Статті

ЗАРАДИ УКРАЇНСЬКОГО БУХАНЦЯ, або На владу надійся, а сам сійся

Перед початком наради Прем'єр-міністра з головами обласних держадміністрацій з питань АПК, скликаної 26 січня ц.р., ані ці самі голови, ані їхні заступники, ані керівники потужних господарств коментувати ситуацію із сільським господарством не погоджувалися. Усі чекали, що ж то скаже очільниця уряду. Натомість, запустивши аграрну громаду до зали, Прем'єр-міністр почастувала всіх похвалою, обіцянками і статистикою.

Звичайно ж, присутнім «делегатам» від агропромислового сектору приємно було слухати, що лише завдяки зусиллям аграріїв (ну й уряду, звісно) вдалося хоч якось знівелювати вплив світової фінансової скрути на економіку України, адже минулого року вони дали 17,5% зростання ВВП країни. І що торік українські сільгоспвиробники досягли надзвичайних показників – теж приємно чути (от тільки заробити на цьому мало кому вдалося). І що видатки на галузь збільшили на 40% у 2008 році, чим «суттєво підтримали аграріїв»…
Утім, більшість представників АПК з'їхалися до Будинку уряду в столиці з надією почути якусь конкретну програму виживання села, оптимізації господарювання в умовах… не хочеться вже навіть називати це остогидле слово «криза». (До речі, китайський ієрогліф, який несе в собі це неприємне слово, складається із двох складових: перша означає «важкий стан», а друга – «оздоровлення і вихід», – поділилася на нараді Юлія Тимошенко).
Що ж, пропозицій Прем'єр-міністр України озвучила чимало, та, насамперед, попередила, що готуватися до весняно-польових робіт аграріям доведеться в надважких умовах.

Ввечері пролонгація – вранці рефінансування
Цьогоріч агропромисловий сектор, виявляється, отримав найбільше державної грошової підтримки з усіх галузей економіки. Як запевнила Прем'єр-міністр України, цьому сприяло також те, що у стабілізаційному фонді на село передбачено ще 2,2 млрд. гривень. А на них, на відміну від бюджетних коштів, які за потреби можуть бути перерозподілені на зарплати, пенсії тощо, не поширюється необхідність витрачення на соціальні програми (на так звані захищені статті бюджету).
Що ж до програми пролонгації кредитів для аграріїв до 1 жовтня, на яку село все ще покладає великі сподівання, то її пані Тимошенко назвала невдалою. Адже на сьогодні банки пролонгували кредити для аграріїв на 1 млрд грн, ще 3,2 млрд (!) грн залишилися непролонгованими. І це при тому, що на сьогодні АПК кредитують 92 банки. Така сума, з її слів, цілком посильна для Національного банку України.
Глава Уряду пообіцяла розглянути доопрацьований варіант Постанови про Порядок рефінансування банківської системи України на найближчому засіданні Кабінету Міністрів. Так, пропонується запровадити як обов'язкову умову для отримання банками рефінансування – пролонгацію кредитів для АПК. Причому без права збільшення застави чи зміни відсоткових ставок за такими кредитами.
Крім того, ситуацію з пролонгацією кредитів для аграріїв пані Тимошенко доручила взяти під особистий контроль і головам обласних державних адміністрацій. Вона переконана, що втручання в ситуацію представників місцевої влади дасть змогу оперативно продовжувати терміни дії кредитів для АПК. Голови ОДА також мають підготувати і направити в Кабмін перелік банків, які готові надавати кредити аграріям, але не мають достатніх фінансових ресурсів.

Будемо сіяти зерно чи щось «добре та вічне»?
Не обійшлося і без обговорення посівної, розпочати яку в звичних обсягах цього року наважаться, схоже, далеко не всі агропідприємства. Та й питання в тому – що сіяти, аби врожай став джерелом заробітку, а не додаткового клопоту.
Нинішнього року, за урядовими підрахунками, для проведення весняної посівної кампанії необхідно 10 млрд гривень. Де їх узяти – в Кабміні вже вирішили. Два з половиною мільярди гривень планують отримати за рахунок зерна урожаю 2008 року. Ще один мільярд направлять аграріям за рахунок коштів, отриманих від реалізації зерна Аграрним фондом. Ще на 5-6 млрд грн залучать банківських кредитів. А решту 1,5 млрд грн – візьмуть з коштів місцевих бюджетів від повернення раніше наданих позичок. Хоча саме на це джерело пані Тимошенко якраз не дуже покладається: «…місцеві бюджети в складних ситуаціях, а крім того, я не думаю, що для проведення весняно-польових робіт нам слід розраховувати на сумнівні джерела».

