Статті

НАСІННИЦТВО У ФРАНЦІЇ

Активно експортом насіння кукурудзи займаються Франція і Угорщина, у той час як Румунія зазвичай задовольняє внутрішній ринок. Це також у більшій мірі стосується США і Китаю. Паралельно з власним виробництвом активно імпортують насіння кукурудзи Італія та Німеччина. 
Франція є виробником насіння номер один в Європі, і останнім часом площі під виробництво насіння зростають. Серед основних причин французи називають природні катаклізми, що почастішали в інших країнах Європи, через що там виробництво насіннєвої кукурудзи зменшилося. А також зростання попиту серед сільгоспвиробників саме на високоякісне насіння.

Image
Жан-Луї БОРЕЛЬ – інспектор SOC (ліворуч)

Вже понад 50 років у Франції працює Національна Федерація виробників насіння кукурудзи та сорго – FNPSMS. Вона об'єднує господарства, які займаються розмноженням насіння, та насінницькі підприємства. У цій міжпрофесійній організації концентруються усі спостереження та ініціативи, які стосуються розвитку виробництва насіння кукурудзи у Франції. Тому її основне завдання полягає у організації цього виробництва в технічному, економічному та законодавчому аспектах і сприянні його розвитку на внутрішньому та зовнішньому ринках. Федерація також забезпечує представницьку функцію в національних та європейських інстанціях. І, нарешті, – виконує для Офіційної контрольно-сертифікаційної служби (SOC) Міністерства сільського господарства всі технічні та адміністративні операції, пов'язані з офіційною сертифікацією насіння, виробленого у Франції.
Виробництвом насіння у цій країні займаються чотири тисячі виробників та 25 підприємств.
Щороку тут відводиться під посіви від 45 до 50 тисяч гектарів землі для виробництва 150 тисяч тонн насіння кукурудзи. У підсумку такий об'єм виливається у 12 мільйонів проданих доз (мішок з 50 тис. насінин), з яких понад 50% експортується. На частку Європейського Союзу припадає 92% її експорту, зокрема для Німеччини, Бельгії, Нідерландів та Люксембургу, які є основними покупцями.
Річний обіг кукурудзяної насіннєвої галузі перевищує 650 мільйонів євро. Зверніть увагу, що 10% з них використовується на науково-дослідну роботу.
У Франції для національного ринку розмножується 1200 сортів і щороку реєструється 100 нових. З цих 1300 сортів понад 700 надійшло до продажу, 85% становлять прості гібриди.
Отже у цій країні щороку розробляється близько 500 сортів. Термін розробки зменшується до одного року завдяки фаховості виробників, які займаються розмноженням. На переконання французів, така швидкість є ще однією перевагою з огляду на життєвий цикл сортів, який стає все коротшим. Вони наводять цифри, що ілюструють цю унікальну характеристику в сучасному світі виробництва насіння. Наприклад, 1300 розмножених сортів у Франції в порівнянні з 400 в Угорщині або з менш ніж 100 сортами в Румунії. Або 500 розмножених сортів на площах, менших ніж 10 га. Крім того, наголошують, що Франція має не тільки великий потенціал для розробки нових сортів, а ще й усі можливості задовольнити попит за обсягом і відповідно до будь-якого типу технічних завдань.
За типологією ґрунтів 60% насінницьких посівів розміщені на мулисто-суглинних ґрунтах, 25 % – на суглинно-мулистих і 15 % – на легких піщаних ґрунтах. Посіви розташовані в трьох кліматичних зонах: континентальній, атлантичній та середземноморській. Така грунтово-кліматична різноманітність дозволяє вирощувати широку гаму сортів. Завдяки вдалому розподілу посівів, а також зрошуванню 100 % площ, погодні ризики зведені до мінімуму.
Виробничі зони насіння знаходяться, головним чином, на заході та півдні Франції, у таких регіонах: Долина Луари, Центр, Аквітанія, Міді-Пірене, Лангедок-Русійон та Вале дю Рон (Долина Рони). У тамтешніх спеціалізованих господарствах для розмноження насіння відводиться від 10 до12 гектарів.
Делегація українських журналістів побувала у Міді-Пірене. Ми відвідали два господарства. Керівником одного з них була людина досвідчена і авторитетна серед фахівців насіннєвого ринку – П'єр Бланк. Іншим господарем виявився молодий, веселий та завзятий Жан Франсуа Моно. І, на наш погляд, іще невідомо, хто з них має більше наснаги від роботи. Розповіді про цих французьких аграріїв читайте нижче.

