Статті

У ЄВРОПЕЙСЬКОЇ КУКУРУДЗИ – ФРАНЦУЗЬКЕ КОРІННЯ

ImageФранція експортує понад 50 відсотків загальносвітових обсягів насіннєвої кукурудзи, переважно до країн ЄС та тих, що розвиваються. Місцем, де ось вже півстоліття концентруються всі ініціативи з виробництва насіння, є FNPSMS – Національна Федерація виробників насіння кукурудзи і сорго. На запрошення цієї поважної організації група українських аграрних журналістів минулого тижня відвідала Францію і змогла на власні очі побачити весь ланцюжок виробництва – від збирання зерна до формування його у насіннєві партії.
Директор FNPSMS Люк Еспрі не приховував задоволення від зустрічі з українською делегацією. На цей захід також спеціально приїхав Жан Жак Ерве, радник з аграрних питань при уряді України. З боку господарів також були присутні відповідальні за місії FNPSMS Анна Колаковська і Анн-Селін Контамін та координатор цієї організації Тьєрі Педетур, які у подальшому нас постійно супроводжували.
Наше спілкування Люк Еспрі розпочав з того, що Україна і Франція мають репутацію потужних агровиробників світового масштабу. Від розвитку сектору зерновиробництва залежить наше повсякденне харчування, а від його успішності – незалежність наших країн. Патріотизм для французів є визначальною рисою, а тому і промова директора, і взагалі побудова всієї програми нашого перебування у цій країні було присвячено саме цій темі.
Однак і українці, як то кажуть, не пасли задніх. У складі нашої делегації були також представники потужних вітчизняних насіннєвих господарств. Їхня присутність допомагала перетворювати усі зустрічі на цікаве змістовне спілкування, адже запитання представникам французької сторони ставили не лише журналісти, а й фахівці галузі. Вони ж потім пояснювали представникам ЗМІ певні технологічні тонкощі. Відтак, відвідини пішли на користь усім сторонам. Тому розповідь про технології і переваги французького виробництва насіння кукурудзи, а також господарства і господарів почнемо із загальної інформації про стан тамтешньої галузі і діяльність Національної Федерації.
Отже, на переконання фахівців FNPSMS, їхня країна є найбільшим експортером насіння кукурудзи у світі, випередивши Сполучені Штати Америки. Французи справді пишаються своєю насіннєвою галуззю. І виокремлюють таку низку ознак, які забезпечили їй це чільне місце, що пальців на руках не вистачає. Ось п'ять основних з них.
По-перше, це різноманіття сприятливих ґрунтів і кліматичних умов для виробництва великої кількості сортів.
По-друге, це досвід і висока кваліфікація виробників, які визнані міжнародними насіннєвими підприємствами, що довіряють їм розмноження своїх сортів.
По-третє, висока технічна якість продукції насінництва.
По-четверте, чітке дотримання поставок за кількістю і якістю, які задовольняють усім вимогам клієнтів.
По-п'яте, можливість завдяки досвіду відправляти будь-який сорт на усі ринки світу.
ImageУсі ці переваги були б неможливими без діяльності Національної Федерації виробників кукурудзи та сорго. Вона об'єднує господарства, що займаються розмноженням насіння, та виробничі підприємства. Об'єднання зусиль цих двох напрямків забезпечує технічний та економічний розвиток галузі насінництва кукурудзи, а також просування своєї продукції на національному і міжнародному ринках.
FNPSMS займається технічною організацією та укладанням договорів щодо виробництва насіння між виробниками і насіннєвими підприємствами. Федерація відстежує якість виробництва і контролює усі процеси від посіву до збору врожаю.
На її плечах лежить втілення програм науково-дослідної роботи, яка має на меті покращення конкурентоспроможності галузі через підвищення продуктивності. Тому організація залучає значні кошти на проведення фундаментальних досліджень і пошук технічних рішень.
Щоб краще володіти ситуацією на ринках збуту, Федерація проводить постійний економічний і законодавчий моніторинг, поновлює базу даних основних ринків попиту і країн-конкурентів.
Для просування продукції за кордоном FNPSMS проводить у різних країнах регулярні PR-акції для всіх учасників ринку: від сільгоспвиробників і тваринників до переробних підприємств.
Поширення інформації про новації та еволюцію галузі через спеціалізовані видання і підготовка кадрів також дуже важливі питання, на яких акцентує роботу Федерація.
І як практичний результат усієї переліченої вище роботи FNPSMS представляє інтереси галузі в національних та міжнародних інстанціях. На міжнародному рівні вона входить до СЕРМ (Європейська конфедерація виробників кукурудзи) і до BEAF (Європейське бюро французького сільського господарства).
ImageТепер, власне, декілька слів про галузь виробництва насіння кукурудзи.
Виробництвом насіння у Франції займаються чотири тисячі виробників та 25 підприємств.
Щороку тут відводиться під посіви від 45 до 50 тисяч гектарів землі для виробництва 150 тис. тонн насіння кукурудзи. У підсумку такий об'єм виливається у 12 мільйонів проданих доз (мішок з 50 тис. насінин), з яких понад 50% експортується. На частку Європейського Союзу припадає 92% її експорту, зокрема для Німеччини, Бельгії, Нідерландів та Люксембургу, які є основними покупцями.
Річний обіг кукурудзяної насіннєвої галузі перевищує 650 мільйонів євро. Зверніть увагу, що 10% з них використовується на науково-дослідну роботу.
У Франції для національного ринку розмножується 1200 сортів і щороку реєструється 100 нових. З цих 1300 сортів понад 700 надійшло до продажу, 85% становлять прості гібриди.
Щодо сорго, то його цифри значно скромніші. Однак для виробництва насіння цієї культури щороку засівається 250 га землі. Це повністю задовольняє національний і європейський попит на насіння, завдяки, зокрема, активному сортовідновленню.
На переконання фахівців Федерації, для зернового сорго існують справжні перспективи, про що свідчать такі показники: реальні ринки збуту за кордоном, зростаюча конкурентоспроможність та низькі витрати на виробництво (матеріали та воду).
Виробничі зони насіння знаходяться, головним чином на заході та півдні Франції, у таких регіонах: Долина Луари, Центр, Аквітанія, Міді-Пірене, Лангедок-Русійон та Вале дю Рон (Долина Рони).
Наша делегація побувала у регіоні Міді-Пірене – околицях Тулузи, четвертого за розмірами міста Франції. Забігаючи наперед, відмітимо, що у французькому спеціалізованому господарстві для розмноження насіння відводиться від 10 до 12 гектарів. Таких ми відвідали декілька, і розповідь про них читайте у наступних випусках «Агропрофі».

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"