Дизпаливо: беріть, поки нафта дешева
Іншим завданням номер один Прем'єр визначила негайну закупівлю нафтопродуктів за тією унікальною ціною, яка поки що спостерігається у світі. Так, Міністерству палива та енергетики, Міністерству фінансів та Міністерству аграрної політики доручено провести закупівлі дизельного пального для потреб агропромислового комплексу.
Окрім того, що дизпаливо треба закупити в якомога більш стислі строки, слід також диверсифікувати джерела його поставки, закуповуючи нафтопродукти частково централізовано, частково на комерційній основі, щоб убезпечити аграріїв від монополії та спекуляцій на ринку паливо-мастильної продукції під час весняної посівної кампанії.
«Цей синдром здорожчення дизельного пального на початку весняно-польових робіт цього разу нам потрібно пройти більш достойно», – закликала Юлія Тимошенко.
От тільки в кулуарах аграрії перемовлялися між собою, що закупити дизпаливо зараз майже нереально – продавці чекають до подорожчання нафти…

Запасаймося вітчизняним гноєм чи російськими добривами?
У період весняно-польових робіт підвищується зазвичай і ціна на мінеральні добрива. Та цього року глава уряду вирішила покласти край такій ціновій політиці – утримати вартість добрив на тому рівні, який забезпечить мінімальну рентабельність заводів, а не даватиме надприбутки.
Так, Міністерству економіки та Державній інспекції з контролю за цінами доручено проаналізувати собівартість виробництва міндобрив, щоб унеможливити зростання цін у період посівної.
За спостереженнями пані Тимошенко, нині зафіксовано несуттєве подорожчання мінеральних добрив, що може бути пов'язано з ситуацією на газовому ринку. Водночас, вона вважає, що зростання ціни на добрива може мати й інші причини: «Зараз необхідно аналізувати собівартість добрива. Не може такого бути, щоб ціна на газ для промисловості була на 74% нижчою, ніж для Польщі, і в середньому на 50-60% нижчою, ніж в інших країнах, а в Україні заводи ведуть себе таким чином, що ми продукцію споживаємо за світовими цінами».
Та, поки урядовці з'ясовуватимуть шляхи ціноутворення на аміачну селітру та інші добрива, декому доведеться переходити на органічне землеробство та закуповувати у колег-тваринників, які ще не перерізали та не розпродали всього поголів'я, коров'ячий гній, даруйте за натуралізм. І то чимшвидше, адже попит на органічні добрива зростає ще й через перехід багатьох підприємств на ощадливу електроенергію та опалення з використанням біогазу.
Цікаво, що наступного дня російський колега Юлії Тимошенко на засіданні президії Уряду Росії доручив профільним відомства протягом дня узгодити проект постанови про відміну експортних мит на міндобрива...

Унікальний січневий експорт
Зрештою, не все так погано. Нарешті, дочекавшись зими, взялися за експортування нашого рекордного врожаю зерна, тобто тієї його частини, яка не відсиріла, не з'їдена мишами, клопом черепашкою та іншими зерновими «хижаками».
«Ми вже у січні зробили унікальні речі – відекспортували 1 млн 200 тис. тонн. Ви знаєте, що у січні, як правило, це не експортувалося. Це нові для нас явища, – повідомила глава уряду. – Те, що експорт відновився і йде зараз з наростаючою потужністю, безумовно, це дає нам надію, що ми зможемо нормально підготуватися до весняно-польових робіт».
Юлія Тимошенко також додала, що порівняно з минулим маркетинговим роком експорт зерна і олійних культур збільшено удвічі. «Це значить, що ми йдемо з колосальною динамікою наповнення і валютних резервів країни, валютного балансу країни, і це говорить, що і тут аграрії допомогли сьогодні Україні», – сказала прем'єрка.
Крім того, в найближчих планах Кабміну – спрощення порядку проведення експортних операцій для Аграрного фонду.

Більше грошей на січень
А наостанок очільниця уряду доручила Мінфіну зсунути всі видатки для АПК, наближуючи їх на початок року, коли вони аграріям особливо потрібні. Настільки, наскільки це можливо.
Січень, як вона наголосила, за показниками доходів до бюджету завжди був нелегким, оскільки «економіка тільки починає входити в робочий стан після нового року, особливо після кризових явищ». Юлія Тимошенко сподівається, що дохідну частину Державного бюджету у січні 2009 року буде виконано.

Міністр сказав: посівні площі збільшаться
ПІслЯ виступу керівника уряду слово взяв міністр аграрної політики України Юрій Мельник. Він сумлінно відзвітував про кількість постанов, рішень і науково-практичних конференцій, а також про досягнення АПК. А також оприлюднив суто галузеві проблеми, такі як тиск СОТівських норм, фактична зміна оподаткування податком на додану вартість з 1 січня тощо.
За прогнозами пана Мельника, посівні площі під сільгоспкультурами цього року збільшаться на 0,4 млн га порівняно з минулорічними – тобто до 27 млн га. Він передбачає, що в 2009 році аграрії скоротять площі під технічними культурами на 8%, здебільшого за рахунок соняшнику, посівні площі під яким зменшаться на 0,7 млн га. А загальне ресурсне забезпечення весняно-польових робіт на цей рік оцінюється в 26 млрд грн, повідомив міністр.
За підрахунками МінАП, потреба в міндобривах на цю посівну – 775 тис. тонн, засобах захисту рослин – 19 тис. тонн, дизельному паливі – 600 тис. тонн, бензині – 200 тис. тонн.
Що ж до дизпалива та міндобрив, міністр агрополітики переконаний: на ринку вони є в достатній кількості…
А от у тваринництві справи гірші. Кількість ВРХ за минулий рік зменшилася у 22 регіонах, поголів'я свиней – у 21-му. А все тому, вважає Юрій Мельник, що деякі регіони просто ігнорують програму розвитку тваринництва.
Ну а в Криму в чотирьох районах вже розпочалася посівна кампанія, повідомив насамкінець міністр.