ЗНАВЕЦЬ НАСІННЄВОЇ СПРАВИ
ImageП'єр Бланк (на фото праворуч) давній прихильник її величності Кукурудзи, і навіть зробив собі велике татуювання цієї культури на передпліччі. Він користується неабияким авторитетом серед насіннєвиків. Крім того, що має у своєму підпорядкуванні агрогосподарство, він очолює профспілку місцевості Керсі, а на національному рівні є президентом AGPM Насіння кукурудзи і представляє 4 тисячі виробників Франції.
Площа орних земель господарства дорівнює 50 га, з яких 46,5 га займає насіннєва кукурудза, решта 3,5 га – під паром. Тут також вирощують птицю на м'ясо, роблять консерви з качиної печінки. Вробляють підпорки для виноградників та огорож.
За словами пана Бланка, зона Керсі має сприятливий клімат. «Ні занадто жарко, ні занадто холодно, – виловився господар. – з невеличким вітром, таким доречним, коли випускається пилок».
Місцевість має значні водні ресурси і повністю вкрита іригаційними мережами.
У цьому регіоні середня площа господарства не перевищує 60 га. Насіннєву кукурудзу почали вирощувати тут на початку 1950-х років. Вона займає в середньому 4 тис. га. У поточному році стався максимум – 4,8 тис. га. Близько 350 виробників працюють на цих площах.
Крім насіннєвої кукурудзи у зоні Керсі розташовані фруктові сади, виноградники, тут вирощують овочеві культури. Займаються тваринництвом без випасання.
В цій агропромисловій зоні розташована велика кількість селекційних установ через сприятливе природнокліматичне розташування. Близько 50% площ мають природно захищені виробничі ділянки, а тому просторова ізоляція повністю контролюється. Насіннєві господарства мають у своєму розпорядженні унікальну структуру, що дозволяє розмножувати до 350 сортів.
«Прибуток на гектар насіннєвої кукурудзи, – веде далі пан Бланк, – вираховується так: зважуються середні ціні на ринку споживчої кукурудзи у минулому сезоні та поточному сезоні, до яких плюсуються витрати, характерні для виробництва насіннєвої кукурудзи. І додається фінансове заохочення, яке відшкодовує ризики, невід'ємні для цієї галузі». Для зрошувальних земель – 400 євро/га, на богарі – 300 євро.
«Якщо всі селекціонери світу виробляють своє насіння у Франції, і саме в цьому регіоні, то це тому, що ми досягли високих результатів за врожайністю та постійністю, – підсумовує нашу розмову господар. – Дійсно, тут врожаї насіння досягають 3,5 т/га, з варіюванням в межах 10%. Розташовуючи свої поля на природно захищених ділянках , підприємства убезпечують своє виробництво, оскільки форс-мажори – виняткове явище; що не можна сказати про наших основних конкурентів, результати яких дуже різняться з року в рік».

МОЛОДИЙ ГОСПОДАР СТАРОЇ ФЕРМИ
ImageУ свої 27 років Жан-Франсуа Моно господарює на Старій Фермі. Так з французької перекладається назва господарства «Бордевьєй», яке займає площу 120 га. Для французького фермера це великі обсяги. Такий спадок по закінченні трирічного навчання у вітчизняному сільськогосподарського вузі молодий Моно отримав від родини. До 2005 року господарством опікувався дідусь, потроху залучаючи до роботи онука. Із загальної кількості землі 20 га є власністю молодого господаря, решта – власність родини, перед якою він несе стовідсоткову відповідальність.
Господарство прибуткове. Займається виключно насінництвом, товарних посівів взагалі не має. Половина площ знаходиться на зрошенні. Вирощують тут насіння цибулі, дині, цикорію, сої, сорго, квасолі, кукурудзи, озимої пшениці і соняшнику. Щодо насіння кукурудзи та сорго, то займаються тут виключно експериментальними посівами на 15 га для компанії «Піонер». За словами Жана-Франсуа, це приносить йому не лише задоволення від того, що йому довірено таке складне експериментальне виробництво, а й практично «відбиває» витрати на виробництво решти культур.
На продемонстрованому полі гібриди висаджені вперше. Досліди проводилися упродовж усього періоду вегетації, і компанія-замовник залишилася задоволеною. Тому на наступний рік плани у молодого Моно досить оптимістичні.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"