Статті

ОВОЧІ З ТЕПЛИЦІ КРУГЛИЙ РІК НА ПОЛИЦІ

ImageПересічний українець може досхочу споживати овочі лише протягом 4-5 місяців – з кінця травня до середини жовтня, коли за наших природнокліматичних умов вони ростуть у відкритому ґрунті. Однак ринок потребує свіжих овочів увесь рік. І якщо моркву, капусту чи цибулю можна ефективно зберігати протягом року, то помідори-огірки доводиться або імпортувати, або вирощувати у теплицях.
Перше тепличне господарство на теренах Україні з'явилося 1946-го року у столиці, яке і по сьогодні продовжує працювати під назвою «Київська овочева фабрика». На початку 1990-х обсяг цього тепличного господарства сягнув вже близько 800 га скляних теплиць і близько 2 тис. га плівкових. На початку розбудови незалежності разом з усією економікою тепличне господарство країни занепало: через підвищення цін на енергоносії і високу собівартість продукції попит знизився і втратилися ринки збуту, обладнання та технології застаріли. Тож, у 1997 році теплиць залишилося близько 25-30%.
Але святе місце порожнім не буває. Близько 10 років тому почалося відродження тепличного господарства – інвестори відчули можливість непогано заробити на вщент зруйнованому ринку. У 2001 році було створено профільну Асоціацію «Теплиці України», до якої наразі входить 21 підприємство. Нині в Україні працюють понад сім десятків тепличних комбінатів, найбільші з яких розташовані довкола великих міст – ВАТ «Комбінат «Тепличний», СВАТ «Київська овочева фабрика», Агрокомбінат «Пуща-Водиця», ТОВ АФ «Пролісок»  (Київська обл.), ЗАТ «Тепличний», ЗАТ «Зміївська овочева фабрика» (Харківська), ВАТ АФ «Провесінь» (Львівська), СТОВ «Кримтеплиця», Уманський і Черкаський тепличні комбінати (Черкаська),ТОВ «ТК «Дніпровський» (Дніпропетровська). Великі тепличні комбінати переважно вирощують овочі у скляних теплицях загальною площею від 6 га.
За даними офіційної статистики, під овочами закритого ґрунту в Україні нараховується понад 2,7 тис. га. Левова частка площ – близько 93% –  використовується для вирощування томатів і огірків. Решта об'єму припадає на перець, баклажани, різноманітні салати та зелень, а також грибну продукцію.
Зазвичай першу тепличну продукцію отримують наприкінці лютого, коли рослинам стає достатньо освітлення протягом світового дня. А от для того, щоб вирощувати її протягом року, вже потрібні високі технології, які з 2007 року успішно застосовуються нашими аграріями.
Вирощувати овочеву продукцію закритого ґрунту протягом усього року першими в Україні почали у агрофірмі «Пролісок» Баришівського р-ну на Київщині у 2007 р. Тут збудовано новий високотехнологічний тепличний комплекс інтерплантного вирощування овочів із застосуванням штучного освітлення, що дає змогу максимально використовувати генетичний потенціал рослин і отримувати високоякісну продукцію упродовж року.
Овочі в раціоні харчування людини потрібні щодня. На жаль, в Україні через наші природнокліматичні умови ми не здатні вирощувати їх протягом року у відкритому ґрунті, так само як країни Північної і Центральної Європи й Америки. Тому інтенсивного розвитку в цих країнах набули технології виробництва овочевої продукції закритого ґрунту – тобто у теплицях.
Але вирощувати овочі під склом без додаткових носіїв світла можливо тільки в межах світового дня, який має тривати не менше 10 годин. У такий спосіб «недостатньо освітленими» для таких країн стають три-чотири місяці на рік. Відтак вирощувати овочі протягом року дозволило впровадження штучного освітлення, яке дало можливість застосувати сучасні високі технології тепличного агровиробництва і максимально використати природні властивості рослин.
– Агрофірма «Пролісок» уже понад 15 років працює на ринку овочів відкритого і закритого ґрунту, – говорить заступник директора Павло Іщик. – І від самого початку ми зробили ставку виключно на сучасні технології. Тож у 2007 році ми першими в Україні збудували тепличний комплекс, який здатний вирощувати і поставляти овочеву продукцію нашим споживачам безперервно протягом року.
У агрофірмі «Пролісок» використовуються найкращі мінеральні добрива, мікроелементи в повному обсязі, в необхідних контрольованих дозах і в необхідний час. Застосовується біологічний захист проти шкідників та хвороб, що дозволяє мінімізувати використання хімічних препаратів. Запилення рослин відбувається за допомогою джмелів.
Завдяки такій роботі у 2008 році підприємство отримало сертифікат за всесвітньою програмою «Global Gap», яка засвідчує високу культуру та якість виробництва продукції. Результатом такої роботи стала поява бренду «Баришівські овочі» як оцінка смачної високоякісної продукції.
Крім того, підприємство займається вирощуванням овочів у відкритому ґрунті: капусти, моркви, буряків.
Для досягнення найкращих та найсприятливіших умов зберігання овочів без втрати їх поживних властивостей, проведено модернізацію в складських приміщеннях та встановлено новітнє голландське обладнання для зберігання плодоовочевої продукції у загальних обсягах понад 500 тонн.
Ще одним напрямом діяльності підприємства є вирощування за інтенсивними технологіями цибулинних квітів, зокрема тюльпанів, лілій в осінньо-зимово-весняний період за безперервним циклом. Ця технологія вирощування є найсучаснішою в Україні. Завдяки їй можна отримувати абсолютно екологічно чисту продукцію без застосування різного роду стимуляторів росту та хімічних речовин. Тільки різнобарвних тюльпанів «Пролісок ЛТД» вирощує на зріз близько тридцяти видів.
– Смачний томат чи гарна квітка, поживна капуста чи хрумкий огірок, все це ви знайдете в асортименті нашого підприємства, – резюмує нашу зустріч Павло Іщик. – Причому найвищої якості та протягом цілого року. Баришівська продукція, панове співвітчизники, – саме для вас, тому що вона вирощена з любов'ю!

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"