* * *
А от що думають про все це самі аграрії, почути нам не дали, оскільки вже на середині промови міністра усіх журналістів попросили залишити приміщення... Та дарма боялися, адже, як розповіли у приватних розмовах учасники наради, ніхто особливо й не рвався «трясти повітря» і критикувати уряд чи міністра.
Кажуть, британці, як і ми, лають свій парламент, критикують урядовців на чім світ стоїть, звинувачують у корупції чиновників, та ніколи не дозволяють собі лихого слова в бік королеви. Звісно, переказувати її слова у суспільстві прийнято (наприклад, обговорюють, що цього року королева побажала людям набратися терпіння, терпіння і ще раз терпіння), але критикувати – зась.
Може, й нам не варто витрачатися на критику своїх «королев», а «забувши» про існування владної верхівки, ігноруючи їхні міжусобиці, тихенько розробляти власний курс виживання та ноу-хау для оптимізації виробництва. І, судячи з похнюплених та мовчазних учасників аграрного «консиліуму», схоже, що саме цим вони й планують зайнятися у своїх областях. Якщо, звісно, «з гори» не завадять…

Відкритий лист
Як нам стало відомо, на нараді було оприлюднено листа Української зернової асоціації до Прем'єр-міністра України «Щодо необхідності прийняття рішень, спрямованих на спрощення та здешевлення процедур експорту українського зерна».  Зокрема у листі, текст якого наведений на інтернет-сайті УЗА,  йдеться про наступне.
У 2008 році аграрії України зібрали 53 мільйони тонн зернових при внутрішній потребі держави в 27 мільйонів тонн та перехідних залишках близько 6,5 мільйонів тонн. Таким чином, об'єми зерна, які би могли піти на експорт за балансом, складають близько 26 мільйонів тонн. Станом на 16.01.09 року фактично експортовано 13,3 мільйони тонн.
На даний час, ЄС збільшив мита у зв'язку з великою пропозицією зерна у країнах ЄС, Єгипет заявив про те, що не буде купляти українську пшеницю до нового врожаю, мотивуючи своє рішення низькою якістю української пшениці. Основний конкурент України – Росія приймає комплекс заходів щодо стимулювання експорту зерна. Таким чином, складається ситуація, яка може призвести до різкого падіння українського експорту зерна і при негативному сценарію розвитку подій Україна може вийти на 01.07.2009 з перехідними залишками зерна близько 20 мільйонів тонн. Катастрофічність такого сценарію для аграрного сектору держави не треба пояснювати.
Таким чином, необхідно терміново прийняти державні рішення, щодо стимулювання експорту зерна, для чого забезпечити ефективне функціонування Робочої групи по ринку зерна при Кабінеті міністрів України, на якій терміново розглянути пропозиції УЗА:
1. Мінфіну та ДПА забезпечити повне погашення заборгованості по ПДВ станом на 01.02.2009 компаніям-експортерам зерна, членам УЗА, та запровадження з 01.02.2009 року практики повернення ПДВ експортерам зерна в місячний термін;
2. Мінекономіки, Мінагрополітики, Міністерству транспорту та зв'язку, Антимонопольному Комітету проаналізувати вартість послуг і економічне обґрунтування тарифів та додаткових зборів на послуги Укрзалізниці, портових зборів, карантину рослин, ветеринарної служби, санепідемстанції та державної хлібної інспекції з метою їх значного зниження, з урахуванням падіння цін на зерно на світових ринках у 2-3 рази. Розглянути можливість повернення розміру тарифів до рівнів, які були на 1 січня 2008 року.
3. Мінекономіки, Мінагрополітики, Мінфіну розглянути можливість субсидування експорту зерна та видачі Україною зв'язаних кредитів країнам-імпортерам за умови придбання цими країнами українського зерна.
4. Міністерству закордонних справ України суттєво активізувати роботу щодо пошуку каналів збуту українського зерна. Особливо звернути увагу на фактичній забороні закупівлі українського зерна Єгиптом та Євросоюзом.
5. Мінекономіки, Мінагрополітики, Мінфіну, МЗС завершити процедури приєднання України до Міжнародної Ради по Зерну (Лондон) та активізувати роботу щодо реалізації українського зерна в рамках програм ООН.
6. Мінагрополітики, Міністерству транспорту та зв'язку терміново розглянути питання та надати дозвіл на виконання днопоглиблювальних робіт в межах орендованих земельних ділянок ТОВ СП «НІБУЛОН» (м.Миколаїв), за умови виконання цих робіт за кошти товариства.

© 2018 ТОВ "Агромедіа-Про"