалить. Тому коли на насіннєвому заводі цієї компанії в Осонні українських журналістів зустріла відповідальна за зв'язки з громадськістю Карін Аффатон, про масштабність діяльності вона сказала так: «У нас є 120 постійних працівників плюс 50% усіх, хто працює у Франції».
Отже у цій країні компанія представлена двома підприємствами. Перше – «Піонер Генетік (Pioneer Genetique), яке займається дослідженнями та виробництвом насіння, з річним обігом 83,8 млн євро (у 2008 р.). Друге – «Піонер Сіменсес» (Pioneer Semences), яке опікується продажами з річний обігом, відповідно, 69,3 млн євро (2008-й). Їхня продукція – насіння кукурудзи, соняшнику та ріпаку, а також силосовані домішки під торговельною маркою Pioneer. Загальний штат постійних працівників – 250 чоловік.
Відділення в Осонні, яке ми відвідали під час прес-туру, простіше кажучи, потужний насіннєвий завод, є структурним підрозділом «Піонер Сіменсес». Воно має адміністративний, фінансовий, інформатизаційний та маркетинговий департаменти. Тут займаються виробництвом материнських та комерційних сортів, мають сучасну лабораторію з контролю за якістю та дослідницьку лабораторію по кукурудзі. В інших місцевостях розташовані ще три відділення, які проводять дослідження соняшнику (Монтен), дослідження ріпаку та кукурудзи (Епуізо) та дослідження кукурудзи (Пасе). Протягом відвідин українських журналістів постійно супроводжував директор з виробництва «Піонер Сіменсес» Клод Казагранд.
Отже, компанія виробляє гібридне насіння кукурудзи на півдні Франції (на південь від вісі Бордо-Ліон). Контракти на виробництво підписані з чотирма великими сільськогосподарськими кооперативами, які об'єднують місцевих «професійних виробників».
Ця мережа сільгоспвиробників дозволяє вирощувати понад 300 сортів кукурудзи на площах від 0,2 до 500 га. Різноманітність клімату та ґрунтів дає можливість виробляти всі генетичні типи з різними строками дозрівання. Кооперативи забезпечують контроль ділянок. Вони також здійснюють сушіння насіння одразу по досягненню ним стиглості, що сприяє високій якості насіння.
Кожне господарство працює відповідно до специфікації «Піонер» та правил сортової сертифікації SOC (Державної служби контролю насіння). Фахівці компанії та працівники кооперативів контролюють дотримання агровиробниками умов замовлень, консультують їх щодо особливих технологій виробництва насіння та проводять досліди з метою покращення продуктивності. SOC разом з FNPSMS (Національна Федерація виробників насіння кукурудзи і сорго – див. «Агропрофі» №36-37/2009) здійснює контроль, необхідний для сертифікації насіння.
Після збирання врожаю насіння кукурудзи доправляється на виробничий заводський майданчик для сушіння за відповідними правилами, визначеними для даного сорту, що забезпечує дотримання показників якості.
Калібрування насіння планується для кожної виробничої ділянки окремо, в залежності від потреб замовника. Обробка та фасування у мішки здійснюється за принципом «із цеху до замовника», переважно на заводі в Осонні, як тільки замовлення підтверджується покупцем. Така організація роботи дозволяє швидко виконувати замовлення і дає змогу коригувати виробництво.
По завершенню сезонних робіт непродане дистриб'юторами насіння повертається на завод. Тут воно знову проходить контроль якості і надходить до продажу наступного року, якщо результати тестів на схожість відповідають піонерівським нормативам.
Ось кілька цікавих цифр щодо потужностей заводу в Осонні. Так 10 тис. м2 відведено під зберігання материнських сортів насіння і 17 тис. м2 – під гібридні сорти. Лабораторія контролю якості займає площу 1,2 тис. м2. Із 2,4 млн мішків насіння кукурудзи, соняшнику та ріпаку, що виробляються щорічно у Франції для європейського ринку, 1,5 млн мішків фасуються в Осонні. З них 900 тисяч мішків постачаються субпідрядниками, а 50% мішків призначені на експорт.
«Піонер» був першим у Франції виробником насіння, який почав сертифікувати свою продукцію відповідно до норм ISO і став, відтак, першопрохідцем для інших компаній. Виробництво комерційного насіння та лабораторія Qualite були сертифіковані у 1996 році. Виробництво основних сортів насіння було сертифіковане два роки потому.
Лабораторія в Осонні здійснює аналізи контролю якості насіння, в основному кукурудзи, соняшнику і ріпаку. Аналізи визначають фізичні характеристики (чистоту насіння, вміст води, кількість зерен у дозі); схожість (показник схожості, потенціал пророщення); генетичну чистоту (електрофорез, тести ELISA, амілоїдна чистота, дослідні ділянки); фітосанітарний контроль (виявлення грибкових хвороб соняшнику та наявності головні в кукурудзі). Тут виконують 65 тисяч аналізів на рік, досліджуються 35 тисяч зразків насіння, що приходить з Європи, Азії, Африки та Австралії. Лабораторія має сертифікат ISO 9001:2000 з 1996 року.
Вже 20 років лабораторія уповноважена Міністерством сільського господарства Франції надавати результати своїх аналізів до Державної служби контролю і сертифікації з метою сертифікацій партій насіння.
«Піонер» була першою заводською лабораторією, яка отримала акредитацію ІСТА (I'lnternational Seed Testing Association. Ця акредитація розповсюджується на аналізи чистоти насіння, показників схожості, вміст води в зернових та інших сільськогосподарських культурах. Завдяки цьому лабораторія має право видавати міжнародний помаранчевий сертифікат (ВІО) для експорту насіння, виробленого заводом Pioneer в Осонні, що значно спрощує процедуру експортних контрактів.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"